1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. aycan aras İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar hala kendi tarafınızdan bakıyorsunuz . Bu kanun yürürlüğe girmeden öncede mühendisdiniz sonrada ne değişti.Birde garip bir sınavla uzman ünvanı olduk. Bence boşverin mühendislik yapın bırakın böyle insan riski olan işe bu kadar yapışmayın. Önce insan ama bu işi layıkıyla yapacak bende dahil uzman yok. Kendi çalıştığınız işlerin uzmanı olun. Sektörel anlamda düzeltmeyede o nedenle gidildi .Ertensin hatta tümden kaldırılsın tam anlamıyla eğitim verilsin yoksa böyle kurslardaki hiç bilgisi olmayan şahıslarla slayttan mevzuatı bile yorumlayamayanlardan alınan eğitimle olmaz bu işler. Görsel olarak tam anlamıyla eğitim verilmeli ve sektörel bazda olmalı. Kimyacı inşaatta makineci unlu mamüllerde olmaz böyle. onun için bırakın ertelensin hatta iptal olsun.Herkes kendi işine baksın.
 2. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16875
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İstanbul Destek OSGB
  hocam bu ülkede kimler ne işler yapıyor, bilmiyormuş gibi konuşma, biz o kadar para harcadık söyle devlete paramı geri versin :)
 3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Para işi doğru , ama ben önce mühendisim , uzmanlık artı olmalı. Herkes mesleğine oynamalı, havadan para kazanma işi tutarlı değil.
 4. ercan doğan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 5. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  baca@haberevi.com arkadaşlar bu adrese mailleri yollayın.
  derleyip haber haline getirilecek.
  not: kaleminden kan damlar sözünü sakınmaz
 6. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @csgbfarukcelik bu adrese yuklenin arkaadslar bunca emeek bosa gitmemeli....
 7. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  mail yollayan arkadaşlar banada bilgi verirse sevinirim. takip edebilmem açısından.
 8. aycan aras İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Önce insan sonra para ama gördüğüm şu ki önce para olmuş masrafımız ne olacak diye . O zaman amaç uzmanlıksa olduk . Uygulamaya gelince kendimizi önce yetiştirelim . Bu işi bir kavrayalım havadan işvereni sömürme mantığından kurtulalım. İşimizi düzgün yapalım olurmu olmaz bunu hepimiz biliyoruz . Bırakalım bu işi sektöründe uzmanlar yapsın . bizlerde hangi sektörde çalışacaksak o sektörün uzmanı olalım. yasa iptal olsun herkes önce bir sakinleşsin 1 temmuza odaklanmak yanlıştı zaten. Alt yapının ne olduğunu bilmeden bu işlere dalmayalım . Zaten bu işin önemini bilsek kimse yapmak istemez yüzeysel olacak. olmasın. Benim gittiğim kursta öğretmen bile vardı. sanayiden ne anlar . Hatta lojistikle anlaşacağım diyordu ne alaka. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
 9. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Milletvekilleri eposta adresleri:

  Ekli Dosyalar:

 10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  4857 sayılı İş Kanunu 50 ve üzeri çalışanı olup sanayiden sayılan işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ilkelerinin geçerliliğini sağlıyordu.

  Ancak artan ölümlü iş kazaları ve uzun tedaviler gerektiren meslek hastalıkları neticesinde ortaya çıkan tabloya göre, İş Sağlığı ve Güvenliği ilkelerinin tüm Türkiye'de iş hayatımızın bir parçası olması gerektiği iyice anlaşıldı.

  Dolayısıyla 30 Haziran 2012 de yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Türkiye'de özel sektör ve kamuda devrim niteliğinde adımların atılmasına sebep oldu. Tehlike sınıflarına göre (Az Tehlikeli, Tehlikeli, Çok Tehlikeli) üç kademeli olarak bir tek çalışanı dahi olan işyerlerinin iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilerek bu kanunun kapsamına alınmış oldu.

  1. Kademe kanunun yayımı tarihinden 6 ay sonra yani 01 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Buna göre 50 den fazla çalışanı olupta Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfında yer alan işyerleri İş Güvenliği Uzmanı ile İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olundu.

  2. Kademe kanunun yayımı tarihinden 1 yıl sonra yani 30 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girerek 50 çalışan sınırı Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta tamamen kaldırılarak işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ile İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olacaktı.

  3. Kademe kanunun yayımı tarihinden 2 yıl sonra yani 30 Haziran 2014 yarihinde yürürlüğe girerek 50 den az çalışanı olan Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu kurumları kanun kapsamına alınmış olacaktı.

  Devletin ihtiyacımız çok sözüne inanarak yola çıkan birçok mühendis, mimar ve teknik eğitim fakültesi mezunu kişiler çalıştıkları işi bırakıp yüksek meblağlı ücretler harcamak suretiyle kanunda belirtilen yeterlilik belgelerini alabilmek için İş Sağlığı ve Güvenliği sektörüne girdiler. Bir kısmı evini taşıdı, bir kısmı OSGB açtı.

  Ancak tam kanunun büyük bir kesimi ilgilendiren kısmı bu ay sonunda yürürlüğe girecekken AKP milletvekilleri özel sektör ve kamunun henüz İş Sağlığı ve Güvenliği yaptırımlarına hazır olmadığı gerekçesiyle 14.06.2013 tarihinde süpriz bir kararla kanunun yürürlük tarihlerini ele alan maddesinde değişiklik yapma teklifini torba yasa içinde meclise sundu. Buna göre; 2. kademenin yayımı tarihinden 2 yıl sonra, 3. kademenin ise yayımı tarihinden 4 yıl sonra yürürlüğe girmesi teklifi metinde yer aldı.

  Bu teklif, İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe adeta şok etkisi oluşturdu. Bu ay sonunda işe başlamak üzere firmalarla anlaşan bir çok İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli teklif kanunun yasalaşmasıyla birlikte büyük bir mağduriyetle bir sene daha belirsizlik içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışacaklar.

  Bu mağduriyetin hiç oluşmaması ve halen daha bilinçsizlikle aymazlık içerisinde göz göre göre gelen ölümlü iş kazalarının biran evvel sona erdirilmesi için hükümeti sağduyulu olmaya çağırıyor ve torba yasa içerisinden ilgili teklif metninin ivedilikle çıkartılmasının Türkiye'nin menfaatine olacağını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

  Ben Talha Taflıoğlu
  isgForum Haber Bolu :D
 11. ercan doğan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  kendimizi kandırmayalım çalışmak=para bundan dogal bırsey yok. çalışmadan tecrube kazanamayacagımıza gore ertelemenın bı faydası olmayacak belgemızı alıp bı kenara atıcaz zmnı gelınce sıfırdan baslıcaz.. uzmanlaşamıcaz yanı.cunku zorunlu olmadıgı ıcın hıc bır ıs veren uzman calıstırmıcak. daha dun 7 kısı hayatını kaybetmısken bu yapılan sacmalıktan baska birşey değildir...
 12. Suat Zengin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127209
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KALE OSGB
  Cetin Tonbul Bey'in yazdığını paylaşmak istedim
  arkadaslar ben bizzat bu kanun teklıfını sunan mıllet vekılının danısmanıyla telde gorustum bugun saat 3 gıbıydı bu konuyla ılgılı toplantıya gırdıklerını soyledı ve bana bı meyıl aderesı verdı o meyıl adresıne dusuncelını yaz dedı meyıl adresı a.kavaklioglu@tbmm.gov.tr lutfen herkes dusuncelerını bu adrese beyıl atsınn ben bı arkadasın paylasımına bırseyler ekleyerek soyle bırsey yazdımm ısteyen degısıklık yapıp da gonderebılır. Ben Çetin TONBUL Elazığ Teknik eğitim fakültesi Metal öğretmenliği mezunuyum.18 Mayıs iş saglığı ve ğüveliği sınavına girdim ve 78 puan alarak belgeyi alma hakkına sahip oldum.Bilindiği üzere 6331 sayılı yasa gereği 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu kanunun yürürlüğe girmesine sayılı günler kala 14.06.2013 tarih ve 221337 sayılı evrak no ile TBMM onayına sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 42. Maddesi, 1 Temmuz 2013 tarihinde kapsama girecek işyerlerinin kapsama giriş tarihinin bir yıl uzatmasını içermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yetkililerinin bir çok işyerinin bu kanuna tam anlamı ile hazır olmadıklarını belirtmesinin ardından, torba yasaya eklenen maddenin içinde bulunduğu tasarının kanunlaşması halinde 6331 sayılı yasanın 38. Maddesi şu şekilde değişecektir. MADDE 42- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının a bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "a) 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç: kamu kurumları ile 50''den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren dört yıl sonra, 2) 50''den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra, 3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra," Gerekçe : MADDE 42- Uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini teminen iş sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesinde değişiklik yapılmaktadır. İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri olarak, iş kazalarında Avrupa birliği ülkelerinde açık ara farkla birinci, tüm dünyada ise üçüncü sırada olan ülkemizde 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği kanununun biran önce yürürlüğe geçirilmesini, ilgili maddenin kanun tasarısı teklifinden çıkarılmasını talep ederiz. Ayrıca bu teklif TBMM de kabul bulursa yaklasık 30 bin iş güvenliği uzmanla beraber kurulan osgb ler kapanacak binlerce vatandaş işsiz kalacak.Bu işsizler arasında bende olacağım.Bir an önce bu teklifin iptalinin yapılmasını arz ederim.
 13. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  mail atan oldumu bu adrese haberi hzırlamak için maillerini bekliyorlar.
 14. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  oyun bozuldu bile
 15. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 16. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  yabancı değil bu milletin vekili :)
 17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu yazı tam manşet haber...isgforum
 18. Abi emin olma. Hazırladığı teklif Mars'a göre sanki :)
 19. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  yoo tam türkiyeye göre 30 000 uzmanmı 450 000 bin işletme sahibimi.:) sayı çok para çok oy çok tercih sebebi olmak için bir tane artını söle.:(
 20. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Bence 750 gün uygulaması doğru.Onbeş yıldır Özel bir hastanede Teknik Servis Md. Yrd. ,Biyomedikal ve Bina Enerji yöneticisi olarak çalışıyorum. Ramak kala olaylara şahit oldum.Hastane personeline tehlike arzeden hareket ve durumlarla ilgili eğitim verdim.Birçok proaktif yaklaşımlarla önlemler aldım.Baktım İş Güvenliği işini de fiilen yapıyorum kursa katılarak ilk girişimde C sınıfı İSG uzmanı sertifikası kazandım.Bence sahada bir süre çalışan mühendis A sınıfı uzman kadar tecrübe kazanır.