1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzmanlik beni başka biri yapti!

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 12 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Uzmanlık eğitimi almaya başladığımda balşadı bendeki değişim.Öyle bir değişim ki artık çevreme bakarken tehlikeleri arıyorum,tedbirleri düşünüyorum.Bu evimde günlük hayatım da da böyle olmaya başladı,geceleri yatarken düşünmeye başladım uykularım gecikti.Başlangıçta iyi oluyordu ama artık kabus gibi; gece ocak geliyor aklıma, fabrikalar hemen ardından geliyor gözümün önüne ,risk analizi yapıyorum yatmadan.Çok olmadı uzman olalı ama çabuk esir aldı.Arkadaşlar inanın şaka felan değil yolda yürürken,otobüse binerken,araba kullanırken,alış veriş yaparken heran iş güvenliği düşünmeye başladım.Bir zararını görmedim ama normal de değil.Güzelliğin bile teorisine düşen yarım felsefecilere döndüm.Bir derdimde geceleri bazen kendimi hapiste düşünüyorum Allah korusun çok zor.Herkese hayırlı kazasız bol kazançlı günler dilerim.
 2. İşyeri hekimine görünün hocam :)
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  seni gayet iyi anlıyorum risk kelimesini yarışma programlarında duyardık, şimdi psikopat gibi her şeyin risk olduğunu görmeye başladık, yolda yürürken çevremdeki insanlara orada risk var bak bu şöyle olursa tehlike arz etmez gibi tavsiye metinleri kafamın içinden geçiyor ama bunu sözcüklere dökmeye kalkarsam biliyorum ki alacağım tepkiler de benim için bir risk... ALLAH SONUMUZU HAYREYLESİN
 4. Zeynep S. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bende eğitim alırken sürekli iş kazası olduğunu,yangınlar, patlamalar, yaralılar falan görüyordum ki (acaba normal mi falan dememe kalmadan herkesin böyle bir etki içinde olduğunu gördüm), siz mesleğin içindesiniz gayet normal. İş güvenliği her anlamda hayatımıza farklı bir bakış açısı getiriyor ama iş dışında düşünmemeye çalışın. Paranoyak insanlar haline getiren bir meslek, iş güvenliği..
 5. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Paranoyaklık uzmanlığın gereği,paranoyak olmayan kişi nasıl olmamış bir şeyi düşnecek ona hazırlık yapacak.Tam kelimeyi bulmuşsunuz.:)
 6. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Aslında bugüne kadar kendinin ve etrafındaki insanların bazı şeyleri ne kadar yanlış bildiğini yanlış yaptığını görmeye başlıyorsun Sadece tehlikeleri vs.. gibi şeyleri daha çok görmekten ziyade insanın ne kadar değerli bir varlık olduğunu ve her insanın bir çocuk gibi saf ve korunmaya ihtiyacı olduğunu görüyorsun minyon tipli bir bayandan buldozer gibi adamlara kadar herkesin duygusal saf bir yönü olduğunu ve her insanın bir şeylere zaafları olduğunu görüyorsun. İşte batı ülkeleri bunu bizlerden 100 lerce yıl önce farkettiler ve şu an bizlerden 100 lerce yıl ilerdeler.
 7. HAKAN SARI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kaygılar, korkular, paronoyalar sizi çözüm üretmeye ve çözümlerinizi de uygulamaya yönlendirebiliyorsa ne mutlu size. İnanın bunlar özenli çalışan ve yaptığı işe güvenenler için geçici hissiyatlar. Siz yeter ki cahil cesaretiyle hareket etmeyin.

  Hapis korkusunun çözümü için de güzel bir söz var; "Devlet Yazı ile Konuşur."

  Yazı: (Onaylı, imzalı veya e-posta)
 8. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Dediğin doğru belki ama şunu hiç kimse unutmasın;KANUN SUÇLU ARAR.Bu konuyu bizler (Yer altı teknik nezaret) çok yaşadık.Aman ha ben yazdım diye kurtuldum sanmayın takibi de bize ait.
 9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanının meslek hastalıgı da paranoyak, şüpheci olmak. Bunun ilerlemiş aşaması arkadaşın ve her uzmanda olabilecek bir durum. Bir çok arkadaşımız da uykusuz geceler nedeniyle meslegi bırakmıştır. Yasalarda uzmanı koruyan uzmanın çıkarına olacak şekilde çıkarılmamıştır. ........ olduğunda uzman işverene karşı sorumludur cümlesi uzmanı bitiren günah keçisi durumuna düşüren ifadedir. İşverene sorumlusun demek, sadece işverene değil, aynı zamanda etkilenen işçiye ve yakınlarına, devlete de sorumlusun demektir. Bu da ülkemizde İSG profosyenellerin acı gerçekleri.
  Paranoyak, şüpheci olmak zorundasınız çünkü; kimsenin göremediğini görmek, kimsenin düşünemediğini düşünmek, kimseninin öngöremediğini öngörmek (sezinlemek) hissedemediğini hissetmek ... vb vasıflar yoksa her an risklere karşı karşıyasınız demektir.
 10. Bide çalışırken ufakta olsa bir kaza olduğunda, uykuların dahada kaçar. Bu meslekte; bahsettiğin rüyaların gerçekleşmesi an meselesidir, rüyada gördüğün her şeyi birbir yaşarsan şaşırma! Zaten hepimiz bunları bilelim ve bile bile mesleğe girelim diye İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi veriyorlar. Sonra bir şey olursa biliyordun, eğitim aldın, uzman sensin demek için veriliyor bize bu eğitimler. Aynı işletmelerin işçilere verdikleri eğitimlerde güdülen amaç gibi.
 11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Algıda seçicilik..bende de oluyor.Hele firmalarımdan telefon geldiğinde yüreğim hopluyor,hayırdır diye açıyorum telefonu :) Apartmanımda yöneticimi korkuttum izolasyon işinde, adam işi durdurdu :)
  Hakikaten meslek hastalığımız,ancak bu bizim için faydalı diye düşünüyorum.
  Ne zaman" amaan boşver" dersek, işte o zaman" tehlikedeyiz" demektir.
 12. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  çok iyiydi bu :)
 13. içimden geldi :D
 14. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  yok yok başarılı olmuş. yaratıcıydı :=)