1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  2. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/veee-hükümet-oyunu-bozuyor-isgkanunuertelemeyehayır.6572/

Ayrı bir konuya ihtiyaç yok. Forum kirliliği oluşturmayalım lütfen.​
    İSGNet | Mevzuat Kütüphanesi
    Kullanıcı adı olarak nickname kullanan üyelerimizin sorularına cevap vermiyorum. Lütfen değişiklik talebinde bulunun ;) (İlgili Konu)
    Talha TAFLIOĞLU
    İşletmeci Çevre Mühendisi
    BAŞLIĞINI DEĞİŞTİRMİSİN BENİM KONUYU KİTLEMEK YERİNE???
  3. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
  4. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Katılamıyorum sayın uzmanım. şu anda bile enflasyon yüksek. Ben ekim 2012 de aldım belgeyi. 8483. uzmanım. mayıs sınavından da sanırım 25-30 bin uzman gelir. uzman saati 5tl + kdv ye düşer. Benim daha uzmanlıkta başlangıcım bile yok. sanırım olması da mümkün gözükmüyor. Amaç muhalefet değil ama benim matematik bu şekilde konuşuyor.
    saygı ve hürmet bizden :)
  5. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allah rahmet eylesin
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ustadım belge sayısı değil kullanılan belge sayısı önemli öncelikle. birde a sınıflarına bakabilecek uzman sayısı ben asla bakanlık haklı görüşünde değilim sadece tabloya tarafsız dışardan bakmaya çalışıyorum. içinizde isg katibin çalışma sistemini bilen varmı bilmiyorum. ben anlatıldığı kadarıyla soyliyeyim doğruysa şayet sistem bildirim yapmayanları kırmızı tablo üzerinde gösteriyor ve fatura keser gibi ceza kesecek deniliyor. kanunun en başından hatlarla çıktığı doğru gelindiği noktada yaplacak bişey varmı bunu düşünmek lazım. uzmanlar haklı, esnaf haklı, haksız olanı yazmaya gerek yok heralde. buarada kendiniz söylediniz henüz uzmanlık belgemi bile kullanmadım diye. saha deneyimi olmadan bildirim yapmaya cesaretiniz varmı. ni tekim bu en son sınavdan çıkan arkadaşlarımızda aynı henüz uzmanlık alanında tecrubesi olmayan bir çok arkadaş mevcut(istisnalar kaideyi bozmaz) . beraber çalıştığımız a sınıfı bakanlık emeklisi abimiz var bildirim yapmadı ve yapmam diyor örnek olarak. ve her defasında tekrarlamaktan yoruldum ama ben uzman değilim. Ama mantık çerçevesinde baktığımda 50 altı çalışanların yoğunlukta olduğu sektör inşaat haksızmıyım. en ufak bir olayda uzman arkadaşlarım mahkeme kapılarında sürünecekler. 1 ocak tarihi itibariyle risk analizleri yapılacaktı henüz inşaatlarn büyük çoğunluğunun risk analizleri bile yok. risklerini bile bilmediğiniz bir yerde nasıl sorumluluk alacaktınız. Ama şu açıdan baktığım da bildirim zorunluluğu gelene kadar risk analizleri tamamlansa ulke çapında en azından eline analizi alan arkadaşım ben size bildirim yapapmam riskiniz bukadar yuksekken diye bilir.
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG katip bile tam anlamıyla devreye alınamadı, işletmelerin %90'ı İSG-Katip üzerindeki hatalar nedeniyle bildirimini zaten yapamıyor. C ler tecrübe ile A ya bakılsın dendi ama buna ne C ler hazır ne de İSG-Katip. yani işe sadece maddi anlamda bakmamak lazım. Türkiyenin büyük bir çoğunluğu buna halen hazır değil, çünkü bahaneleri var. ama 4 yıl sonra kimse bahane sunamayacak uzmanda olacak sistem de çalışacak.

belgesini yenia lan arkadaşlara gelince, bende yeni aldım ama kimse bana belge al ayda 5.000 lira para kazanırsın dedi diye almadım. kişisel gelişimim ve bu konuya merakımdan aldım. pişman da değilim. hazır değilken A sınıfı iş yerlerine bakmaktansa basamakları sağlam adımlarla çıkmayı tercih ederim. saygılar.
  8. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar torba yasa görüşmeye alındı mı acaba
    ben bir önceki gün yanlış bilgi verdim resmi gazete çıktı diye ama ortada resmi gazete felan yok
    bende yanlış bilgilendirildim ortam bilgi kirliliği ile dolu özür dilerim herkesten.
  9. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaş bu TV ve Gazeteler neden yanlış bilgi veriyor bu konun geçmiş gibi haber yapıyor anlamış değilim daha yasa görüşmeye alınmamış bile alınsa bile kabul olcağı kesin mi ki resmi gazetede yayınlanmadan kimse inanmasın bence.
  10. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Bence bakan dün akşam tweet , sonraki akşamlar ise göbek atar , kıvırarak ve gözlerimizin içine bakarak hem de...
  11. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DEĞERLİ İSGHİZMETADMİN BELLİKİ BU KONULARDA DENEYİMLİSİZ. VE BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. ÖNCELİKLE SAHA DENEYİMİNDEN KONUYU AÇAYIM YASA ERTELENDİKÇE KİMSE UZMAN ÇALIŞTIRMAYACAK OTURDUĞUMUZ YERDEN NASIL DENEYİM KAZANACAĞIZ (1). CESARETİMİZ YOK EVEK HAKLISINIZ PEKİ 1 SENE SONRA CESARETLENEBİLECEKMİYİZ ÇALIŞMADIKTAN SONRA(2)... ŞURDA HEMFİKİRİZ UZMAN YETERSİZ VE DENEYİMSİZ AMA BUNU ERTELEMEK BENCE ÇÖZÜM DEĞİL BENİM ŞASİ FİKRİM 1 SENE BOYUNCA BU HİZMETİN FAZLA DETAYA GİRMEDEN SADECE YÜZEYSEL OLARAK DANIŞMANLIK ŞEKLİNDE İŞVERENLERE ANLATMAK ORYANTASYON GİBİ BÖYLELİKLE HEM UZMANLAR KENDİNİ BİRAZ GELİŞTİRİR. HEMDE İŞVERENLER BU KONUYU BENIMSERLER 1 SENE SONRADA TAM ANLAMIYLA İŞ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRER YANLIŞ ANLAMAYIN BU SADECE Bİ ÖNERİ ŞAHSINIZA YAPILMIŞ BİR ELEŞTİRİ DEĞİL. BEN 8 YIL TİCARETLE UĞRAŞTIM YAPTIĞIM İŞ TELİKELİ SINIFA GİRİYOR. ŞU AN O İŞİME DEVAM ETMİŞ OLSAYDIM BANA DAYATILAN BU YASAYA İSYAN EDERDİM. BENİM İŞİMİ BANA BANAMI ÖĞRETECEKLER DİYE. YANI BAKIŞ AÇISI YANI BU BAKIŞ AÇISININ DEĞİŞMESİ LAZIM BENİM ANLATMAK İSTEDİĞİM BU 1 SENE DEĞİL 5 YIL BİLE ERTELENSE ŞUNA EMİNİMKİ İŞLETMELER BU KONUYA UZAK KALACAK VE TEPKİ GÖSTERECEK. SAYGILARIMLA.....
  12. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Haklısınız bende bu yuzden denetim ve risk analizi üzerinde bakanlığın yoğunlaşması gerekir diyorum. Bu denetim ve risk analizlerini sahada uzman arkadaşlar tarafından yapılsın diyorum. bu sayede aynı kolda bir çok işletme görecek nerde hangi riskler var ne gibi önlemler alınmış tecrübe sahibi olacaklar diyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Haziran 2013 ---
    bu arada uzman olmamama rağmen sistemde benle aynı şehirde olan uzman arkadaşlarla risk analizi yaparlarken 10 dan fazla sahada beraber bulundum sadece bu işin sahada nasıl yapıldığı ve zorluklarını görmek adına.:)
  13. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortak paydada buluşuyoruz aslında. ama yanılmıyorsam risk analizini firma sahipleri isterlerse kendileride yapabiliyor galiba isg uzmanı şart değil bizim insanımız; (en başta ben kendimi örnek göstereyim) yasal bir zorunluluk olmasa oradan buradan bir şekilde kopyalayarak o risk analızını yapar uzman çalıştırmaz
  14. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    firma sahipleri risklerini bilseler zaten bu kanuna gerek duyulmazdı.
    tarafsız bir yaklaşım olması adına dışardan hizmet almak en mantıklısı herzaman.
    tesbit edilemeyen her riskin cezası var.
  15. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şöyle düşünün siz 15 llık bir firmanın saibisiniz ve işinizi severek yapıyorsunuz ve ilgileniyorsunuz diyelim ben geldim dedimki size işininizde sizin göremediğiniz ancak benim görebileceğim telikeler var desem nasıl karşılardınız? ben cevap vereyim olumlu fakat ülkemizde bu bakış açısıyla nekadar insan bulabilirsiniz bence çok az çünkü iş güvenliğinin ne olduğu anlatılmadan yasal zorunluluk aline geliyor. önce bunun düzeltilmesi lazım.
  16. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ben bunu bir çok defa örnekledim. inşaat baz alalım usta sıva yapıyor iskele emniyeti yok tüm uzman arkadaşlar tehlikede işçi yazacak ölüm yaralanma yazıcak ve cezalarıyla korkutacak işvereni. bende diyorum ki bir satır daha açın bu adam emniyetsiz çalışmadan dolayı verim düşüklüğü yaşıyor kaliteyi düşürüyor emniyeti sağlanırsa bu adam taha temiz iş çıkarırmı? daha fazla iş üretirmi ? bunlar işverene maddi kazanç sağlarmı? evet bunları anlatmak lazım. diğr bir örnek hekimler için 30 çalışanı olan bir işletme her çalışan ayda bir defa hastaneye gitse 4-5 saatten önce gelmez raporları cabası raporu pas geçelim 5 saat * 30 eşittir 150 saat iş kaybı yani 30 personel maaşıyla 29 kişilk personel çalışıyor. ozaman 1000-1500 lira personel gideri boşa 600-700 liraya bir hekimle anlaşılsa hafta bir gün gelse hizmet verse fatura karlarınıda düşünün. ama uzman arkadaşlar ve osgb ler ne yapıyor bu kanunda var yapmazsan ceza var bu ters teper her daim. işveren cebine girecek kazancı öncelikle hesaplar çıkacak olanı değil.
  17. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok param olsa bir tv kanalı kurardım ve 24 saat iş güvenliğini anlatırdım, artıları ve eksilerini.... ondan sonra bak nasıl işler rayına giriyor daha sonra tv kanalını kapatır isg uzmanlığı yapardım:D
  18. cpt.akin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tüm uzmanların ve osgb kuracakların allah yardımcısı olsun. herkes yeni bir iş kolu sevinirken son dakika haberi ile yıkılmış durumda. bende birkaç gündür takip ediyorum ve son durum sanırım plan ve bütçe komisyonunda görüşülüyormuş. bu kanun teklifleri ile pek bir alakam olmadı faka şunu merak ediyorum. bazı kanun teklifleri zamanında komisyondan dönmüş gibilerinden birşeyler hatırlıyorum. yanlışta hatırlıyor olabilirim. bu konu hakkında bir fikri olan varmı acaba.teşekkürler.

Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde yer alan kanun tasarısı ve teklifler:

19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mesut Keskin[​IMG]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLARI
    Bir yıl kadar önce devletimiz çok şaşalı tanıtımlarla 6331 sayılı yasayı çıkarmış, bu kanun ile herkesi iş güvenliği şemsiyesi altına alacağını duyurmuştu. Bende İş Güvenliği alanına yıllarını vermiş bir çalışan olarak açıkçası umutlanmıştım. Gel zaman git zaman baktım devletim kararlı duruş sergiliyor, iş güvenliği benim için öncelikli konular arasında düşüncesine sahip olduğunu gösteriyor diye güvendim ve işimden istifa ederek İstanbul’da bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ile anlaştım.

Yasa bu güne kadar ülkedeki çalışanların %2 sini kapsarken 1 Temmuz itibarı ile %60 civarını kapsamaya başlayacaktı. Haliyle çalıştığım OSGB dört gözle bu tarihi bekliyordu ki geçen gün verilen kanun teklifi tüm beklentileri alt üst etti. Sonuçta OSGB kar amaçlı ticari bir kuruluş, yasanın zorlaması ile müşteri portföyü genişleyecek, karlılığı artacaktı, yeni İş Güvenliği Uzmanları işe alacak ve istihdam sağlayacaktı. Son çıkan yasa tasarısı ile 50 kişiden az çalışanı olan şirketlerin İş Güvenliği Uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu bir yıl öteleniyor ve OSGB lerin müşteri portföyünü oluşturacak şirketler artık masraf gözüyle bakacakları hizmeti almayacaklar.

İnsanlar iş kapısı olarak gördüğü için uzmanlık kurslarına etek dolusu para döktü, OSGB açan insanlar ciddi masraflar yaparak şirketler açtılar. Geldiğimiz noktada biz kobilerimizi masrafa sokmayacağız, siz ise 1 yıl daha bekleyin deniliyor. Kobiler ne kadar bu ülkeye menfaat sağlıyorsa OSGB lerin ve İş Güvenliği Uzmanlarının faydaları EN AZ o kadardır. Sonuçta bizler İnsan sağlığını korumak adına çaba sarf ediyoruz. Bazı müşterilerimiz ile görüştüğümüzde 60 çalışanı 65 çalışanı olduğunu, bu sayıları 50 kişinin altına düşüreceklerini, çalışanlarına fazla mesai yaptırmak suretiyle işlerini yürüteceklerini yani işçi çıkartmayı gündemlerine alacaklarını belirtmekteler. OSGB ler ise iş hacmi düşeceği için uzman çıkaracaklarını söylemekteler. Yani bu değişiklik yapıldığında kobilerin karlılık oranlarını yükselse dahi ülkenin çıkarları korumayacaktır.

Dünya masraf yapıp belge alan 30-40 bin uzmanın, yüzlerce OSGB sahibinin devletinin büyüklüğüne kuurumsallığına güvenip bu yola çıktığını kimse unutmasın. Kobilerin karlılıklarını artıracağız derken diğer meslek kollarını sıkıntıya sokacaklarını kimse unutmasın. Büyük bir devleti yönetmenin evcilik oynamaktan farklı olduğunu, devlet politikaların günlük menfaatlere göre değiştiremeyeceğini sayın vekiller anlasın artık. Eğer meclisten yasa değişikliği çıkarsa hak kaybına uğrayacak diğer insanlarda bu ülkenin vatandaşı olduğuna göre kobi sahiplerinin çıkarlarını nasıl koruyorsa devletimizin bizlerinde çıkarlarını koruması gereklidir.​
  20. XELODA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Bu söylediğin rakamları ispatlamak zorundasın lütfen ortalığı bulandırma , çantacıların da 50 TL ye risk analizi yaptığını sen de biliyorsun herkes biliyor.. Öncebir sahaya çık anlarsın canım kardeşim ...
    Gel sana teklifleri göstereyim firmalarla görüşmeye gidelim beraber ses kaydı yap forumda baylaş hodri meydan var mısın ? Fabrikalar kaç paraöneriyorlar tam zamanlı uzmana ya da saatine gel gör burda paylaş sana açık çek .. İşkembeden konuşma ...