1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzuv kayıplı kaza

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 12 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bir işletmemde uzuv kayıplı kaza oldu. Tutanağını hazırladım sigortaya bildirdim. Çalışanın bakanlığa gidip ifade vermesi gerekiyormuş daha öncede iş kazası olmuştu sadece hastahanede tutanak tutulmuştu. Kaza uzuv kayıplı olduğu için denetime girme durumu olur mu?
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlığa değil karakola ifade verilir.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    denetim olur fakat şikayet durumu
    mevcut ve daha önce olan iş kazalarının derecesine bağlı olarak
    denetim programı ve zamanı değişebilir
    1 hafta da olabilir 1 yıl da süre belirtmek pek doğru olmaz
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    karakola ifade verir. şikayetçi olursa mecburen, şikayetçi olmaz ise savcı gerek görürse soruşturma başlatır. İşletmenin ölçeğine göre kazalının bağlı olduğu şef, müdür vs. soruşturmaya şüpheli sıfatıyla dahil edilir
  5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    karakola gidince savcıya intikal ediyor mu evraklar?
  6. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her iş kazası savcıya intikal eder. En küçüğü bile.
    Savcı şikayetçi olunup olunmadığına ve kazanın büyüklüğüne bakar.
    Gerek görürse arkadaşın dediği şekilde prosedür devam eder. Gerek görmezse 1-2 ay sonra işyeri yetkilisi olarak karakola giden şahısa takipsizlik kararı gelir.
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bizde iş kazası olunca iş güvenliği uzmanı olarak karakola ben ve kaza geçiren şahıs ifade veriyor bu doğru mu ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Eylül 2014 ---
    bizde iş kazası olunca iş güvenliği uzmanı olarak karakola ben ve kaza geçiren şahıs ifade veriyor bu doğru mu ?
  8. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    kazalı ve gerekli durumda en yakın amiri pozisyonundaki kimse ifadeye çağrılır
  9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

işyerinde imza yetkisi olan biri ifadeye çağırılıyor işverende beni yolluyor her seferinde muhasabedeki kızların imza yetkisi var vekaletle onlar korkuyo gelmiyolar benim vekaletle verilmiş bir imza yetkim yok bakanlığın verdiği imza yetkim var sadece firmanın isg uzmanıyım.
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    imza yetkisi olup olmamasına bakmaz arkadaşım, bir ekip düşün ekipteki birisi kaza geçirdiyse ekip başı, usta başı vs. kim varsa onu isterler sonrası sıralı olarak patrona yada vekiline kadar uzar yani illa imza yetkisi olacak diye bişey yok. Patron demek ki seni o işle görevlendirmiş ektradan.
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bursa'da benim gördüğüm sadece Kestel karakolu ifadeye çağırıyor iş güvenliği uzmanını, diğer karakollar çağırmıyor.
    Kestel karakolu, savcıdan tüm karakollara talimat geldiğini, tüm kazalarda iş güvenliği uzmanının ifadesinin alınacağını söylüyor.

Neyse. Bence ifadeye gitmeyin, şirketin elemanı değilseniz, OSGB'de çalışıyorsanız hiç gitmeyin. Firmalarda işverenler ve diğer yetkililer gitmek istemedikleri için iş güvenliği uzmanını yolluyorlar. Siz gitmezseniz savcı talimatı olmadan kimse sizi gelip almaz, gidip işvereni alırlar.

Şikayetçi olunmadığında giderseniz ne olur, hiçbir şey olmaz. Sadece evinize gelen takipsizlik kağıdı canınızı sıkar. Çünkü kağıdın üzerinde taksirle adam yaralamış ve serbest bırakılmış olduğunuz yazıyor.
  12. yaşarsalur İSGforum Üyesi

hım yani karakola kimin ifade verdiği çok birşey farketmiyor büyük kaza olunca zaten herkesi çağıracaklar ufak diye 1 kişiden ifade alıp geçiyorlar demek ki ileride sıkıntı olur mu diye tereddütüm yoksa sorun yok.
    işte ben buna takılıyorum ben tam zamanlı çalışıyorum ve savcılıkdan bu kağıd evime geliyor ileride bu bilgiler kayıda geçiyor sıkıntı yaşatmasın diye takılıyorum aslında.
  13. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    senin alt personelin değil, senin emrinle hareket eden personel değil senin açından idari yönden bi sıkıntı çıkmaz yalnız, senin öngöremediğin bir tehlike sebebiyle meydana gelen bir kaza ise kısacası olayda kusurun tespit edilirse uzuv kayıplı da olsa en azından tazminat boyutunu düşünecek olursak kayıp edilen uzva da bağlı olarak (göz, parmak, el ,kol, bacak vs.) %10 luk bir kusur oranı dahi 500 binTL lik bir tazminat durumunda 50bin TL ye tekabül eder ki biz yinede olumsuz düşünmeyelim.
  14. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ben ufak kazalarda karakola gidiyorum büyük kaza olsa işveren adına ifade vermem iş güvenliği uzmanı olarak sadece ifade veririm ufak kaza ve şikayetçi olunmayacağı durumlarda yoksa işveren adına karakolda ifade vermem zaten
  15. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kişi sonradan şikayetçi olmaya karar verirse sorun olur. Ama şikayetçi olunmazsa bir sorun olmaz.
  16. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    10 yıl da zaman aşımı süresi olduğuna göre bu süre içinde ne olacağı belli olmaz.
  17. yaşarsalur İSGforum Üyesi

zaten bütün eğitimleri ve kişisel koruyucu donanımları veriliyor ve imza altına alınıyor bütün önlemlerde mevcut kişisel hatalardan kaynaklanıyor genelde tabi şantiye şeflerindende kaynaklanıyor bazen güvensiz koşullarda iş acil çalışın diyebiliyor v.s v.s
    birde tazminat davası veya şikayetçi olsa şahıslardan mı yoksa şirketten mi şikayetçi olacak yada ikisinden de mi karışık olaylar iş güvenliği zor iş kısaca patronla bakanlık ve işçi arasında sıkışmış bir meslek açıkcası.