1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vardiyalı çalışmalarda elektrikçi

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve alperen bilal tarafından 16 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. alperen bilal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  3 vardiyalı bir işletmede her vardiya da elektrikçi bulundurulmalımıdır . ?
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  olmasında fayda var. Ehil insan her zaman gerekli hele konu "Elektrik" ise. "Elektrik çarpmaz, öldürür". Elektriğin şakası yoktur, ısırmaz kopartır.
 3. alperen bilal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bu konu da yasal bir zorunluluk var mı ?
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bizim mevzuatımız çok taze ve bakir bir mevzuat. Belli başlı kazalar olmadan önlemi alınmıyor bildiğiniz üzere. En güzel örneklerini maden facialarında yaşadık maalesef. Kazadan sonra genel olan kurallar özelleştirildi.
  Vardiyalı sistemlerde de kontrol mekanizmasını idare etmek çok zordur. Dikkatin her 3 vardiyada da açık olması gerekir. Basit bir yangın anında hemen müdahale edilmesi gerekir. Oluşabilecek bir aksaklık kısa sürede giderilmelidir.
  Ben her vardiyada özellikle elektrikçi bulundurulmasına dair bir bölüm hatırlayamadım.
  Fakat bildiğim bir bölüm var.
  İşveren oluşabilecek bir sorunu gerçekleşmeden giderecek önlemi almalıdır. Bu bölümü kullanabiliriz bu anlattığınız durum için bence. Vardiyalı işletmelerde riskin olasılığı daha fazla olacaktır. Bunu daha fazla ehil çalışanla düşürebilme ihtimalini İGU olarak bizler işverene sunabiliriz.
  Saygılar
 5. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Sevgili meslektaşım,
  Mevzuatta biziz, kanunda biziz(İşin güvenliği konusunda). Biraz da "Yetki verilmez alınır", Gerekli görülüyorsa yapılacak. Nitekim sizin bahsettiğiniz konuda Elektrikçi gerekli. Tespit ve öneri defterine yazın ki, yarın vardiyada elektrikçi bulunmamasından dolayı olabilecek kazalardan siz sorumlu olmayın.

  Kanuna göre, işverene teknik rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirleyecek ve işverene yazılı olarak bildirecek.

  Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, bakanlığı yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine yoksa çalışan temsilcisine bildirilecek. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi 3 ay, tekrarında ise 6 ay süreyle askıya alınacak.
 6. alperen bilal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  ilginiz içinn çok teşekkür ederim .