1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. @csgbfarukcelik, tweeterdan biraz derdinizi siz de anlatsanız arkadaşlar.
 2. Fatih ALTAYLI ı'ya da mail atıyorum umarım bizim yapamadıgımızı duyuramadıgımız sesimizi BİRİLERİNİN GERÇEKTEN YANLIŞ YAPTIĞINI duyurmamıza yardımcı olur.Millet vekillerinden ses çıkmayacak barı medyayı uyandıralım...
 3. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :) olur
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Evet nace kodları ile ilgili sorunuzu alayım ?
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  artık benim alınan haklar ve bi öyle bi böyle durumları bünyemde alerji etkisi yapıyor.ben beklerdimki bugün odalar dernekler basın açıklaması yapsın üyelerini birliğe çağırsın ama çoğunda çıt yok hatta haberleri bile yok bazılarına biz haber veriyoruz.biz ne ara bu kadar duyarsız olduk ne ara bu kadar banane ci olduk anlamak mümkün değil..ama vatandaş olarak az kaldı yakında meclisin önüne çıkıp aldığım aldığım diploma ve sertifikaları hani bir zamanlar yazarkasa fırlatan ve 'sayın başbakanım buyrun ben bir esnafım' diyen esnaf gibi bende şöle başparmağımı ıslataraktan teker teker para saçar gibi savurtmayı düşünüyorum.yeter artık yeter gelecek hırsızı olmayın!.......
 6. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şöyle bir baktım da 14 Hazirandan bu güne sadece haberlere yansıyan 16 işçi daha hayatını kaybetmiş.
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Bu nasıl bir ulusal is saglıgı ve güvenliği politikasıdır. Plansız ve programsız yanlıslarla dolu alelacele cıkarılmıs altyapıdan yoksun sorumluluğu uzmana atan bir mevzuttan bundan ötesini bekleyemezdik. Politika ve program eksiliğini bu sekılde kapatıyorlar. Tarihi ertelemekle, nice ölümlerin nice ocakların sönmesini erkene almış olacaklar. Ertelenen tarihe kadar her işçinin veballeri üzerinde olacaktır. El kaldırarak EVET oyu veren o ellere çalışanların kanları bulaşmasın.
 8. Selim Engez İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  KARDEŞİM ERTELENDİ Mİ? ERTELENMEDİ Mİ? BUNA KİMSE NEDEN CEVAP VERMİYOR.
  RESMİ GAZETEDE YAYINLANMADI VE SİZİN BURADA VERDİĞİNİZ 42. MADDE DEĞİŞMİŞ VE AYNEN ŞÖYLE YAZIYOR.
  MADDE:42 UYGULAMADA YAŞANAN SORUNLARIN GİDERİLMESİNİ TEMİNEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNUN YÜRÜRLÜK MADDESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMAKTADIR
 9. Atık tesisinde zehirli gaz oranı üç kat fazla çıktı

  Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde 7 kişinin ölümüyle ilgili yapılan ilk incelemelerde hidrojen sülfür oranının 115 ve metan gazı oranının da 6,5’un üzerinde olduğu öğrenildi. Bu oranların...

  Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde 7 kişinin ölümüyle ilgili yapılan ilk incelemelerde hidrojen sülfür oranının 115 ve metan gazı oranının da 6,5’un üzerinde olduğu öğrenildi. Bu oranların sınır değerlerin üç katına tekabül ettiği, hayatını kaybeden 7 kişinin üç nefeste öldüğü belirtildi.

  Güllük beldesinde 17 Haziran 2013 tarihinde CHP’li belediyeye ait atık su arıtma tesisinde 7 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca başlatılan inceleme ve soruşturma sürüyor. Olayla ilgili görevlendirilen iki müfettişin yaptığı ilk incelemelerde ihmaller zincirin bir birini izlediği ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre, iş güvenliği açısından hiçbir önlemin alınmadığı, piyasada 50 TL’ye satılan dedektörün yanı sıra gaz maskesinin bile bulunmadığı ortaya çıktı. İşçilerin atık su arıtma tesisinin bulunduğu kuyuya inişlerinin üzerinden üç nefeste zehirlenerek öldüğü Adli Tıp Kurumu’nda ön tanıda ölüm nedenlerinin ‘zehirlenme ve boğulma’ olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Tesiste ilk yapılan ölçümlerde hidrojen sülfür oranının 115, metan gazı oranının da 6,5 olarak tespit edildi. Hidrojen sülfür ve metan gazı oranlarının sınır değerlerin üç katı fazla olduğuna dikkat çekildi. İş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde en kritik aşamayı risk analiz raporunun belirlediği öğrenildi. İşletmenin böyle bir risk analiz raporunun olup almadığı müfettişler tarafından araştırılıyor. Alının ilk bilgilere göre, iş yerinde bulunması gereken iş güvenliği ile ilgili hiçbir teçhizatın bulanmaması dikkat çekti.

  Güllük sakinlerinin son bir hafta içinde tesisten kokuların geldiği yönündeki şikâyetleri üzerine tesisin baca ve pencerelerinin kapatıldığı ileri sürüldü. Olay günü de bacanın kapalı olması dikkat çekti. Olaydan sonra aynı gün yapılan ilk ölçümlerde tesis dışında bile metan gazı olduğu ortaya çıktı. Bakanlık müfettişleri tarafından yürütülen inceleme ve soruşturmanın bir ayda tamamlanması bekleniyor.

  7 kişinin hayatını kaybettiği metan gazı zehirlenmesinin yaşandığı işletmeyi protesto eden vatandaşlar, şirket binasının önüne hazırladıkları afişleri astılar. Belde sakinleri, '18 yavruyu öksüz koydun, gözyaşları kurşun olsun' ve 'Güllük'ün vampiri defol git, 7 ocağı söndürdün ciğerin yansın' yazılı afişleri bina kapılarına astı.

  Sera gazı sınıfına dahil edilen metan gazı, merkezde yer alan bir adet karbon atomu ile bu atomu çevreleyen dört hidrojen atomunun bir araya gelmesi ile oluşuyor. Tamamen kokusuz bir yapıya sahip olan metan gazının canlılar tarafından solunması ölüm tehlikesi ortaya çıkarıyor. Kokusuz olduğu için insanlar tarafından fark edilmesi son derece güç olan metan gazı, patlama riski de taşıyor. Metan gazı, dibe çökmüyor, aksine yukarıya doğru çıkıyor.
 10. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ayınlanan tebliğ de derki 3 yıl - 750 prim günü

  şimdi ben 5.5 yıldır kamuda sözleşmeli teknik personel olarak çalışıyorum...
  soru 1 : 750 günlük primi fazlasıyla karşılıyorum o halde sadece bununla tebliğ ekinde çalışabileceğim kodlar karşılığın daki iş yerlerin de a sınıfı uzman yetkisiyle çalışabilir miyim ?

  soru 2: yoksa nace kodunun karşılığı olan alanlarda 750 gün çalışmış olmak mı gerekli?
 11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Soru 1: Hayır

  Soru 2: Evet

  :)

  750 günlük priminizin örnek veriyorum;

  Çok tehlikeli bir inşaat alanında ilgili nace kodlu firmada doldurursanız inşat işlerinde A sınıfı olabiliyorsunuz.

  Herhangi biryerde değil tebliğdeki koların karşılığı olan bir firmada 750 günlük primi ispatlamanız gerek.
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 13. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Anlattıklarınızda haklısınız da bu dediklerinizi yapmadan ve tam bir araştırma yapıp iyice irdelemeden bu kanun neden çıkarıldı o zaman? Bu kanunu çıkaranlar daha sonra da ertelemeye çalışanlar başka bir ülkede mi yaşıyor ki saydıklarınızın eksik olup olmadığını göremiyor? Yani bence dedikleriniz erteleme için yeterli değildir. Zaten baştan bilinen gerçeklerdir. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri sağlık personeli de dahil bir şekilde araştırarak baştan tarihi uzatabilirlerdi ya da bunun yerine başka çözümler üretilebilirdi. Sonradan yapılan bir erteleme herkesin zararınadır.
 14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  evet dedıgım gıbı H2S yogunlukta ve metan dusuk orandadır.
 15. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman


  burdan da yırtamadık o zaman dostum :)
  teşekkür ederim :)
 16. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Nace koduna uygun sektörde çalısabılırsınız. A -B sınıf uzmanın bulunacagı Çok tehlikeli kimya sektöründe ins. müh olarak bakamazsınız Ayça Hanım
 17. Onur Ala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80881
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İGU bakımından düşünürsek kararın ertlenmesi gerçekten bir hayal kırıklığı ama işveren olarak düşünürsekte ertlenmesi biraz mantıklı ama bu şekilde bir erteleme değil. Tamam yeterli sayıda İGU yok ama bazı firmalara da (son günlerde hazin örnekleri olan) 6331 kapsamında hemen bu önlemleri almalı.

  Biraz kafa yorsalar ve kısmen bu kanunu yürürlüğe soksalar çok iyi olacak. Umarım yaz tatilini değilde insan sağlığını düşünen birileri çıkıp bununla kafa yorar.
 18. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Hemen yanıt yazdım.Sizlerde yazın.