1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzun süre ayakta çalışma yapılan işler

Konusu 'Ergonomi ve İlkeleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Ayakta yapılan uzun süreli çalışmaların damarlarda varikosel, dolaşım zayıflığı ve ayak ve bacaklarda şişme, ortopedik problemler, eklem rahatsızlıkları, ortopedik problemler, kalp ve dolaşım rahatsızlıkları ve problemli gebelik gibi sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir.

  Özellikle alt kademe çalışanlar üzerlerindeki psikolojik baskı sebebiyle tembellik ya da işten kaçma suçlamalarıyla karşı karşıya kalmamak adına aralıksız ve dinlenme olmaksızın günde 10 saati aşan sürelerde ayakta kalabilmektedirler.

  Her ne kadar etkinliği tartışılsa da perch seat (tünek tipte oturak)diye tabir edilen üzerine yaslanarak yarı ayakta yarı oturma pozisyonunda kalmayı sağlayan yüksek tabure benzeri araçlarla dinlenme sağlanabilir. Ancak unutulmaması gereken ayakta çalışmaya karşı alternatif oturarak çalışma değildir. Dolayısıyla çalışma saatleri içinde oturma, kalkma, etrafta yürüyerek dolaşma şeklinde doğal bir denge oluşturulması en sağlıklı çözümdür.

  Konuya daha genel yaklaşarak bu tip ayakta ya da oturarak ama sabit kalınan işler açısından bakarsak işyeri dizaynının çalışanlara uyumlu olarak yapılması çok önemlidir. (iş-işçi uyumu) Bu doğrultuda yüksekliği ayarlanabilir stand ve oturaklar, hareketli oturaklar ile oturarak yürüyüş, dinlenme zamanlarının daha etkil organize edilmesi, çalışma saatlerinde dönüşümlü görev/yer değişikliği gibi çözümler üretilebilir. Standlarda ayakta çalışanlar için ayak yükünü değiştirerek dinlenme sağlamak amacıyla barlardakine benzer ayak yaslama çubukları şeklindeki zemin seviyesine yakın alçak trabzanlar (foot-rail) kullanılabilir. Sert zeminlere nazaran daha sağlıklı olan halı veya esnek malzeme kaplı zeminler tercih edilebilir. Daha iyi bir zemin çözümü olarak yorgunluk alan paspas (anti-fatigue mat) benzeri kısmi alan kaplamaları kullanılabilir.

  Yukarıda saydıklarım toplu koruma yöntemleri olmakla beraber kişisel koruyucu ekipman anlamında doğru iş ayakkabısı seçimi de önemlidir. Çalışma saatlerinde giyilecek ayakkabılar ayağın doğal şekli ve duruşunu değiştirmeyen, ayak parmaklarının hareketine müsade edecek nitelikte ve topukları 5 cm'i geçmeyecek şekilde olmalıdır.

  Ayakta çalışmaya ilaveten, marketlerde kasada çalışanların sorunları da zaımsanamayacak derecededir. Gün içerisinde tonlarca malzeme barkod okuyucu altından el ile taşımak sureiyle geçirildiğinden, basit tekrarlı yüklere bir de ergonomik olmayan kasa (check-out stand) tasarımı eklendiği zaman, sürekli belden yapılan dönme ile tekrarlı hafif yük taşıma da ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. (Bazı marketlerin kasa bölümlerinin tamamen önü açık ve atmosfer etkilerine karşı korumasız ve/veya cadde üzerinde olması itibari ile geçen motorlu araçların emisyonuna doğrudan maruziyetten bahsetmiyorum bile.)

  Bu konuda en büyük görev işveren ve yöneticilere düşmektedir. Çalışanlar üzerinde psikolojik baskı kurulması ve her insanın farklı fiziksel özelliklere sahip olduğu gerçeği unutularak karşılaştırma yapma ve dinlenme taleplerinin önemsenmemesi ayakta çalışan mağaza görevlilerinin en büyük sıkıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Ayakta Çalışma
  Eğer mümkünse uzun süreli ayakta çalışma önlenmelidir. Uzun süre ayakta çalışma sırt ağrısına, ayaklarda şişmelere, kan dolaşım sistemlerinde problemlere ve kas yorgunluklarına neden olur. Aşağıda ayakta çalışma sırasında uyulması gerek kurallar sıralanmaktadır;
  * Eğer bir iş mutlaka ayakta çalışmayı gerektiriyor ise, ek olarak belirli aralıklarla oturabilecekleri bir sandalye veya tabure sağlanmalıdır.
  * Çalışan kollarının uzanabileceği alanlar dışına çıkmamalı ve bu alan dışına ulaşmak için sırtı dönme, eğilme ve uzanma hareketleri yapmamalıdır.
  * Çalışma masası veya tablası farklı yükseklikteki işlere göre ayarlanabilir olmalıdır.
  * Eğer çalışma alanının ayarlanması mümkün değil ise uzun çalışanlar için çalışma tablası destekle yükseltilmeli, kısa boylu çalışanlarin için bir platform üzerinde çalışma sağlanmalıdır.
  * Ayak dinlenme destekleri acı ve ağrı hislerini engelleyecek ve çalışanın pozisyon değiştirebilmesine olanak sağlayacaktır. Ayak yüksekliğinin zaman zaman değişmesi sırt ve bacaklardaki acı ve ağrıları önler.
  * Çalışanlar sert olmayan bir malzeme üzerinde çalışmalıdırlar (mat), Beton veya metal yüzeyler şokları absorbe edici malzeme ile kaplanmalıdır. Yerler temiz, düz ve kaymaz olmalıdır.
  * Ayakta iş yapan çalışanlar alçak topuklu ve tabanı destekli iş ayakkabısı giymelidir.
  * Çalışanlar pozisyonlarını değiştirebilmeleri çalışanın yeterli diz hareketi yapabilmeli ve bu iş için gerekli alan bulunmalıdır.
  * İşçiler işine uzanmamalı ve vücudunun önünde 20-30 cm’lik bir uzaklıkta çalışmalıdırlar.
  Çalışma masası yüksekliği uygun yüksekliğe çıkarıldıktan sonra aşağıda sayılan önemli faktörler göz ardı edilmemelidir;
  * İşçinin dirsek yüksekliği,
  * Yapılan işin tipi,
  * Üretilen malzemenin boyutları,
  * Kullanılan alet ve edavat.
  Ayakta çalışırken unutulmaması gerekli koşullar ise şunlardır;
  * Yüz işe dönük olmalı,
  * Vücut işe yakın olmalı,
  * Eğer bir tarafa dönülecek ise bel ve omuz bükülerek değil, ayaklar üzerinde dönülerek sağlanmalı
 2. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEZ OSGB
  İş güvenliği uzmanlığını yaptığım firmada konfeksiyon bölümünde kalite kontrol çalışanları sürekli ayakta çalışma yapıyor. Kurul kararımıza göre ayak dinlendirme amacıyla stand almayı düşünüyoruz. reklam yapmamak şartıyla firma önerisinde bulunabilir misiniz? yahut özel mesaj bölümünden de ulaşabilirseniz sevinirim.
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş.
  Ellerinize sağlık.
  Özellikle büyük marketlerdeki KASA görevlilerinin bu konuda yıprandığını görüyorum.
  İşin kökenine inerek bu tarz yerleri yapan mimarlık ofislerinin henüz tasarım aşamasında bunları planlaması, konunun erkenden çözülmesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.
 4. nilaysuner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7362
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DEMO PLASTİK ÜRÜNLERİ AŞ
  Elinize sağlık Ersin Bey. Ben çalıştığım firmadaki tüm ayakta çalışanlar bu paspastan aldıracağım ancak araştırmam sonucunda genel müdürüm baya pahallı olduğuna kanaat getirdi. Kendisi konu ile ilgili herhangi bir kanuni gerekçe olmazsa almayacağını açıkça belirtti. Bana kendisine sunabileceğim bu konuda yasal mevzuat ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  iŞ EKİPMANLARI kullanımında sağlık ve güv.kuralları yönetmeliği ikinci bölüm madde 9

  "Asgari sağlık ve güvenlik gereklerinin uygulanmasında, işçilerin iş ekipmanı kullanımı sırasındaki duruş pozisyonları ve çalışma şekilleri ile ergonomi prensipleri işverence tam olarak dikkate alınacaktır."

  Öncelikli olarak da; 6331 sayılı yasa 4.madde a bendi ;(ayrıca 2014 denetimleri konuları ile ilgili iş teftiş kurulu yılbaşında yaptığı seminerlerde mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarının inceleme konusu olduğunu belirtti,risk değerlendirmesinde bu konuyu yazarak(ve onaylı deftere) termin tarihi verin ) her 8 dakikada bir ayakta çalışan kişinin duruş şeklini değiştirmesi gibi ergonomi eğitimi

  İşverenin genel yükümlülüğü

  MADDE 4 –(1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;

  a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

  b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

  c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

  ç) Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır.

  d) Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

  (2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

  (3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez.

  (4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtama