1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN NE DİYEŞİM...
 2. Suat Zengin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127209
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KALE OSGB
  http://imza.la/isg-kanunu-ertelemesine-hayir/
  çok değil daha 17 haziranda milas-güllük'te 7 çalışanın metan gazından hayatını kaybettiği, iş kazalarında avrupa birliği ülkerinde açık ara farkla birinci, tüm dünyada 3. sırada olan ülkemizde 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği kanununun hayata geçirilmesi torba yasa ile ertelenmemeli, tüm aksaklıklara rağmen önlenecek 1 iş kazasının bile ne kadar insanımızı üzüntüden kurtaracağı unutulmamalıdır. lütfen duyarlı olalım ve kampanyaya destek olalım...
 3. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aslına bakılırsa gerçekten ışletmeler hazır değil fakat bunu ıkı hatta 5 sene daha ertelesenız dahı süre sonunda hazır olma durumu bugünkünden farklı olamayacağından emınım. cunku bızım yapımızda herseyı sona bırakmak var yıne aynı teklıf sunulacak belkıde yıne ertelenecek bız son gun gelmeden fatura odemeyen haklarımızı kullanamayan kısacası yumurta kapıya dayandıktan sonra kuluçka arayan bir milletiz önce bu kulturun oluşması ıcın çalışılması lazım
 4. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  öncelikle mılasta olan kaza ve rahmetlı olan ışçı kardeşlerimize ALLAH'tan rahmet diliyorum. boylesıne elım bır olaydan sonra ertelenecegını düşünmüyorum. bu kazaların bıtmesı ıcın bıryerden başlanılmalı yanı reaktıf değil proaktıf olaunmalı sızcede tam buna uygun bır ornek değilmi ?
 5. Zeyni ARTIK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet, OSGB ler uzmanlara komik rakamlar veriyor, fakat iş yerlerine verdikleri rakamlar çok daha farklı,

  hatta şöyle bir örnek vereyim, hemen yan tarafımızda bir tesis var, OSGB den tam zamanlı uzman almışlar, uzman OSGB den 2.000 lira maaş alıyo ve firmanın OSGB ye verdiği para 6.500 lira. ayrıca uzman iki farklı iş yerine bakıyor.

  tabi bu kötünün iyisi, birde deiğiniz gibi 1.000 lira alıp hiç o iş yerine upramayan OSGb lerde var. eee iş veren ne yapsın? gelene 6.500 lira mı versin, gelmeyene 1.000 lira mı? amaç birilerine para kaznaıdmrka mı yoksa iş yerlerinde güvenli ortamları tesis etmek mi?

  Bence kanunun tek eksiği işyerlerinde tam zamnlı uzman çalışmasını teşvik etmemesi, SGK ve vergi giderlerinden dolayı işyerleri direk uzman çalıştırmayı tercih etmiyor. böyle bir teşvikte bulunulursa az tehlikeli iş yerleri için 4 yıl uzatmaya gerek yok, yıl sonunda da yapılabilir.
 7. Caner T. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu işler hep faiz lobisinin işleri zaten swh
  konu başlığı da anlamsız geldi bana,bakanlık oyunu bozdu yerine bakanlık tuzak kurdu dense şu anda yaşanılan hayalkırıklığını daha iyi anlatırdı aslında da neyse,bu durumdan da memnun olan arkadaşlar var okuduğum kadarıyla.
  mesleği değersizleştirmeye çalışanlara takılmadan işimize gücümüze bakmak en iyisi sanırım.
 8. ya ben gece öğrendim uykularım kaçtı:(
 9. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  NUROL
  ARKADAŞLAR ,

  Bu tür ertelemeler, iptaller, yeni çıkacaklar vs.vs. hepsi ilerleyen süreçlerde olacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği gibi hassas bir konu zaten ben yaptım oldu mantığıyla bir kültür haline getirilemez.
  Bu süreç en az 10-15 yıl içerisinde Türkiye 'de olması gereken (istenilen) düzeye ulaşacaktır.
  Dolayısı ile kesinlikle karamsarlığa düşmeyin siz işinizi yapın ve size destek olabilecek yönetimler ve firmalarla çalışmanın yoluna bakın. O zaman zaten bu tür sıkıntılarınız endişeleriniz ortadan kalkacaktır. Ha kendinizi bu kanun ve yönetmelikler vs. ile de sakın sınırlamayın.Yeniliği sizler getirin. Dediğim gibi bir anda istenilen kafa yapısına sahip olabilmemiz Ülkece mümkün değildir.
  Son olarak yaptığınız ya da yapacağınız işi sevin. Sevilmediği sürece başarılı olunamayacak işlerin başında gelmektedir İş Sağlığı ve Güvenliği...
 10. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aynen katılıyorum forum yöneticileri bu konuda öncü olup neler yapmamız gerektiğini araştırıp bize söylesin.
 11. Çok DOĞRU demişsinde arkadaşım benim içinde iş kapısıydı ülkede onca üniversite mezunu işsiz var buda bizim için umuttu şimdi bu kapıyıda kapattılar umutlarımızla oynadılar.bu bizim açımızdan olan kısmı birde 3 sene içinde alınamıyacak olan tedbirler ve güvenlik önelemleri yüzünden binlerce kişi ölecek peki bunun vebalini kim ödeyecek?? ertelensin die oy kullananlarmı
 12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  #İsgkanunuertelemeyehayır

  canlar şu tag a bir omuz atın:)
 14. nejlaaslan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77119
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 15. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aynen katılıyorum size milleti sınava sokup sertifika aldırmak için yaptılar.Yapılan her şey planlı ya.
 16. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nın erteleme hakkındaki basın açıklaması.

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Muğla’da 7 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş kazasına ilişkin bir yazılı basın açıklaması yaptı.
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Ercüment Ş. Çervatoğlu’nun açıklaması şöyle:
  Hükümet İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın Uygulanmasını Erteleme Çalışması Yürütürken Muğla’da Meydana Gelen İş Kazasında 7 Kişi Hayatını Kaybetti
  Dün Muğla’nın Güllük Beldesindeki bir atık su terfi istasyonunda, atık su dolu 7 metre derinliğindeki depoya bakım yapmaya giren işçiler ile onların dışarı çıkmaması üzerine aşağıya inen arkadaşlarından oluşan toplam 7 işçi metan gazından zehirlenerek yaşamlarını kaybettiler. Bu olay dikkatleri tekrar işçi sağlığı ve iş güvenliği yasa düzenlemelerine yöneltmektedir.
  Bilindiği üzere 2011–2012 yıllarında iş kazaları sonucu işçiler ne yazık ki 10’ar 10’ar toplu bir şekilde hayatını kaybederken 6331 sayısı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30.06.2012 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır ve 30.12.2012 tarihinden bu yana da yürürlüktedir. Yasada işyerleri, Az Tehlikeli, Tehlikeli, Çok Tehlikeli olarak üç grupta toplanmaktadır, Yasada, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan sayısına bakılmaksızın, 01.07.2013 tarihinden itibaren; Az Tehlikeli Sınıfta yer alan işyerlerinde de yine çalışan sayısına bakılmaksızın 01.07.2014 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunluluğu getirilmiştir.
  İşçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı yazboz tahtası değildir ancak 14.06.2013 tarihinde 20 AKP Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına “Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” sunulmuştur. Bu aslında bir Hükümet tasarısıdır ve yasalaşacaktır. AKP Hükümeti, Esenyurt yangını, Adana baraj kapağı patlaması, OSTİM patlaması, Elbistan maden göçüğü gibi iş kazalarının kamuoyunda oluşturduğu tepkiyi de gözeterek çıkarttığı yasanın yürürlüğe girmesinden altı ay sonra ertelemeyi düşünmektedir.
  Hükümet hemen her yasama yılında Temmuz ayına doğru bir torba yasa önerisi sunmakta ve bu yasa önerileri hızla yasalaşmaktadır. Şimdi sunulan değişiklik önerisinin 42. maddesi ile 50 den az işçi çalıştıran Az Tehlikeli işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunluluğu 2016 yılı Temmuz ayına, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta yer alan işyerleri için 2014 yılı Temmuz ayına ertelenmesi sağlanacaktır. Madde gerekçesi, “uygulamada yaşanan sorunlar” olarak belirtilmektedir. Fakat henüz uygulamaya geçmemiş olan ve 01.07.2013 tarihi itibarıyla uygulanacak olan hükümler için “uygulamadaki sorunlar” gerekçesinin ileri sürülmesi oldukça anlamlıdır.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği yönünden işyerlerinin ancak, % 5’ini denetleyebildiği için tüm işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırılması hükmünü getirdi, ancak şimdi bundan vazgeçmek istemektedir.
  İş kazalarının çoğunluğu 50’nin altında çalışan bulunan işyerlerinde meydana gelmektedir. 2006 yılında meydana gelen iş kazalarının % 60’ı, 2007 yılında meydana gelen iş kazalarının % 62’si, 2008 yılında meydana gelen iş kazalarının % 61’i, 2009 yılında meydana gelen iş kazalarının % 64’ü, 2010 yılında meydana gelen iş kazalarının % 57’si, 2011 yılında meydana gelen iş kazalarının % 53’ü, 50′nin altında işçi çalıştıran işyerlerinde meydana gelmektedir.
  İş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı da her yıl artmaktadır. 2008 yılında iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 865 iken, 2009 yılında 1.171’e, 2010 yılında 1.444’e, 2011 yılında 1.700’’e ulaşmıştır.
  Her iş kazasında olduğu gibi yine şunu söylüyoruz: Her kazanın meydana gelmesinde, işyerinden kaynaklanan teknik ya da idari problemler olabilir ancak en az bunlar kadar önemli olan husus, Bakanlığın işçi sağlığı ve iş güvenliğine yaklaşımıdır. Bakanlığın gerçekte işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması gibi bir derdi yoktur, esen rüzgâra göre davranmakta rüzgâr hep işverenlerden yana esmektedir. Bu nedenledir ki, çıkardığı yönetmeliği (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki ve Sorumlulukları, Eğitimleri Hakkında Yönetmelik) 1 ay sonra, çıkardığı yasayı beş ay sonra değiştirmektedir.
  Bakanlığı işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yalnızca işverenleri değil, çalışanlar lehine ve istikrarlı politikalar izlemeye, meslek örgütleri ve sendikaların önerilerine kulak vermeye davet ediyoruz. Aksi durumda iş cinayetleri gerçeği çalışma yaşamı ve toplumsal yaşamda artarak sürecektir.
  Ercüment Çervatoğlu
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası
  Yönetim Kurulu Sekreteri
  Kaynak;
  http://www.sendika.org/2013/06/tmmo...-gelen-is-kazasinda-7-kisi-hayatini-kaybetti/
 17. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Ankara
  Sertifika Numarası:
  14848
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TİM OSGB
  Bu yasa taslağı kabul olursa, C'lerin B olabilmesi için geçmesi gereken 3 yıl, B'lerin A olabilmesi için geçmesi gereken 4 yıllık hizmet süreleri de kalkmalı. Yine bu süreler kalsa ama hizmet zorunlu tutulmasın madem bu kadar A'ya B'ye ihtiyaç varsa...
 18. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 19. Ş_ÇAKMAK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  imza kampanyası bir başlık olarak açılsa daha iyi olmaz mı?
 20. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ne bayat?