1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzuv kaybı sonucu adli süreç

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 4 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Çalıştığım bir fabrikada uzuv kaybı yaşandı. Psikolojik olarak hepimiz çöktük, çünkü 2 yıldan beri daha önce böyle bir durumlar karşılaşmadım. Kaza ile ilgili jandarmaya ifade vermeye gittim. İfadede bilgisine başvurulan olarak gözüküyorum. Döküman olarak konu ile ilgili herşey mevcut. Tek sıkıntı makine eski bir makine olduğu için sensör sistemini kabul etmemektedir. O yüzden makine değişimi şarttır. Bunun ile ilgili tespitimi öneri defterine daha önceden yazmıştım. Benimle alakalı olan bütün belgeleri jandarmaya ilettim. Eğitimler, risk analizleri, KKD tutanakları, uyarı talimatları, alınan önlemler, kararlar vs. herşey tam.
    Bundan sonraki adli süreç nasıl işleyecektir?
    Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Tespitinizi yapalı ne kadar zaman oldu makinenin degismesi ile ilgili? çalışan şikayetçi mi?
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    size dokunacak tek kısım "neden 1 yılda yapmadılar diye sgkya bildirmediniz" onun dışında sizin pek bir hatanız yok. ancak işveren için durum parlak değil, yaralama suçundan hüküm giyebilir ama ceza muhtemelen ertelenir ayrıca operatöre de tazminat öder
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu şikayet/bildirme konusunda ne demeliyim. Asli düşüncem şu, devletin atadığı bir isg uzmanı olsaydım evet herşeyi bildirirdim, ancak ben işverenin çalışanıyım. Herşey öyle kolay kolay bildirilmiyor.
    Mahkemede bu durumu nasıl izah edebilirim? Ne demem daha doğru olur. Evet yasa var bildirmek zorundayım, bildirdiğim takdirde işveren beni işten çıkaramaz vs. Ama kaçımız bunu yapabiliyoruz?
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    aynen katılıyorum zaten tespiti yapalı ne kadar süre geçti diye bunun için sordum. eksikliklerin giderilmediğini bildirmediniz diye size kusur çıkabilir. o da tabiki soruşturma aşamasında savcının isteyeceği bilirkişinin belirtmesiyle olur , yoksa savcı dosyada siz yazmışsınız der geçer bilirkişi 1 yıl geçmesine ramen neden tespit edilen hususlarda eksikliklerin giderilmesi için ilgili bildirimlerin yapılmadığına değinirse size kusur ancak o şekilde çıkabilir
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yorumlarınız için teşekkürler peki bildirim / şikayet konusunda ne türlü cevap vermemi önerirsiniz?
  8. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    firmanın yeni makine alacağını beyan ettiğini, yeni makine gelinceye kadar zaten mümkün olduğunca az kullanılmaya çalışıldığını, kullanırken de azami dikkat gösterilerek çalışılmasını sağlayacaklarını beyan ettiler falan diyerek firmanın da ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak sürekli bildirimi ertelediğinizden bahsedebilirsiniz. tabi firma yetkilileri gerçekten böyle söyledilerse size, zira genelde yaşananı söylüyorum patronlar bi şekilde yağlayıp ballayıp makine geliyodu gidiyodu yok sipariş verdik gelecek, yok fiyatı yüksek geldi başka marka bakıyoruz falan diye ertelerler o yüzden diyorum
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tespitimden sonra bir kaç makine iyileştirilmesi yapıldı. Onunla ilgili faturalarımızda mevcuttur. Dediğiniz gibi beyan ettiler ancak beyanları sözlü olarak gerçekleşti. Finansal sıkıntılarda bariz belli, kanıtlanabilir. Yorumlarınız için teşekkürler. Tecrübesi olan diğer arkadaşlardan da yorum beklemekteyim.
  10. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    4 ölümlü iş kazası ve daha da başka iş kazaları, denetimler, vs. geçirmiş biri olarak söylüyorum; hiçbirinde "bakanlığa neden bildirmediniz?" şeklinde herhangi bir resmi kurumdan/şahıstan suçlama almadık. İş güvenliği uzmanı olarak öneri defteriyle, risk değerlendirmesiyle, eğitimleriyle, ihtarnameleriyle, talimatlarıyla, vs. gerekli kişilere gerekli uyarıları yazılı biçimde yaptığımız için, bize çok fazla takılmadılar. Genelde kusur oranlarını ağırlıklı olarak işverene yüklediler. Hatta yeri geldi, çalışana da yüklediler. Çünkü biz gerekli uyarılarımızı yapmışız.
    Resmi kurumlar da ücretimizi işverenden aldığımızın farkındalar.
  11. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel

çalışan şikayetçiyse dava açılır.. davanın sonucunuda kusur oranları belirler, sizin yaptıklarınız işverenin kusur oranını düşürür, risk analiziniz, defter nüshaları, kurul tutanakları nın nüshaları vb. evraklarınızda işveren veya vekili imzası varsa şu durumda size birşey olmaz
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 veya 5 yıl sonra kamu davası açılır. Kusur oranları derecesinde sgk harcağı paraları tahsil eder. Maddi tazminat davasında da aynı durum geçerli. Kusur oranında maddi tazminat ödersiniz. İşçi istediği miktarı talep eder ne kadar olacağı hakimin takdirine kalmış. Siz uyarı yaptıysanız hiç bir sıkıntı yaşamazsınız işkura bildirmediniz diye kimse sizi suçlayamaz çünkü işkura bildirim yapma şartlarında uzuv kayıplı kazalar yaşanmadan bildirim yapılır yazmaz. Patlama göçme yangın vs gibi bildirim şartları sıralanmıştır.
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olayı bir kağıda yazın. Delillerinizi dosyalayın Tamamını bu dosyada tutun. Çünkü uzun zaman geçecek bilgilerin sıcak kalması için bunu yapmanız da fayda var.
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İlgili çalışanın 6331/Madde 13'e göre Çalışmaktan kaçınma hakkı vardı. Bu hakkını kullanabilirdi. Bu konuyu lütfen gündeme getirin.

Bunun dışında aşağıdaki görevlerden dolayı sorumlu tutulabilirsiniz: (Özet olarak yazdım)

İşveren tarafından ayrıca yazılı olarak yetkilendirilmediyseniz aşağıdaki görevleri yerine getirdiyseniz içiniz rahat olsun.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

9. Madde - İş güvenliği uzmanlarının görevleri:

a) Rehberlik
    İSG konusunda Öneride Bulunmak
    Tespitleri Yazılı Bildirim Yapmak
    b) Risk değerlendirmesi;
    Çalışmalara katılmak
    Öneride bulunmak
    c) Çalışma ortamı gözetimi;
    Planlamak, izlemek ve kontrol etmek
    ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    Eğitimleri Planlamak, Uygulamak
    Yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak
    İSG talimatları hazırlamak ve uygulamasını kontrol etmek
    d) İlgili birimlerle işbirliği;

Bilirkişi raporunu takip edin. Aleyhte bir durum olursa rapora itiraz edersiniz.