1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzmanlar için en büyük sorunu çözmenin vakti gelmedi mi?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ali İhsan Bey merhaba,

Soruyu Nurdan hanıma sordunuz ama ben yanıt vereyim müsadenizle.. İstanbul İSGDER çatıdan ziyade İstanbulda içine gireceğimiz dernek olacak. Ancak diğer illerde de dernekleşme faaliyetlerine destek vverilmesi konusunda itici güç olacaktır.

Benim şahsen girme sebebim Bursa toplantı duyurumuzun alt kısmında bahsettiğimiz ilkelere uyma eğilimleri olmasıdır.Tabii herşeyi zaman gösterecek, önemli olan kararrlı durup iş üretmek ve derneklere sahip çıkmak.Eğer hazırcı olur herşey ayağımzıa gelsin dersek bir gün her dernek fesat odakları tarafından ele geçirilebilir. O yüzden sürekl çalışmalı ve genel kurul üyelerini iyiyi güzele doğruya yöneltebilmeliyiz.

Bu yazdıklarımdan sakın, fesat odağı olarak bir grubu kastettiğim anlaşılmasın.teorik oalrak demokrasi iyiyide getirebilir kötüyü de..Bizler iyinin gelmesi için çalışalım.. Yoksa "ben yönetiyorsam iyidir, ben yönetmiyorsam kötüdür" anlayışından STK ları kurtarmak gerektiğine de inanıyoruz.

Ayrıca Tuğba hanımın dediği gibi Bursa toplantımızı erteleme ihtimalimiz yükseldi..
  2. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur bey cevabı Ali İhsan bey'e siz vermişsiniz ama ben de konu ile görüşlerimi ileteyim müsadenizle!

Her ilde küçük küçük kumdan kaleler yaparak örgütlenmenin sonunda belki bir fedarasyon kurulabilecek düşüncesi üzerinden hareket edildiği düşünmekteyim. Bursa duyurusu veya bu konuda yapılan diğer tüm duyuru ve çağrıların temel amacı oda kurulmasıdır. Zira dernek yada demokrasiyi uçaklarla getirenlerin serptiği STK lar ile gidilecek yol Taksim meydanında her bir mayısta toplanan kalabalıklardan öte bir faaliyet olmayacağı kanaatindeyim.

Yani işin ucunda odak noktası oda kurulması meselesimidir?

Yoksa yapılan her çabanın sonu şimdiden fesat yuvasına dönmüş demektir!
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Birbirimizi görmeden bilmeden emin olmadan yargılamanın ve suçlu ilan etmenin çok yanlış bir hareket olacağını düşünüyorum. Daha doğrusunu yapan arkadaşlar varsa veya olursa katılmaktan memnuniyet duyarız.

Oda veya sendika elbetteki nihai amac için uzun vadeli hedefler olmalıdır diye düşünüyoruz pek çok arkadaşımızla..Nihai hedef uzmanlar arasında dayanışma sağlamak olmalıdır.

Bu arada "Zira dernek yada demokrasiyi uçaklarla getirenlerin serptiği STK lar ile gidilecek yol Taksim meydanında her bir mayısta toplanan kalabalıklardan öte bir faaliyet olmayacağı kanaatindeyim." derken ne demek istediğinizi anlayamadım.Açıklarsanız memnun olurum.

Eğer bir hata yapıyorsak yolun başındayken dönelim. Ama bunun için benim ikna olmam sadece bardakta bir damla kadar olacaktır. Ve nihayetinde de bardağı taşırmış değiliz.
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir suçlunun olması için önce bir suçun işlenmesi gerekmektedir. Ben ne suçdan nede suçludan bahsetmedim. Ancak bu konuda böyle bir değerlendime yapmanız dikkatle düşünülmesi gerekmektedir.

İkinci konu ise oda ve sendika birbirinden magma ve gökyüzü gibi farklı şeylerdir. Sendika kurulması işleyiş ve yasal bakımdan imkansızdır. Düşünmek bile konu ile alakasızlık ve ciddiyetsizliktir.

Üçüncü konu için sizin nihai hedefiniz benim dernekler ile gidilecek yolun sonunda ne demek istediğini açıklıyor.

Dördüncü ve son olarak hata yaptığınızı ima etmek bile istemem. Benim yaptığı salt bir değerlendirme ve bunun sonunda nihai amacın oda kurmak olması gerektiğini belirtmektir.

Yoksa elbetteki dilendiği gibi dayanışın.. Çözüm olmayacaktır!
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Nihai hedef sizce ne olmalıdır Özkan Bey? Ben oda ve sendikanın farkına girmedim, az çok bunları biliyorum.Ama önemli olan bir örgütün ne ürettiğidir zannımca o açıdan üretilen toplumsal fayda ise gerisi teferruattır.Ancak elbette ki bu faydayı elde etmek için sağlam bir yol haritası çizilmelidir. Lakin daha bu haritayı çizmiş sayılmayız.
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yeni bir oluşum mevcut,meslektaşlar heyecanlı,özellikle bu konuda net bir dernekleşme den bahsediliyorken sizin kişi bazlı cevap vermeniz sataşmadır..
    Burada yazılarınız,öncesinde konuşmalarımıza istinaden aslında aynı şeyi istiyor olduğumuzu biliyorum.Yine uslüptan bahsetmek istemiyorum,önceki tartışmalarımız gibi,ancak uzaktan yorum yapmak yerine dahil olmanız daha mantıklı olmaz mı??
    STK ları hiçbirşeyi genellememeli,bu hatadır..
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar hepinize gönülden teşekkür ederim.
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur arkadaşımız kendini elbetteki ifade edebilecek erişkinliğine sahiptir. Burada kişi bazlı değil belirli bir konu üzerinden fikirlerin tartışması yapılıyor. Zira ne ben onur beyin kişiliği hakkında bir yorum yapabilirim ne de Onur bey böyle bir yorumu yapabilir.

Siz her seferinde iki kişinin konuşmasından kendinize pay çıkarıp satşmayı keserseniz burada saygı içerisinde görüşler paylaşılabilir düşüncesindeyim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Mart 2013 ---
    Onur bey bence Oda kurulması olmalıdır. Dernek veya herneyse bu amaca ulaşmak için küçük araçlar olarak kullanılmalıdır.
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben Onur bey i savunmuyorum ki,kişi savunmuyorum,kimsenin de avukatı değilim,ben mühendisim...
    Aynı oluşuma dahil oldum,bilmeden atıp tutuyorsunuz bundan bahsediyorum..Pay çıkartmak derken ne gibi bir payım olabilir...

Görüşler paylaşılabilir burası bunun için vardır.Sizinki sataşma oluyor artık,okumadan mı gönderiyorsunuz anlamadım ki?
    İki kişilik konuşmalar özelden yapılır ayrıca,burası hrkesin dahil olabileceği şekilde kullanılmaktadır...
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamam o zaman mühendisliğe devam edin..
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    "Zira dernek yada demokrasiyi uçaklarla getirenlerin serptiği STK lar ile gidilecek yol Taksim meydanında her bir mayısta toplanan kalabalıklardan öte bir faaliyet olmayacağı kanaatindeyim." cümlesini sanıyorum ki Tuğba hanım manidar bulmuş olmalı.Ben geçmiş forum yazışmalarını pek bilmediğim için bu konuya çok giremem. Ama siz olumsuz bir anlam kullanamdığınızı söylüyorsanız buna itibar etmeliyiz. Lakin Tuğba hanım ile yüzyüze de görüştük, kendi keyfi için sataşacak bir yapısı olmadığı intibaını uyandırmıştır bende. Diğer arkadaşlarım gibi idealist bir görüntü çizmiştir. Sizleri tanımıyorum ama umuyorum ki sizlerde öylesinizdir ve bizler de sizlerin tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

Ankara'da düzenleyeceğiniz toplantıya hareketimize dahil olan arkadaşlar katılırlarsa güzel bir fikir alışverişi tanışma olur düşüncesindeyim.
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Özkan bey,böyle devam ettiğiniz sürece haklı davanızda yanlız kalırsınız bu da birey olarak hiç fayda sağlamaz..
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herzaman Ankarada Misafirimiz olarak kabul görürsünüz.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İnşalalh kimse haklı davasında yalnız kalmasın diye dua edelim. Bir şekilde birlik olacağız. Bu gibi tartışmalar da birlik olmanın doğum sancıları olsun:)
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yalnızlık Allaha mahsustur Tuğba hanım... Ateşten korksaydık Türk doğmazdık!
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bence karşılıklı konuşmanın kimseye bir faydası olmayacaktır..Bir yerde durmamız yerinde olur
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha çok tartışır ve kavga ederiz.. Mesele fikirler için kavga edilmesidir. ve doğru ve demokrasi budur.
  18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG HAREKETİNİN DEĞİŞMEZ İLKELERİ;
    1-İSG Hareketine bağlı bulunan uzmanlar için taban fiyatları belirlenecek ve uzmanlık saat ücretleri bu mesleğin gereğini yerine getirilebilecek düzeye çıkartılacaktır.

2-Ülkenin baş düşmanı olan cehalete karşı bütün imkanlar seferber edilecek ve eğitim faaliyetlerinde bulunulacaktır.

3-İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma şartları, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre uygun hale getirilmesi için her türlü hukuk yolu kullanılacaktır, uzmanlar mahkeme salonlarında sahipsiz bırakılmayacaktır.

4-İş Güvenliği Uzmanlarının tüm doküman ve kaynak ihtiyaçları için İSG Hareket, seferber edilecektir.

5-Çalışma hayatında ilkemiz “Başı Dik Uzman Onurlu Çalışan” olacaktır.

6-Mesleki Tam bağımsızlık, tüm faaliyetlerde ve çalışmalarda temel fikirdir.

7-Söze, yazıya ve düşüncelere hiçbir gerekçe ile gem vurulmayacak, sansür uygulanmayacaktır.

8-Çalışanların kendi haklarını savunmaları lazımdır. İşyerine bağımlı bir uzman, yürüyen ızdıraptır. Uzman mesleki bağımsızlığını kaybettiğinde o işyerinde tüm çalışanlar hiç olur.

9-Özgürlük herşeydir.Özgür olmayan insan cesur olamaz. Özgür olmadığından cesaret gösteremeyen uzman, başka yetenekleri olsa bile hakkını veremez. Uzmanın işyerini denetleyemediği yerde mesleki bağımsızlıktan söz edilemez.

10-Tüm uzmanların dertleri kendi derdimizdir. Duygu, düşünce ve hayallerimizi ustalıkla kaynaştırırsak, dağlar bile eğilir.

11-Bir uzmanın kendisini unutması en büyük kusurdur. Kendi benliğini kanıtlamayan uzmanlara hiç kimse saygı duymaz.

12-Daha fazla geç kalınırsa görülen odur ki, geçmişteki uzmanların zaaflarını şimdi ödenecektir.

13-Uzmanların bir bölümü dert küpü, bir bölümüde kan uykudadır. Son verilecektir.

14-Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “imtiyazsız, sınıfsız bir kitleyiz.” Hedefi üzerine yorulmadan, bıkmadan yürümek esastır.

Sözümüz Söz Namusumuzdur! Yılmayacağız, Başaracağız!

Bir Moğol Atasözü; "ARDINDAN KIRK KÖPEK HAVLAMAYAN KURT, KURT DEĞİLDİR!"
  19. madwolf046 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İLKELERE KATILMAMAK ELDE DEGIL SONUNA KADAR VARIZ .
    HER BIR KELIMESİNİN ARKASINDAYIZ.
  20. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇOK YAKINDA GENEL BAŞVURULARI ALMAK İÇİN WEB SİTEMİZ HİZMETE GİRECEK VE BAŞKENTİMİZ ANKARADA BÜYÜK BİR KURULTAYLA BASIN ÖNÜNE ÇIKILACAKTIR.

DAHA YOLUN BAŞINDAYKEN BİLE YÜZLERCE ARKADAŞIMIZIN KATILIMI İLE KARŞILAŞMAMIZ VE AKINLARI KARŞILAYACAK SİSTEMİ KURABİLMEK İÇİN BUGÜNE KADAR GECİKMİŞ OLMAKTAN DOLAYI ÖZÜR DİLİYORUZ.

ELBETTE ÇELME TAKMAK İSTEYENLER OLACAKTIR. BU KONUDA BİZE OMUZ VEREN TÜM ARKADAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM.

YUKARIDA BELİRTTİĞİM GİBİ "ARDINDAN KIRK KÖPEK HAVLAMAYAN KURT, KURT DEĞİLDİR!" BUNUN İÇİN HENÜZ SAYI ÇOK AZ!