1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ve yönetmelik resmi gazetede yayınlandı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bakanlığın oyuncağı olduk diyin!
  2. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    22 yıllık Teknik Öğretmenim.belgemi 18 mayısta aldım.belgeyi aldıktan sonra uzman olarak hiç çalışamadım.ancak devlete ödenmiş prim günüm 8bin işgününe yakın.nolcak şimdi.A sınıfı uzmanlık sınavına girebilecekmiyim.önce ödenen ve belgeyi aldıktan sonra ödenen prim günü diye ayırım yapılmamış..
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sınava girebiliryorsunuz hayırlısı olsun...
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    anladığım kadarıyla sertifika alınma tarihi öncesine sonrasına bakılmayacak, yani şartlar; gerekli prim gününe sahip olmak, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak.
  5. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim şu anda 1415 pirim günüm var. 1 Ocak itibarı ile 1505 olacak. Şimdi ben bu hakkı kazanmış oluyor muyum? Diğer sınav için başvuru yapabiliyorum sanırım değil mi?
  6. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kaç gün olduğunun bir önemi kalmadı yönetmelikle artık A olsanız ne olur B olsanız ne olur. sürelerin değiştirilmesiyle uzman ihtiyacı yarıya düşürüldü. Şimdi bu yapılacak sınavla ortada bir sürü B ve A sınıfı olacak, uzman ihtiyacıda yarı yarıya düşeceği için kimse yüksek ücret düşünmesin. A ve B lerde C sınıfı maaş ve iş sıkıntısı yaşamaya başlayacak demektir.
  7. Aslinc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma sürelerinin düşürülmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? Yorumlarınız nelerdir? Ben İş Güvenliği Uzmanlığını meslek olarak kabul edip bu konuda canla başla uğraşımı verip çalışırken, firmalarda zaman yetiremeyip akşam evde çalışmaya devam ederken, sürelerin düşürülüp işveren karşısında biraz daha değerimizin düşürüldüğünü görmekten dolayı gerçekten çok üzgünüm. Gerçekten çok çok üzücü.
  8. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47546
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Emek OSGB
    Bence çok geniş kapsamlı olmuş. Şöyleki 3000 günden fazla primi olan biri şimdi iş güvenliği için başvursa C sınıfı uzman olsa bir yıl içinde tekrar başvurup A sınıfı uzman olabilecek anlamına geliyor en azında yayımı tarihinden önce belge almış kişiler dese biraz daha iyi olurdu diye düşünüyorum hiç uzmanlık yapmamış biri sırf pirimi tutuyor diye direk A sınıfı uzman olacak herkes işini bırakıp A uzman olmak için başvuracaktır. A sınıfında patlama olur diye düşünüyorum. Yİnede hayırlı olsun..
  9. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A ve B sınav hakkı verirken arada bunu yedirmeye çalışıyorlar, uzmanlar çok salak ne anlam ifade ettiğini bilmiyolar sanki, utanmadan kanun çıktığında ülkeyi gezerek seminerler düzenlediler iş güvenliğinin önemini vurgulamak için. İş güvenliğinin ne kadar önemsediklerini bu yönetmelikle göstermiş oldular zaten.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    Yönetmeliklerde yapılan her değişiklik işveren için, daha değiştirilen bir yönetmeliğin İGU ya yada hekime yaradığını görmedim.
  10. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben 2 yıldır uzmanım ama mesleğim çevre müh onla alakalı çalıoştım bu işi hep uzak tan takip ettim hatta yüksek lisans yaptım acıyorum arkadaşlarım mesleklerini bıraktı bu işe girdi yazık oldu onlara böyle olacaktı ise neden bu kadar kişiye kıydılar bende bırakmış olsaydım 1 sene sonra maaşı adamın düşermi ya bu sertifika mesleği yordu bu ülkeyi
  11. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    C uzmanlığını hiç yapmadan A olsan B olsan nolcak ki.kendi adıma memleket aynı hamam aynı tas..memedin külahı ahmede ahmedin ki memede..
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    her gün yeni bir yönetmelik
    yine çalışma saatleri değişmiş
    uzmana göre kanun değişiyor
    uzman çok 750 ye baksın uzman az 1500 kişiye baksın
    2014 te yine bir değişiklik daha yaparlar
    bu seferde iş güvenliği uzmanlığı bulundurma hizmet alma şartını kaldırırlar

benim şuan 1500 kişinin sorumluluğunu alacak ne dermanım var ne cesaretim var nede bu sorumluluğunun maddi karşılığını verecek işveren var

en iyisi kendime başka bir iş bulayım yol yakın iken:(
  13. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öyle benim fikrimde bu yönde değişti yönetmeliği görünce hakkımızda hayırlısını nasip etsin rabbim.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    eskisi:
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.

b) Diğer işyerlerinden:

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

yenisi:

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “1000” ibareleri “2000” olarak, üçüncü fıkrasında geçen “750” ibareleri “1500” olarak, dördüncü fıkrasında geçen “500” ibareleri “1000” olarak, beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Diğer işyerlerinden;

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”

“Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.”
  15. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47546
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Emek OSGB
    Benim 2500 Gün var önce B sınıfı için Başvurcam sonraki sınava da B olduğum için ve 1800 günden fazla prim günüm olduğu için A olmak için başvuracam Yönetmelikte açıklık var sadece 1 sefer mahsus belge sınıfı yükseltilebilir demiyor. başburu tarihnde B uzman olmuş oluyorum. ;Nasıl Fikir ama :)
  16. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilker bey süper çözümleme size a++ verecekler hatta
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bir c sınıfı uzmanın inanılmaz yükselişi :) yakında tüm kitapçılarda :)
  18. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bu konuda gerçeten çok haklısınız madem işçiler için ve hayatları için mücadele ediliyor süreler neden kısaltılıyor..İşini tam anlamıyla yapmak isteyen ISG uzmanları arada heba olacak :(
  19. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47546
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Emek OSGB
    Evet kesin A Plus olurum ben :)
  20. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu işi lpg sorumlu müdür gibi olacak dedim inanmadınız :))))):