1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Daha bir yil olmadim ise gireli girisim ocak gozukuyor uc sene boyunca b sinifinin bakabildigi yerlere bakabiliyoruz diye biliyorum yanlismiyim acaba
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Talep TESK'ten gelmiş arkadaşlar.

Bu konuda biraz da iğneyi kendimize batırmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

TESK, Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarları temsil etmektedir. Bu nedenle bu kurumun hükümet nezdinde girişimleri ve görüşleri dikkate alınmaktadır.

Elinde çantayla esnaf esnaf dolaşan (çantacı diyorlar sanırım) iş güvenliği uzmanlarının ! da OSGB'lerinde bu değişiklikte katkısı büyük sanırım.

Biraz etik, biraz ilkeli davranılsaydı bu durumu yaşamazdık. İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batıralım.

http://www.isgforum.net/threads/teskin-talebi-üzerine-6331-sayılı-yasa-erteleniyor.6597/
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Siz de haklısınız :) Herkes mağdur. Türkiye klasiği.. Türkiye'de hiç bir şey tam takır başlamaz.. Üniversite eğitimimiz de sakat zaten.. İSG uzmanlığı eğitimi de dostlar alışverişte görsün eğitimi bile değil..Ama ilerde kademe kademe zorlaştırırlardı. Bence kanun çıktıktan sonra kursa gidenlerin tazminat alma hakkı olmalı.. Ben sertifika aldığımda kanun yoktu. Bana bu sebepten vermesinler.. Ama fiili olarak isg işlerine baktığım halde belgemin çalıştırılmamasından dolayı da ben ve benim gibi kamu çalışanı olup İş güvenliği uzmanı olanlar mağdur :(

Herşey AB'ye uyum içindi, içselleştirilmemişti..AB treni gittikçe kendi halimize kalacağız, ne yazık ki bu görüşünüze de katılıyorum
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Onur bey görüşlerinize aynen katılıyorum. şahsen 4 yıl süre kanunda olsaydı bu sertifikayı kesinlikle şimdi almazdım. 2 yıl kayıp var, 2 yıl sonra da ne olacağı belli değil. Hiçbir şekilde bir yerde çalışarak sınıfımızı yükseltme şansımızda yok.
  5. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınavı kazandıgımıza bile sevinemedik iyimi...
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Cok haklissinz boyle bi karmasanin icine girecegimi hic tahmin etmemistim ne umutlarla girdik sinava oysa :O
  7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakan.jpg

ısrarla attığım twitlere sonunda cevap geldi
    ve işte o cevap ama bakanın böyle düşünmesi bizi yıldırmamalı ondan büyük meclis var cumhurbaşkanı var ve en önemlisi unuttukları biz varız.ben ateşe su taşıyan karınca olmaya razıyım!eğer benim gibi düşünüyor iseniz sizlerde elimizi taşın altına koymalıyız abanın maillere twitlere 1 kişiye kulak kısılbilir ama 1000 lere 10000lere kısmaları mümkün değil.kamuoyu baskısı olmalı.......
  9. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ESNAFI RAHATLATACAK

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kasap, berber, kuaför gibi küçük esnaftan gelen şikayetlerin dikkate alındığını belirterek, “Bu erteleme esnafı rahatlatacaktır” açıklamasını yaptı. İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği Başkanı Levent Kavlak, Türkiye’de kamu ve özel olmak üzere yaklaşık 1 milyon 500 bin işletmeye uzman ve doktor şartı getirildiğini belirterek, “Uzman ve doktor çalıştırmayan işyerlerine her ay 5 bin 390 lira para cezası verilecek. Son 11 yılda toplam 12 bin 423 çalışan iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti” dedi.
    yahu bu ne çelişkidir hem son 11 yılda 12bin423 çalışan iş kazası yüzünden yasamını yitirdi deniliyor hemde esnaf rahatlayacak deniliyo:)) aglayalımmı gülelimmi bilemedim...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2013 ---
    AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ DE VAR...
  10. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla herşey açık.onlar kafasına koyduklarını yapar...
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte bu haberlerle isg kültürünün ne seviyede olduğunun göstergesi adam işin ceza kısmında:D
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dün gece geç saatlere kadar yok maillerle yok twitlerle uğraştım inanın gözümden uyku akıyor bugün ama ne için?bir düşünün ben bir kişiyim bu kadar uğraşmakla o çook yüce hiç kimseye cevap vermeyen bakanımızın bile dikkatini çekmeyi başardım ve benim gibi bir çok kişi olduğunu düşünün daha kanun geçmedi......
  13. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    arkadaşlar bu kararı lehinize çavirmenin yollarını bulalım derim ben. tamam bir yıl ertelensin sorun yok. ozaman risk analizi acil eylem planı ve eğitimleri isg katipte bildirm altına alsınlar. piyasa uzman olmayan belge sahibi olmayan bu işle alakası olmayan kişilerin önü kesilsin. risk analizi yaptırmayan firmalar tesbit edilmiş olsun. tahminim piyasanın %80-90 daha risk analizi beklemekte.
    bu bildirimleride her risk analizi 1 güne tekabul edicek şekilde programlasınlar 750 adet denetim yapan uzman tecrube sahibi olur heralde.
    bunu teklif haline getirelim bakanlığa sunalım mantılı olurmu?
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ömer bey neden sadece temmuzda çıkacak olan madde de yoğunlaşıyoruz diğer maddelerinede bakın bu kanunla ocak 2014 hayalleride suya düşüyor
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    size yol göstermesi için çok basit bir örnek vereyim. İstanbulda arkadaşım osgb ile anlaşıyor. 18 mayıs sınavında önce. diyorlarki sınavı geçemezsen bile ağustosta var dert etme. ve beklenen son sınav açıklanıyor geçememiş arkadaş yeni uzmanı işe alıyorlar arkadaşımı çıkartıyorlar. arkadaşlar osgblerin aslen bir ticarethane olduklarını unutmayalım.
  16. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bende neden sadece hukumete odaklı iş potansiyeli bekleniyor bunu soruyorum. firma sahiplerine gidipte bak bunu yapmazsan bu kadar cezan var demek için sadece. tam tersi bu işin faydalarıyla anlatılsaydı zaten buna gerek kalmazdı tesk çıkıpta bu kanunu ötele diyeceğine bize uzman üret derdi
    30 çalışanlı bir yer hekim çalıştırdığında 600-700 lira gibi bir rakam ödiyecek. bak yapmazsan cezası var diye gidiyor herkes. hayır arkadaş senin her personelin ayda 1 defa doktara çıksa o gun 5 saat gelmeyecek totalde 150 saat iş gücü kaybın olacak buda 30 personel parası oderken 29 personelle çalışman demek . diye anlatsaydı ne olurdu. aynısı iş güvenliği içinde geçerli
  17. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ama herkes bakanlığın aldığı 1 temmuz kararına odaklandı sanki müfettiş edasıyla ceza yemek istemiyorsan beni dinleyeceksin dedi. hali hazırda risk anlizi yapmayan işletmesinde önlemler almayan firmalara gene ceza kesilecek. sadece bildirim kalktı. manisada 6 tane inşaat muhurlendi gecen ay. ve hiç bir kapatma kararının bildirimle alakası yok.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Gelişmiş ülkelerde insan sağlığı, canı, varlığı herşeyden daha önemlidir. Kanunlarda bu ilkeden hareketle çıkarılır. Esnaf rahatlayacak diye hiçbir gelişmiş ülkede 1 insanın canı bile tehlikeye atılmaz. Bu ancak bizde olur. Esnafı rahatlatmanın yolu bu değildir, olmamalıdır.
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli meslektaşlarım bunları buraya değil muhattaplarına yazalım gece 4 e kadar yazı yazıp yollamaktan bitap düştüm yazın aklınıza kim geliyosa ona yazın onur bey milleyvekilerinin mail adreslerini verdi.bir tane maili belki okumazlar ama binlercesine kulak kısamazlar gerekirse toplanıp cumhurbaşkanına çıkalım bizim emeklerimz bu kadar ucuz olmamalı yeter artık geleceğimizle oynamaları. önümüzde seçim var bu kanun a birlik olup bastırırsak çok kolay çıkmayacaktır....
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamuda neden 2 yıldan 4 yıla çıkarıyorlar o zaman? 6 ay-1 yıl? kamuyla ne alakası var?