1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    diyecek bişey bulamıyorum artık. duralım ya ne desek boş zaten istediklerini yapıyorlar .
  2. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hiç sormayın yaa ben işverimle bu yuzden tartişmıstım adam bundan iki ay önce buyuk işletmeler cezalar ve işguvenligi uzmanı çalıştırma zorunlulugu iptal edilsin diye imza toplanmaya başladı yakında iptal olur demişti:)bende;YOK CNM ADAMLAR BUNUN İÇİN KANUN ÇIKARDI İŞ SAGLIGI VE GÜVENLİGİ DİYE TUTUP BİKÇ BİN KİŞİ İMZA TOPLADI DİYE İPTAL EDERLERMİ DEMİŞTİM :(KEŞKE DEMESEYDİM YAA ŞİMDİ BU ADAM DEMEZMİ SEN ÜNİVERSİTE MEZUNUSUN TUTTUN BİDE UZMAN OLDUN BEN SENIN BİLDİGİN İŞE ... DİYE TÖVBE TÖVBE....
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne yazık ki bu olayın uzman ve işveren diye 2 penceresi var. uzman olarak büyük risklere girdiğinizi düşünüp yüksek fiyatlar isteyebilirsiniz, haklı da olabilirsiniz. işverende ayda 3 kere gelip 3-5 form doldurup şirkete ortak olduğunuzu da düşünebilir.

Ayrıca; isg uzmanlığı tecrübedir. kuru geçip belge alan herkes uzman olduğunu idda edebilir, öyle de kabul edilebilir. Fakat hiç bir işveren 45 günde aldığınız belge için size işyerine ortak yapmaz. emin olun yasa bu gün çıksın yine yapmaz!

OSGB ler ise bir kısmı hariç çoğu para tuzağı, adamlar imza atıp dünyanın parasını istiyorlar. çalışan olarak size belki koymuyordur ama birde kendinizi işverenin yerine koyun.

Bence bakanlığın açıklaması da yanlış, hazır olmayan işverenler değil kendilerini 40 yıllık uzman sanan yeni mezun isg uzmanları. bir 3 yıl daha bekleyin, belki ahzır olursunuz...
  4. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en azından 30 çalışanlı işyerlerine mecbur kılsalar bari.bu kadar da U dönüşü yapmak şerefsizlik-haysiyetsizlikten başka hiçbişey olamaz
  5. HALİL LEVENT BAYRAM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41387
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MAKKON MÜHENDİSLİK MAK.TİC.LTD.ŞTİ
    Arkadaş bir ülkede bu kadar kolay yasa çıkartılıp her kafasına esen milletvekili aklına geleni teklif ederse biz daha çooook madur oluruz.
  6. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yasanın tamamının yürürlüğe gireceği Temmuz2014’te 1 milyon 450 bin işletme için uzmanbulundurma zorunlu olacak. Bu düzenleme 100 binkişiye istihdam kapısı açacak.
    Çalışma Bakanlığı, güvenliği uzmanı ihtiyacınıkarşılamak için kolları sıvadı. Mühendislik, mimarlık, teknik öğretmenler ve fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölüm mezunları, 180saat uygulamalı, 40 saat teorik eğitimin ardından işgüvenliği uzmanı olabilmek için Milli Eğitim’in sınavlarına katılıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan sınava 30 bin kişi girdi. Bu yıl yapılacak iki sınava daha 30’ar bin kişinin katılması bekleniyor. Sınavda başarılı olanlar, iş güvenliği uzmanı olarak çalışabileceği gibi işletmelerde ortak sağlık ve güvenlik biriminde sözleşmeli hizmet de sunabilecek.
    Bakanlığın verilerine göre Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazası meydana gelirken bunların 3’ü ölümle sonuçlanıyor. 6 kaza ise iş görmezliğe yol açıyor. İş kazaları nedeniyle Türkiye’nin yıllık kaybı 7 milyar lira. Bu kazaların yüzde 98’i de önlenebilir kazalardan oluşuyor. Bu tabloyu değiştirmek için harekete geçen hükümet, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı yürürlüğe soktu. Yasanın uygulamaya başlanmasıyla her işletme için iş güvenliği uzmanı zorunlu oluyor. Bu uygulama ile kaza risklerinin önceden tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınarak tehlikelerin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Yasa, uzman çalıştırmayan işyerlerine her ay için 5 bin 390 lira ceza kesilmesini öngörüyor.
    Yeni istihdam imkânından yararlanmak isteyenler, alacakları eğitimi başarıyla bitirmeleri halinde iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanıyor. Uzmanlardan C sınıfı belgeye sahip olanlar ‘az tehlikeli’, B sınıfı belgeye sahip olanlar ‘az tehlikeli ve tehlikeli’, A sınıfı belgeye sahip olanlar ise ‘bütün tehlike sınıflarında’ yer alan işyerlerinde çalışabilecekler. İş güvenliği uzmanı belgesine sahip olanların, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimlerine katılması da zorunlu.ZAMAN.COM.TR
    herkes bişey söylüyor ama esas birşeyler söylemesi gereken bakanlıktan çıt yok...
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben 14 yıllık kimyagerim ve sorumlu müdürüm zaten uzmanlık sertifikam yokken de bu işleri yapıyordum.olayı sadece tecrübeye bağlayanlara kapak olsun!ayrıca işveren adına vah'layıp töh'leyenlerede şunu sormak lazım siz kendi mesleğinizi de yapsanız ayrıca birde sertifika alıp sizin tabirinizle işyerine ortakmış gbi dediğiniz paralarıda alsanız onların bindiği arabalara binip oturdukları residansların sokağından geçebilecekmisiniz?kaldıki zaten bakanlık 10 dan az çalışan işyerleri için destek verecem diyor osgb de ona göre fiyat veriyor.zaten osgb ler öyle sanıldığı gibi aman aman paralara yapmıyolar ben biliyorum adamlar 200 çalışanı olan bir işletmeye 1000 lira teklif vermişler herşey dahil daha az verenlerde var siz hangi ülkeden bahsediyorsunuz?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---
    #isgkanunuertelemeyehayır

arkadaşlar destek lütfen
  8. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Fatma Hn , ben 22 yıllık bir şirketin sahibiyim. Doktora düzeyinde eğitim almış bir mühendisim. Rahmetlik babama söz verdim " çocuklarımın kursağına asla haram lokma sokmayacağım " . Şu an ne residanslarda evim ne de super lüks markalarda otomobilim var. En büyük kazancım onurumla yaşamayı seçip , şirketimi, adını , adresini , ortaklık yapısını bugüne taşıyabilmek oldu. O sözünü ettiğiniz residanslarda yaşayanlar ( hepsi için kesinlikle böyledir diyemem) , devlete ve ulusa sorumluluklarını yerine getirmeyip , her yıl farklı bir isim farklı bir cisimle onursuzca yaşamayı seçenlerdir. Yaşamım bunların sayısız örneklerine tanık olarak geçmiştir. Onur = huzur... Onu yitirmeyelim lutfen...
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kemal bey isg yasasının geçmesi sizi rahatsızmı ediyor ?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Saadet Hanım Merhaba,

Paylaşımınız çok önemli ve değerli çünkü zahmet var ve de ciddi paylaşım var düşünüyosuz bizleri, bilmemizi istiyorsunuz,beklentisiz.Öncelikle teşekkür ederim.Bir az önce siteden 3 gün uzaklaştırma ile uyarı alan üyem aradı beni derdini paylaştı moralim çok bozuldu.bu forumu küfür etmek için,siyaset yapmak için,sataşmak için,bayağı ve abes myhabbetler etmek için,kavga etmek için açmadık.lütfen birbirimize duyarlı olalım,karakterli olalım,düzeyli olalım.lütfen bana yardımcı olun bu hususlarda.

Lütfen...
  11. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Beni rahatsız eden ; inançlar üzerine kurgulu bir senaryo ile , hakların ve halkların ihlalidir... Bunu yapanlar da bellidir. Değilse , edinilmiş ve de kazanılmış hakları belirsiz zamanlara taşıyanlara asla " doğrudur " diyemem...
  12. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erteleme teklifini zonguldak milletvekili özcan ulupınar vermiş. bundan daha büyük bir ironi yoktur... her yıl onlarca vatandaşını iş kazalarında/cinayetlerinde kaybeden bir ilin milletvekili isg kanunu erteleme teklifi veriyor. bravo. zonguldak ocaklarında japon pazarından alınma baretlerle çalıştırılan insanların ahı tutar bir gün sizi!!
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kazandığını her zaman çalışanı ile paylaşan işverenlere saygımız sonsuz:) kemal bey
  14. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    #isgkanunuertelemeyehayır arkadaşlar tweetter dan destek lütfen
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu yasa ne zaman oylanacakmış bilen varmı?
  16. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Duygusal ve de politik bir platforma taşımak değil elbette burada yapmamız gereken... Ama öyle bir ülke düşünün ki ; artık son umudu , ülkesini ve yarınlarını mutluluklara teslim eden ulu önderimizi selamlamak olan insanları polisin acımasızca alıp götürdüğü bir noktadayız... Umarım herşey daha güzel olacak. Ama önceliği KENDİSİNİ değil , HERKESİ sevmekten geçen kuşaklarla...
  17. huriye kotan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğitim aldığım kursu aradım,osgb sahibi aradaşlada görüştüm,yasa çıkacak gözüyle bakıyorlar....
    Bende bakanlık açıklama yapsın isteyenlerdenim ki,ortalıkdaki belirsizlik kalksın...Bir çok uzman ve osgb ler birçok anlaşma yaptı bu zamana kadar şirketlerle,şimdi işin rengi değişti.
  18. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    size 25 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfındaki iş yeri için 3 farklı OSGb den alınan ve en düşüğünün 5.000.-TL olduğu teklifleri tek tek gösterebilirim. siz 14 yıl çalışmış olabilirsiniz, fakat büyük bir çoğunluğun bırkaın isg, iş tecrübesiin dahi olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
  19. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu şekilde de A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sayısının artması ve bu rakamların düşmesi de hiç mümkün olmayacak böylelikle..
  20. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Eğer burada teklifleri kanıtlamak gibi bir konuma gelinmişse ; emin olunuz Samet Bey , karşılaştığım teklifleri sunsam , değil mühendislik insanlığınızdan utanırsınız...