1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu yeni yasayı duyduğumda hemen aklıma güzel bir iş kapısı geldi kariyer geldi ve en önemlisi para geldi. ve eminim ki herkesin kafasındanda bu beklentiler geçti. iş kazalarını önleyeceğim işveren beni işe alacak bunu itiyaçtan yapacak diye kimse düşünmedi. hepimiz yasayı arkamıza alarak 2000-3000 ve hatta daa fazla paralar alacağımızı umuyorduk. ve birbirimize piyasayı düşürmeyelim uyarısı yapıyorduk. çünkü işveren bu parayı vermek zorunda kalacaktı. ama şimdi gitsek bir işletmeye bana ayda 250 lira ver iş güvenliğini sağlayayım desen allah aşkına kaç işveren kabul eder.... çok vahim bir durumdayız yani ortada olması gereken isg kültürü diye bişey yok olmayacakta sadece dayatma var işveren ihtiyaç için değil yasal zorunluluk diye işe alacaktı. yasallık ortadan kalkınca herşey yalan oldu. demek ki iş sağlığı ve güvenliğide yalan. bakanlık esnaf rahatlayacak açıklaması yapıyor. demekki esnafı sıkıntıya sokan bir konu var oda mecburiyet. kaldıki bu açıklamayı yapan bakanlık o sıkıntıyı kendi çıkardı. bu mantıkla kültür falan oluşmaz. DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ ÇALIŞTIĞINIZ BİR İŞLETMENİN SİZE YASAL BİR ZORUNLULUK OLARAK BAKMNASINI, ve İÇİNDEN RAMET OKUMASINI (yasa olmasa ben seni b..... çalıştırırdım diye). çok yazık. herkesin hakkında hayırlısı olsun.........
  2. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    al benden de o kadar
    hafta sonlarımı ayırdım 2ay
    3bin tl toplamda para verdim hafta sonları ailemden ayrı kaldım zira bulunduğum şehirde kurs yoktu.
    85-90 gibi bir puan alırım diye gittim sınava girdim ve hatırlayanlar bilir cevapları görünce kafayı yedim. Saçma sapan soru hazırlanış şekli ( bana göre , kusura bakılmasın) ile bi güzel 67 aldım. şimdi de bu
    dalga mı geçiyorlar
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yazın bunları bu işin mucitlerine önünüze gelene yazın birlik ten kuvvet doğar kursla konuştum sabah onlar pek ihtimal vermiyolarmış çıkacağına ama ben öyle düşünmüyorum böyle bir şeyin ihtimali bile kötü şimdiden başlamalı kamuoyu baskısı.....
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yemin ediyorum şu anda yaptığım işe konsantre olamıyorum kafam burda:) kendim işyerindeyim ama kalbim sizinle
  5. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar söylediklerinize katılıyorum. Ben iş güvenliği uzman adayıyım. Beni şirket gönderdi yani benim için bir masraf yok. Ama bu kurs sayesinde haftasonları kurstayım, haftaiçi de işteyim. Geri kalan zamanlarda mevzuat araştırmakla geçiyor. 4 aydır da şirkette iş güvenliği uzmanıyla bir sistem oturtma savaşı veriyoruz. Neticede bir eposta geliyor ve kanun değiştirilecek, süre uzatılacak deniliyor. O anda yaptığınız her şey çöpe gidiyor. Bu kanun değişirse iş veren istediği için değişir. İşe siyaseti katmak istemiyorum ama bu adamlar yıllardır zaten istediklerini yapıyorlar. Yani biz buradan tepki göstersek bile bildiklerini okuyacaklar. Ülke 20 gündür ayakta bir avm den vazgeçmediler. Bunu da patronlar isterse geçirirler. Demokrasi değil de teokratik-monarşik düzenle yönetiliyormuşuz gibi hissediyorum 1 aydır.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzulme profesyonel ve ahlakli olun ve yasayin.bu ulkeye milletvekili benim senin kadar hizmet vermemistir.bu ulkeye canim feda hizmet vermek icin milletvekili olmaya gerek yok uzulmeyede gerek yok. (Lutfen yazdiklarim sonrasi siyasi sataşma olmaz.)
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    EKONOMİ​
    Hürriyet'i Takip Et
    Hamama hemşire seneye giriyor
    Erdinç ÇELİKKAN[​IMG]

19.06.2013​
    500 binin üzerinde ‘tehlikeli’ olarak değerlendirilen işyerinde 30 Haziran’dan itibaren iş güvenliği uzman ve hemşire istihdam etme mecburiyeti erteleniyor.
    Esnafın tepkisi üzerine hükümet bu zorunluluğu 2014 yılında uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor.Hükümet, küçük esnaftan gelen tepkiler üzerine 50’den az çalışanı olan işyerlerine doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartının yürürlük tarihini ötelemeye hazırlanıyor. Meclis’e sunulan torba kanun düzenlemesine göre 50’den az çalışanı olan kasap, berber ve kuaför gibi tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için 2012 yılı 30 Haziran’da yayımlanan ve uygulamaya geçmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi şartı “kanunun yayımından iki yıl sonra uygulamaya geçer” şeklinde düzeltiliyor. Böylece 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için hekimle uzman çalıştırma şartı 2014 yılına ötelenmiş olacak.

MADDİ DESTEKLER VAR

Kamu kurumlarıyla 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 2014 yılından itibaren zorunlu tutulan doktor ve hekim şartı ise 2016 yılında uygulamaya geçecek. Hükümet yeni düzenlemeyle ‘uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini’ amaçlıyor. Yürürlükteki kanun kapsamında kamu hariç 10’dan az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için bakanlık maddi destek veriyor. 10’dan az çalışanı bulunan, az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin bu destekten yararlanmasına ise Bakanlar Kurulu karar verecek.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=23537840

8. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Fakat risk değerlendirme zorunluluğun ertelenmediğinide belirtseler daha güzel olacak şu anda esnaf odaları yaptırmayın diyor :)
  9. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu yasa ertelenirse sertifikayı rulo şekline getirip milletvekillerine göndereceğim; benim işime yaramadı bir sene daha boş duracağına onların işine yarasın. artık ortak kullanırlar:)
  10. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Siyasi içerikli konuşmak istemiyorum ama neyse başka platformlarda konuşuruz :)
  11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    duran uzman eylemimi yapsak. dur dediniz 1 sene duruyoruz :)
  12. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu Avrupa insan hakları magkemesıne nasıl başvurulur. ben sadece bızım mahkemelerı bılırım oda sadece sanık şeklinde :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2013 ---
    benim gibi temmuzu sabırsızlıkla bekleyip sonrada erteleme durumunu duyup yetkililere rahmet okuyan tüm uzman arkadaşlara selam olsun
  13. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar herkesin derdi çok masraf ettik ama hala kimse insan sağlığından söz etmiyor. Yapılacak iş çok ciddi öyle yapıyım para kazanıyım tarafından değil ben bu işi yaparsam o işyerinde biri kaza geçirirse ben ne yaparım demek lazım . Örneğin bir atelyede elini makinaya kaptıran işçi nin sorumluluğu ve cezası nedir onu düşünmek gerek .Bence bu işi yapmadan önce 0n düşünüp bir karar vermek gerek. O nedenle uzar ise her işyeri bu olayı biraz daha kavrar bizlerde biraz daha düşünme zamanı elde ederiz. O nedenle ertelensin önce bu konu iyice kavransın özümsensin ondan sonra yaparmıyız yapmazmıyız bakarız.
  14. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslına bakarsanız haklısınız ama bunun cozumu ertelemek değil paradan çok işe odaklanmalıyız fikrine sonuna kadar katılıyorum benım fıkrım ertelenmesı yerıne 1 sene boyunca uzman kişiler fiyatını bakanlık belirleyerek çalışan sayısına bakmaksızın günde 2 işletme gezerek sadece danışmanlık yapmak danışmanlıktan kastım işçilere değil işverenlere zaten sorun işverenlerden kaynaklanıyor. bunlara bu işin artılarını ve eksilerini anlatım işverenlerde isg kültürü oluşturmak 1 senede bayagı yol katedilmiş olur fıkrımce. işverenler benimsediği zaman gerisi çorap sokuğu gibi gelir. sadece bilgi alışverişi şeklinde yazılı detaylara girmeden bu şekilde olursa 1 sene sonra tam anlamıyla mevzuat uygulanır yanı yavas yavas. çunku 1 sene sonra bugunden hıc farklı bı durum olmayacak.
  15. Süleyman kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70553
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    mac iş güv.dan.ltd.şti.
    Arkadaşlar sesinizi duyurmak için bir şeyler yapmalısınız,boş durarak olmaz ,bakın 16. sayfada milletvekillerinin mail adresleri var.ben biraz önce 1 saatimi ayırdım 546 milletvekiline ,20şerli gruplar halinde bcc mail kısmını kullanarak mail attım,lütfen herkes aynı işlemi yapabilir,twitter kullanabilirsiniz.sesimizi duyurmaya çalışalım.Başka yol yok.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/mai...miz-için-gerekli-metin.6588/page-2#post-36405
  17. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onca insan için bir umuttu bunlar ne ölümleri nede işsizliği önler zaten sularıda ısındı ALLAH yar ve yardımcımız olsun :)
  18. alexex İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu kanun ertelenme sebebinin ne olduğunu bilmeyenler çok. Bir çok kişi siyaset ile ilişkilendirmiş. Tabi ki bu yüzden değil.
    1-) 6331 sayılı yasada belirtilen yardımcı sağlık personeli piyasada hiç yok.
    2-) 15 işçi çalıştıran bir işyerinde bir işyeri hekimi aylık ne kadar çalışır biliyor musunuz ? İşyeri hekimleri hakkında yönetmelik TASLAĞINI okuyunuz. 15x6/60=1,5 saat. Yani ayda 1,5 saat çalışır. Yani ayda bir kez gelip çay içip faturasını kesip gidicek. Ben işveren olsam küfür ederim.
    3-) Yönetmelikler hazır değil.
    4-) İşverenler ve medya bu konuya hiç hakim değil. Örnek vereyim. İSG eğitimi yıllardır var. Medyada konuşanlar bunun yeni bir şey olduğunu hatta temmuzda yürürlülüğe gireceğini zannediyorlar.
    Özetle sağlık personeli sıkıntısı hat safhada. Ama üzülmeyin.
    NEDEN ?
    15 işçi çalıştıran bir işletmede, İSG eğitimi almamış ve sağlık raporu alınmamış ise 30.000 TL para cezası var. İG çalıştırmazsa 5.000 TL. Yani 35.000 değilde 30.000 TL ödeyecek. Yasada ki idari para cezaları kısmını okuyun. Aslında ertelenen kısım hiçbirşey. Eğitimi, sağlık raporunu bakkal vermiyor. Yasa eğitim, sağlık gözetimi üzerine kurulmuş bir yasa.
  19. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bakıyorum sinirler biraz yatışmış sayılar konuşmaya başlamış.:) daha öncede belirtmiştim ertelenmesinin aslında zararı yok ( çok küçük bir grup uzman arkadaş hariç) tam tersi tecrube edinmek için zaman ancak bu tecrubeyi sahada kazanabilmeniz adına dentim , risk anali, ve eğitim gibi kısımları ivedilikle işverenlere yaptırma gerekliliği getirilmeli ve bu konuda denetimler hızlandırılmalı bu sayede tüm uzman arkdaşlar hem gelir elde etmiş olur hemde saha denyimleriyle bildirimli başladıklarında çok daha verimli olurlar kanısındayım.
  20. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YASA TBMM'DE KABUL EDİLDİ. 6331 SAYILI YASA ERTELENDİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun ertelenmesinin esnafı rahatlattığını belirterek, 'Uygulama için sürenin kısa tutulması esnafımızı sıkıntıya sokmuştu. Ancak şimdi sürenin 4857 sayılı İş kanunun 81'inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacak' dedi.

DEMİŞ...