1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzuv kopmalarında ne yapmalıyız?

Konusu 'İyi Uygulamalar' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bir konuda geçmiş, paylaşmak istedim.

  Bu bilgilerin çoğunu İzmir’deki EMOT yani El, Mikro cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji Hastanesinin düzenlediği eğitimde öğrendim. EMOT özel bir hastane ama uzuv kopmalarında bölgedeki en iyi hastane. Zaten sanırım bunu her hastane yapamıyor. Belirli hastaneler yapabiliyor. Ve her yerde uzuv fonksiyonunu çok iyi geri kazanamayabiliyor. Özel olmasına rağmen iş kazası olduğu için ödenen bedelin bir kısmını devlet geri ödüyor ama süreç uzun.
  Ampütasyon, yani uzuv kopma olaylarında nasıl davranacağımızla ilgili yanlış bilinenleri düzelten ve ip uçları veren bir eğitimdi. aşağıya da onların paylaştığı broşürü ekliyorum.

  Eğer işyeri hekimi arkadaşlar yanlışım varsa düzeltebilirlerse sevinirim. ben de bilgi kirliliği olmasın diye mene aşağıdaki metinde orayı düzeltirim.

  Hatırladıklarım,

  Yanlış 1: uzuv kopmasında turnike yapılır.

  Neden: doktorun anlattığına göre turnike bizim zannettiğimiz kadar kolay bir uygulama değil. Evet, yapmak kolay ama sonrasında dokuları ölmeyecek kadar kanla beslemek zor. Bu nedenle turnikeyle gelen neredeyse tüm vakalarda ya kopma noktasındaki dokular ölüyor ve uzuv dikilemiyor ya da daha kötüsü turnikenin yapıldığı yerden sonrası kangren oluyor. Parmak kopmasıyla hastaneye gelip turnike yüzünden eli kesilenler varmış. Doktor yapmadığı ve gözlemlemeye devam etmediği sürece turnike mevcut durumdan daha tehlikeli.
  Onların söylediği sadece temiz bir bezle kompress yapılması.

  Yanlış 2: kopan uzuv buza sarılır.

  Neden: direk buza konulduğunda dokular yanıyor. O nedenle önce steril bir torbaya konmalı, o torba da buzlu su içeren bir torbaya konmalı. Sadece buz değil çünkü yine yanabilir. Kopuk parçanın su ile temas etmemesi gerektiği için de parmak ilk torbaya sarılıyor.

  İp ucu 1: torbaların üzerine hastanın ismini ve geldiği şirketi yazın. Ne olur ne olmaz diyorlar. Geçmişte farklı ülkelerde böyle karışıklıklar olmuş.

  İp ucu 2: her saniye önemli, o yüzden daha hasta yola çıkarken hemen hastaneye haber verin ameliyathaneyi hazırlasınlar

  İp ucu 3: her uzvun belirli bir ölme süresi var ama en kısası parmaktı diye hatırlıyorum o da 6 saat. Vakit kaybetmeden parmak bulunmalı ve yetiştirilmeli.

  İp ucu 4: asla kesik yere bir şey sürmeyin. Ne su, ne tentürdiyot. Bölgeye zarar verilirse elden bir şey gelmiyor.

  İp ucu 5: medikal marketlerde bu işe uygun torbalar satılıyor. aynı zamanda strafordan kutular da mevcut. buralardan edinebilirsiniz. strafor kutu buzun soğukluğunu koruduğu ve darbeleri engellediği için yolda daha güvenli bir taşıma sağlıyor

  İp ucu 6: fark ettiyseniz hastanenin adında tramvatoloji var. bu nedemek diye merak ettik, zaten daha en başında anlattılar :)
  uzuv kaybı kolay bir olay değil. çok ağır bir travma yaşıyorsunuz. buna posttravmatik stress bozukluğu deniyor. ve özel bir psikolojik tedavi gerektiriyor. yani kazazedeyi ameliyat sonrasında da desteklememiz gerekiyor. uzuv tamamen düzelse bile bu tedavi yıllar sürebiliyor. yani kompakt bir tedavi gerekiyor uzuv kopmasında, eğer kemik de kesildiyse kemiği onar, dokuları dik, fizik tedavisini yap, psikolojik destek ver.

  Emot sitesinden alıntı,
  PARMAK,EL VE KOLDAN KOPMA VEYA YARALANMA GEÇİREN HASTALARDA İLK YARDIM SIRALAMASI
  · Hastanın operasyon için yalnız 6 saati vardır.
  · Hasta aç bırakılmalıdır.
  · Hayati fonksiyonlara bakılır.(Solunum,dolaşım)
  · Kanama bölgesi basıçlı bandaj yapılır.
  · El ve Mikrocerrahi acil servisne (Tel:232.441 01 21 )haber verilir.
  · Yaralanmanın şekline göre gereken müdahale gerçekleştirilir.

  acil-724.jpg
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Faydalı bir paylaşım olmuş.
  Elinize sağlık.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  evet her hastanede mikrocerrahi bölümü yok.
  Mikrocerrahi Nedir

  [​IMG]
  Mikrocerrahi, ameliyatlarda yepyeni ve güvenilir bir dönemi başlattı. Ameliyat mikroskobundan bakıp, ameliyat alanını büyüterek ve özel hazırlanmış mikroaletler kullanılarak yapılanmikrocerrahi, tüm dünyada hızla yayılıyor. 2'nci Ulusal Rekonstrüktif Mikrocerrahi Kongresi Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, mikrocerrahinin artık hemen hemen her branşta kullanılmaya başlandığını belirtti. Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği Başkanlığını da yürüten Prof. Dr. Özkan, mikrocerrahi teknikler kullanılarak çapları 1 milimetreden de küçük damarların ve ince sinirlerin onarılabildiğini anlattı. Türkiye'de mikrocerrahi tekniğiyle ilk ameliyatın 1978 yılında Dr. Ayan Gülgönen'in kopan parmağı yerine dikmesiyle yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Özkan, ‘‘Kopmuş el, kol, parmak, ayak, kulak, burun, saçlı deri tekrar yerine dikilerek yaşam ve fonksiyon kazanmaları sağlanıyor. Ağır parçalanma ve çekilerek kopma tipi yaralanmalarda eskiden kesmek dışında bir seçenek yokken, mikrocerrahiyle bu organlar kazanılıyor’’ dedi.
  İşte ihtiyacımız olan şey
  Anında ve doğru ilk yardım müdahalesini bilmediğimiz için kimbilir kaç hayat söndü. İstanbul El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezi doktorları geniş bir alanda ücretsiz olarak ‘‘Temel hayat desteği’’ eğitimi vererek kitleleri bilinçlendiriyor.

  Geçtiğimiz hafta sütunlarımızda Haydarpaşa Lisesi'nde yer alan deprem tatbikatı ile ilgili haber üzerine, İstanbul El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezi doktorları adına kaleme alınmış bir e-mail aldık.

  ‘‘17 Ağustos depreminden itibaren İstanbul El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezi doktorları olarak ‘‘Temel hayat desteği’’ eğitimini sokaktaki herkese ücretsiz olarak öğretmeyi amaçladık. Bakırköy ilçesinde ilk önce belediye çalışanlarına, mahalle gönüllülerine, Çocuk Esirgeme Kurumu çalışanlarına uygulamalı olarak bu çalışmayı yaptık. Bu deneyimlerden edindiğimiz veriler sonucunda Bakırköy Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak valiliğin onayından sonra toplam 22 lisede uygulamalı olarak aylarca bu eğitimi verdik. Daha sonra Gayrettepe bölgesinde MAY grubunun desteğinde toplam sekiz kez tekrarladık. Şu anda Çerkezköy'den Adapazıra'na kadar uzanan bir fabrikalar zincirinde bu çalışmayı ücretsiz olarak yapıyoruz.

  Öte yandan gelen broşür talepleri doğrultusunda afişler yaptırdık. Bu afişlerde ‘‘Temel ilk yardım’’, ‘‘Kanama kontrolü’’, ‘‘Organ kopmasında yapılacaklar’’ şeklinde resimli, anlaşılır bilgiler mevcuttur. Afişler karakollara, metro istasyonlarına, sağlık ocaklarına, otobüs terminallerine, fabrikalara tarafımızdan ulaştırılarak asıldı.

  Bu çalışmada oldukça geniş bir kitleye temel ilk yardımı öğrettik ve öğretiyoruz. Bizler de bu uğraşıdan çok dersler çıkardık. Toplum olarak temel ilk yardımı bilmememize rağmen öğrenme isteğimiz ve yeteneğimiz üst düzeydeydi.’’
  El naklinde Türk doktorun başarısı
  ABD'de Matthew Scott adındaki bir fişek kazazadesine yapılan el nakli ameliyatının başarısında, aynı hastanede mikrocerrahiyle ilgili araştırmalar yapan Dr.Tuncay Üstüner'in de adı geçiyor. Hastanenin Internet'teki web sayfalarında Dr.Üstüner'in geçen yıl Kanada'da yapılan 17. dünya organ nakli konferansında sunduğu bildirilere yer verildi. Louisville-Kentucky'de bulunan hastanenin halkla ilişkiler sözcüsü Barbara Kiney de, geçen yıl Ağustos ayında Türkiye'ye dönen Dr. Üstüner'in, yaptığı bilimsel araştırmalarla mikrocerrahi dalına ışık tutan bir bilim adamı olduğunu söyledi.
  Hastanede daha önce yapılan bilimsel araştırmaların ışığında, 15 doktor, 14 buçuk saat aralıksız çalışarak el nakli ameliyatını gerçekleştirdiler.
  İşte mucize el
  ClInt Hallam, ‘‘dünyanın başarıyla el nakli yapılan ilk insanı’’ olma unvanına sahip. 48 yaşındaki şanslı Avustralyalı işadamı, ameliyattan üç ay sonra Londra'da bira bardağını havaya kaldırabilecek duruma geldi. 1989 yılında bir iş kazası sonucu, sağ elini testereye kaptıran Clint Hallam, şimdi yeni eliyle yaşamasını öğreniyor. Psikologlar, bir ölünün organıyla yaşamayı öğrenmesi için eğitim verirken Hallam, yeni elinin ‘‘sıcacık’’ olduğunu söylüyor. Doktorları ise, Hallam'ın gelecekte elini çok daha rahat hareket ettirebileceğini söylediler.
  Clint Hallam'a 23 Eylül 1998 tarihinde, Fransa'nın Lyon kentinde Edouard Herriot Hastanesi'nde yapılan bir ameliyatla, bir ölüden alınan el başarıyla nakledildi. Ameliyat 3.5 saat sürdü ve operasyona kendi alanlarında uluslararası düzeyde isim yapmış 6 mikrocerrahi, ortopedi ve transplantasyon cerrahı katıldı.
  Organ terzileri!
  Evliliğin sembolü yüzük, kazalarda parmak koparıyor. Üstelik kopan parmağın yerine dikilmesi hiç de kolay olmuyor. Mikroskop altında kopan parçaları yerini getiren ‘organ terzileri’ uyarıyor: Hastaneye başvurmadan önce kopan parçaya alkol, tentürdiyot gibi maddeleri sürmeyin. Parçayı donmayacak bir ısıda saklayın. Yoksa organınız yarım kalabilir...
  İnce işçilik
  Organ kopuklarının yüzde 80’ini iş kazaları oluşturuyor. Bunu yüzde 15 ile trafik ve yüzde 5 ile ev kazaları takip ediyor. Türkiye’de kopan organları yeniden dikme konusunda profesyonel kadrosuyla hizmet veren merkezlerin sayısı ise 10’u geçmiyor. Çünkü kopan organı yerine dikmek gerçekten ince işçilik gerektiriyor. Aksaray Vatan Hastanesi El Mikrocerrahi Merkezi Ortopedi Uzmanı Dr. Selim Çepel, merkeze çeşitli kopuklar sebebiyle ayda ortalama 80 hastanın başvurduğunu söylüyor. Ortalama 8 saat süren ameliyatlarda hastalar yeniden eski sağlığına kavuşuyor.
  Damarlar dikiliyor
  El, kol ya da bacak kopmalarında, önce organ çivi, vida ya da platin aparatlarla koptuğu bölgeye tutturuluyor. Mikroskop altında kopan bölgedeki kas ve kirişler tamir edildikten sonra sıra atardamarlar, toplardamarlar ve sinirlere geliyor. Damarlar bir bir dikiliyor. Derideki parçalanmalar ise, çoğu kez vücudun başka bir yerinden temin ediliyor. 8-10 saatlik ameliyatlarla toplanan yara, yerine göre 4-6 hafta ile 3 ay arasında iyileşiyor. Tedavi, 6 haftadan sonra da organın hareketini sağlayacak fizik tedavilerle destekleniyor.
  Mikrocerrahi nedir?
  Organ dikme işlemi ise mikrocerrahi ile yapılıyor. Mikrocerrahi yöntemi sayesinde, çıplak gözle güçlükle seçilebilecek nitelikteki ince iğne ve iplikler ile çapı 1 milimetreden küçük damar ve sinirler tamir edilebiliyor. Mikroskop altında çok ince sinir lifleri yerine oturtularak uzvun hissetmesi ve tekrar eskisi gibi hareketi sağlanıyor.
  TENTÜRDİYOT SÜRMEYİN!
  Dr. Selim Çepel, kopan organı kurtarmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
  Yaralanan veya kopan el, kol veya bacaktaki yara yüzeylerine kesinlikle tentürdiyot, alkol, zefiran veya benzeri mikrop öldürücü madde sürmeyin.
  Kanamanın durdurulması için kesinlikle kolu ip, kemer veya benzeri bir yöntemle bağlamaya çalışmayın.
  Kanamayı yalnızca yara yerine yapılacak baskılı bandaj ile durdurun. Yarayı temiz bir gazlı bezle kapatarak sıkıca sarın.
  Kopan parçayı serum fizyolojik, alkol, su ve benzeri sıvılar içine koymayın. Temiz ve nemli bir bezle sararak, içine su girmeyecek sağlam bir torbaya yerleştirin. Donmayacak şekilde soğuk bir kaba koyun ve en kısa sürede el cerrahisi merkezine ulaştırın.
  [​IMG]
 4. ibrahim kol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Faydalı bir yazı, eklemelerim var.

  Turnike ile ilgili
  Turnike ince ip, halat, tel, kablo, veya ensiz kumaş ile yapılmaz, kemer ile yapılması da çok tehlikelidir. Turnike kalınca bir kumaş ile yapılmalıdır. Ve yalnızca sarmak asla yeterli olmaz bir çubuk vs ile döndürerek sıklığını arttırmalıyız. Turnike yapılan yaralılara turnikenin üzerine hangi tarihte ve saatte turnike yapıldığı yazılmalıdır. Yaralılar hastanelerde dolaştırılırken bu atlanabilir ve özellikle çoklu yaralanmalarda müdahale sıralamasında yardımcı olabilir. Kaza sonrası turnikeden dolayı uzuvlarını kaybeden birçok yaralı olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer kağıt kalem bulunamazsa mutlaka yaralının alnına T harfi yazılmalıdır kalem yoksa yaralının kanından.

  Ampütasyon ile ilgili,
  Buzlu su torbası müthiş faydalı bir ayrıntı bence de. Yalnızca buz veya su olamaz. Benim ekleme yapacağım husus ise kopan uzvun kesilen kısım yukarı gelecek şekilde taşınması gereğidir. O içinde bulunan kan damarların daralmasını sinirlerin kaybolmasını engeller ve operasyon sırasında büyük yarar sağlar.

  Selamlar,
 5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler....