1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vücudumuzda yeterli suyun olup olmadığını nasıl anlarız?

Konusu 'Çalışma Koşulları ve Beslenme' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  EN ÖNEMLİ İÇECEĞİMİZ SU….


  Günlerce aç kalabilmemize rağmen özellikle yaz aylarında kısa süreli bile olsa sıvı tüketmemizin yeterli olmaması hayati fonksiyonlarımızı etkileyerek yaşamımızı tehlikeye sokabilir.

  İnsan vücudunun %50'si gibi çok büyük bir kısmı sudur. Örneğin; 70 kg ağırlığında olan bir bireyin vücudundaki su miktarı yaklaşık 35 litre kadardır. Bu oran bebek ve çocuklar ile sporcularda daha fazladır.

  Bedenimizde bu kadar fazla bulunan suyun çok önemli görevleri bulunmaktadır. Yiyeceklerin sindiriminden, emilimine, bütün hücre, doku, organ ve sistemlerin çalışmasına, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasına ve vücut ısısının denetimine kadar suyun görevleri saymakla bitmemektedir. Bu fonksiyonlardan da anlayabileceğimiz gibi, hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve bu sayede vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücudun ancak su dengesini korunması ile mümkün olmaktadır.

  O zaman ne kadar su içmeliyiz? Bu soruya kesin bir cevap vermek çok zordur. Çünkü su sadece içeceklerle değil yiyeceklerle de vücuda alınmaktadır. Genel olarak vücuda günlük 1200-1500 mL su alırken yiyecek ve içeceklerle de ortalama 1000 mL kadar sıvı almaktayız. Ayrıca yiyeceklerin metabolizması sonucunda da 250 mL kadar sıvı üretilmekte olup günlük toplam 2000-2500 mL kadar sıvı vücuda alınmaktadır. Bu alınan suyun atılması ise; böbreklerden (1500 mL), deri yoluyla (500 mL), bağırsaklardan (300 mL) ve solunumla (300 mL) olmaktadır. Ancak unutmayalım havanın sıcak veya nemli olmasında, egzersiz yaptığımızda, ishal veya kusma gibi problemlerle karşılaştığımızda bu atım çok daha fazla olmaktadır.

  Sıvı dengesinin negatif yönde bozulması yani aldığımız sıvının ihtiyacımızı karşılamadığı durumlarda sağlık sorunları başlamaktadır. Vücutta az miktardaki sıvı kayıpları; susuzluk duygusunu oluşturur. Bu kayıplar arttığında susuzluk duygusu hissetmediğimiz gibi hareketlerde düzensizlik, iştahsızlık, deri kızarıklığı,yorgunluk, baş ağrısı, soluk almada güçlük, konuşma zorluğu, hatırlamada güçlük, kramp, yutkunma zorluğu ve hatta ölüm görülebilmektedir.

  Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ?

  Günde içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

  İdrar-renk-skalası.jpg
  Peki vücudumuzda yeterli suyun olup olmadığını veya içtiğimiz suyun ihtiyacımızı karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarız? Vücutta suyun düzeyi idrar rengine bakılarak kolayca anlaşılabilir. Vitamin kullanımı dışında İdrar renginin koyu olması, vücuttaki sıvı miktarının yetersiz olduğunu göstermektedir ve idrar açık renk olana kadar sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca çok kısa sürede ağırlık değişimleri (bir gün içinde kişinin ağırlığındaki 2-3 kg lık değişimler) ve idrar miktarının azalması da vücutta sıvı kaybını gösterebilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi su içmek için susamayı beklemek uygun değildir. Ayrıca sıvı ihtiyacımızı karşılamada çay-kahve gibi içeceklerden yararlanmak bilakis sıvı atımını artırmaktadır. Çorba, ayran, süt, yoğurt gibi sıvı içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri arttırmanın sıvı ihtiyacımızı karşılamada önemli rolü bulunmaktadır.

  Sıvı alımının yetersiz olması kadar aşırı sıvı alımının da çok ciddi sağlık problemlerine neden olduğu unutulmamalıdır.

  KAYNAKLAR:
  http://www.doktorsitesi.com/makale/en-onemli-icecegimiz-su
  http://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/idrar-hakkinda-bilmemiz-gerekenler.html
 2. RAGAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Değerli Arkadaşlar
  Herkesin kendi yetişmiş olduğu ve eğitimini aldığı bilim dalında yorum yapması bu sitedeki bilgi kirliliğinin ve hatta moda kelime ''magazinsel'' olarak tabir edeceğim boyutlara ulaşmasına engel olacaktır.
  Benim gibi bu forma giriş amacı bilimsel ve teknolojik gelişmeleri , yeni yasa ve yönetmelikleri bu işin uzmanlarından doğru şekli ile öğrenmek olan bir çok kişi olacağına eminim. Mesleki etik olduğunu düşündüğüm için 20 yıldır aktif iş yeri yapan bir HEKİM olarak ben dahi sadece bildiğim konulara yorum yaparak değerli katılımcıları aydınlatmaya çalışırken ''Google'' den yapılan araştırmaların yayınlanmasını kimse kusura bakmasın ama doğru bulmuyorum.
  Bu önerim kabul edilir veya kabul görmeyebilir. Sonuçta aksi bir durumda üyeliğimi silerek ayrılma hakkım olduğunu da biliyorum

  Saygılarımla
 3. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  Sayın Ragar;

  20 yıllık birikimlerinizi zaman zaman paylaşsanız, yada bu google alıntısı magazinel dediğiniz kirli bilgiye eleştirel yerine varsa düzeltilmesi gereken yerler yada eksik - fazla bulduğunuz kısımları söyleseniz biz forum üyeleri için daha iyi olacağını düşünüyorum.
  forumumuz da zaten yeterince eleştirmenimiz mevcut, sizin gibi deneyim ve birikim sahiplerinden eleştiriden çok aydınlanma bekliyoruz.
  forumumuza katıldığınız 3 ocak 2013 tarihinden bu yana sadece tetenoz konusunda bizi aydınlatmışsınız. lütfen 20 yıllık birikimlerinizi de kullanarak bizi daha sık aydınlatınız.

  bu önerimi kabul edebilir yada kabul etmeyebilirsiniz. yada haklarınız var zaten.

  size ve (paylaşmadığınız!) bilgilerinize saygılarımı gönderiyorum hocam..
 4. RAGAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Sn Hakan Bey

  Maden Mühendisi ve uzman adayı olarak yazdığınız bilgileriniz üzerinden örnek vereyim.

  Benim kalkıp bir kaya veya taş parçası hakkında ''ahkam'' kesmem size bu konuda eğitim almış birisi olarak ne kadar komik gelecekse, tıp veya medikal konularda da internet köşelerinden alıntıların paylaşılması da bana o kadar komik gelmekte.
  Bu anlamda çok paylaşan çok bilir gibi bir mantık içinde olabilirsiniz Paylaşmayanın da hiç bir şey bilmediğini de zannedebilirsiniz
  Ben burada üstüne vazife olmayan konularda vazifeden görev çıkaranlara seslendim. Yanlış ve magazinel ''tıbbi bilgiler'' verilmekte olduğu için herkesi uyardım. (Buda bir paylaşımdır!!!)

  Son olarak Sn Ahmet Erkin Ertün beyin bir paylaşımını ekleyeceğim Özetle ne demek istediğimi çok iyi açıkladığı için de buradan teşekkür ediyorum kendilerine. Tecrübeli olmak son derece önemli

  .... asli kusurlu bunu yazan uzmandır. sebep üstüne vazife olmayan işe karışmak.


  İş Sağlığı ve Güvenliği: İş Sağlığı kısmı = İş Yeri Hekimi Güvenlik= İş Güvenliği Uzmanı.
 5. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  Sn Hocam;

  Sizin yazmanız tabiki sadece bir paylaşım yada fikir beyanı olur ama o taş yada kaya parçası hakkında cevher zenginleştrime yada mineroloji yada jeoloji gibi konularda doktorasını yapmış profesörlüğünü almış yada bilim adamlığı yapan bir sürü değerli meslektaşım var. bunların tezlerinden yada fikirlerinden bir hekim olarak siz paylaşımda bulunursanız bu bana komik gelmez faydalı gelir. bunun üzerinde yaşadığım ve tecrübe ettiğim bir durum olursa bilgilerimle beraber ekleme yaparım. burdan çok paylaşan çok bilir mantığı çıkmıyor (ki ben sizin bilgilerinizi paylaşmanızı istedim google alıntısı yapın demedim hocam).

  yanlış bilgiler veriliyor demek çok güzel bir yaklaşım hocam. ama sadece yanlış bilgiler veriliyor denilip yanlışın ne olduğu ve doğrusu anlatılmıyorsa bence magazinel olan budur.

  Ben bir C sınıfı uzman olarak sadece sorumlu olduğum iş yerinde tespit ve öneri defterine yazıp yazmadıklarımdan sorumluyum.
  Bu siz işyeri hekimleri içinde geçerli hocam.

  Ahmet Erkin Ertün Bey'e katılıyorum ama hiç bir uzman arkadaşın tespit ve öneri defterine tetenoz olun yazacağını da sanmıyorum.

  Bu arada Sayın Hocam bana uzman adayı, Ahmet Bey'e tecrübeli ve bu son derece önemli, gibi karşılaştırmalı yaklaşımlarınızı da komik buluyorum.

  Sizden ricam paylaşımların önünü kesecek açıklamalar yerine faydalı yada faydasız olduğu kısımlarla ilgili yorumlarınızı paylaşmanız, doğru yada yanlış gördüğünüz kısımları ile ilgili fikirlerinizi söylemeniz. buradaki paylaşımların en sonuna arkadaşlar zaten nereden yada kimden alıntı yaptıklarını yazarak paylaşıyorlar. sanki paylaşanların kendi yorumlarıymış gibi hekimin işini hekime bırak demeniz yanlış geliyor bana. sonuçta bu yazıyı yazan Yrd. Doç. Dr. Aylin HASBAY BÜYÜKKARAGÖZ da konunun uzmanıdır.

  iyi çalışmalar..
 6. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  Yrd. Doç. Dr. Aylin HASBAY BÜYÜKKARAGÖZ
  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Aynı üniversite'de Beslenme Bilimlerinde 1998 yılında Master, 2005 yılında Beslenme ve Diyetetik alanında doktora derecesini aldı.2000-2001 yılları arasında Amerika'da Minnosota Üniversitesi'nde gözlemci olarak bulundu ve çeşitli kurslara katıldı. 2002-2009 yılları arasında Gençlerbirliği 1. Lig Futbol takımının beslenme danışmanlığını yaptı. 2013 yılında İstanbul Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü kurucu üyesi oldu. Halen aynı üniversitede öğretim üyeliği yapmakta ve 2006 yılından itibaren Ankara'da kendi özel danışmanlık merkezinde hizmet vermektedir. Evli ve 1 çocuk annesi olan Büyükkaragöz İngilizce bilmektedir.
  Alıntı yapılan kişinin özgeçmişi bu hocam.
  su üzerine konuşmayı hakediyor bence. ve bu hanfendinin su ile ilgili yaptığı yorumları magazinel değil faydalı buluyorum.

  iyi çalışmalar..
 7. RAGAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Hakan bey ,
  Polemik yapmamak için konuyu kendi adıma ETİK yörüngesinden çıkıp saçma bir yörüngeye gittiği için kesiyorum. Yazacaklarımı yazdım söyleyeceklerimi de söyledim. Sürçü lisan olduysa affola...

  Herkese iyi günler dilerim
 8. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  konunun kapanması konusunda hemfikir olduğumu ve kapanma zamanının da uygun olduğunu bilmenizi isterim. size saçma ve etik gelen bu yörüngenin forum kullanıcıları tarafından anlaşıldığını düşünüyorum. aynı aff bizden size gelsin hocam.

  saygılarımla..