1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. darktemplar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başlık bencede farklı manalara çıkıyor.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Tamam mübarekler değiştirdim konu başlığını üzerime gelmeyin :D
  3. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belki işveren işten çıkarır ama en azından güvenli bi işyeri olur.ona bakarsak şuanda da 59 çalışanı olan işyerleri 10 işçiyi çalıştırmıyor,49 da kalıyor.hep düz mantık düşünmeyin,hep kendinizi düşünmeyin lütfen.
  4. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu benım düşüncem degil İŞVEREN mantıgı...çünkü işveren iş yerine uzmandı müfetttişti gelsin istemi hele birde prosedürleri yerine getirmeyen bi işverense...neyse konu başka bir yere gidiyo
  5. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bide biz uzman olarak çok fazla beklenti içine girdik galiba.. çünkü baksanıza bende dahil olmak üzere kimsenin umudu kalmamış demekki hepimiz yasaya güveniyorduk demekki aslında ihtiyaç yokmuş. eğer böyle bir ihtiyaç olsaydı kanuna gerek kalmazdı. bizler yasayı koz kullanarak işverenlere bak beni zorlada olsa çalıştırmak zorundasın yoksa ceza yersin diyecekmişiz meğer.... 1 sene boyunca mecbur olamayan hiçbir işletmenin uzman ihtiyacı olacağını sanmıyorum inşallah seneye komple yasa iptal olmaz. ülkemizde böyle bir işkolu zaruriyet değil mecburiyetten öteye gitmeyecek gibi görünüyor......
  6. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sayın ali sağdıç inşallah ben ve benim gibi düşünenler hatalı olur ve yanılırlarda siz haklı olursunuz. o zaman yasalara mecbur kalmayız.bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. saygılar...
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali beyin aksine söylediklerinize aynen katılıyorum. şu andaki uzman kitlesinin büyük bir çoğunluğu kendine değil ku yasaya güveniyordu. yasanın değişme ihtimali ortaya çıkınca herkes bir karamsarlığa büründü. oysa sizi uzman yapacak olan 45 günlük kurs değil yavaş yavaş çıkacağınız merdivenler ve kazanacağınız tecrübeler. o yüzden hiç gurur yapmayın merdivenin en alt basamağına ilk adımızı atın. yoksa hiç bir yasa sizi orta basamaktan başlatmayacak emin olun. yeni kursu bitirip Çok tehlikeli işyerlerine bakabilecek özgüveni kendilerinde buluna bir çok arkadaşımız da olabilir, umarım pek çokları gibi pişman olmazlar.
  8. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım bu millet bir ev yapabilmek için mimara, mühendise ihtiyaç olduğunu daha kavrayamadı. Projeleri mimara çizdirme mecburiyetini kaldır bakalım, kaç kişi gelip te mimarın kapısını çalacak. Bu konuda tabi ki bir kanun bir yasa olacak, yoksa kaç tane iş verenin işçisini düşünerek iş güvenliği uzmanı çalıştıracağını sanıyorsunuz. Şu gün çalışma saati serbest bırakılsın , sanayi devrindeki 15-16 saatlik çalışma sürelerine tekrar döneriz emin ol. İllaki bir kanuni düzenleme olacak ve uzmanlarda ona güvenecek. Ama burada uzman olarak bizimde ganimet bulmuşçasına havada uçan rakamlar konuşmamız yanlış. Bazı arkadaşlara bakıyorum, aylık 5-6 bin lirayı bile az buluyorlar, bu yasanın uzamasındaki en büyük etkenlerden biri de bu oldu. Ben kendi adıma OSGB lerden bir fiyat araştırması yaptım, gelen fiyat teklifleri gerçekten uçuk, yani orta ölçekli bir inşaat firması için aylık 2 bin tl ye yakın masraf çıkıyor. Niye çünkü A sınıfı uzman yok ve olanlarda saatine 120-130 TL den aşağı istemiyor. Uzmanın aylıkı 20-25 bin tl ye geliyor , e birazda el insaf .
  9. Demir Ertekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanun mutlaka çıkar arkadaşlar zaten öylesine 3-5 milletvekilinin imzası ile yapılan bir şey değil tamamen akp grup kararı ilen yapılan bir olaymış.Neyse benim sorum şu olacak yarıdmcı olan bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    Normalde Osgb açmayı düşünüyordum ama malum kepazelikten sonra anlamı yok.peki bu yeni durumda yine binalar , iş yerleri risk analizi yaptırmak ile yükümlümüdür ? osgb açmadan bu risk analizleri ve acil eylem planları yapılabilir mi danışmanlık faturası kesilerek ? (tabi hala yasal zorunluluk varsa )?
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, risk alanizi yaptırma zorunluluğu hala geçerli, Risk analizi yaptığınızda eğer siz imzalamayacaksanız OSGB üzerinde yapma zorunluğunuz yok. tabi fatura işini halletmeniz lazım, sanışmanlık eğitim vs. ama işveren analizi sizin imzalamanızı talep ederse uzman veya OSGB olarak hizmet vermeniz lazım.
  11. Demir Ertekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Samet bey teşekkür ederim ilginize biz 2 c sınıfı uzmanız risk analizini doğal olarak bizim imzalamamız gerekir diye düşünüyorum yoksa neden o kadar eğitime gittik , sınava girdik sertifikayı aldık yanılıyormuyum acaba ? hali hazırda danışmanlık şirketimiz zaten var.
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işverenler kendileri de yapmış gibi imzalayabiliyorlar. Sonuçta sen de imzalasan işveren de imzalası sorumluluk varsa Uzmanın, yoksa işverenin olacağından, uzmanlık hizmeti vermediğiniz sürece sizin veya işverenin imzalaması fark yaratmıyor.
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bi kaç gündür takip ediyorum bu başlığı.bugün ayın 22 si temmuzun ilk haftası meclis tatile girecek yani bu tasarının yasalaşması için gerekli süre 8 gün elimizden bir hak kayıp gidiyor ve bu erteleme ile hiç kimse bir menfaat sağlamayacak yani ne esnafa yarayacak nede bize.evet malesef ülkemizde isg kültürü yok milletçek bize bişiy olmaz kafasındayız bunun sayısız örnekleri var.biz en başta gaz kaçağını bile çakmakla kontrol eden bi milletiz:) peki şu noktada mutabıkmıyız biz bu kültüre sahip olmalıyız! evet bu dayatma ile bile olsa olmak zorunda hatırlayın çocukluğunuzu.millet her yerde fosur fosur sigara içerdi otobüslerde bi yerden bi yere gidebilmek için içiniz dışarı çıkardı.ama benim hatırladığım bu 30 senede geline noktaya bak bu kendiliğindenmi oldu?hayır dayatmalarla oldu insanlar zorla da olsa bunun yanlış olduğunu kabul ettiler.bunu neden anlattım isg kültürünün de bu toplumda oluşabilmesi için evet dayatmalara ihtiyaç var belki bugün değil ama birgün bunlar da özümsenecek.bu haykırışlarımız sanki sadece kendi menfaatimizi düşündüğümüzden midir. hayır değil. belki ben bu menfaatler noktasında zurnanın son deliğiyim. belki haklısınız a sınıfları fırsatçı da olabilirler.bütün a sınıflarının fırsatçı olmadığını kim ispatlayabilir.
    sektörde oluşan olumsuzlukların hepimiz farkındayız bunlar tartışılmalı ve zaman içinde mutlaka çözüme kavuşturulmalı kesinlikle katılıyorum ama şu 8 gün içinde değil.bu 8 gün hepimiz için önemli olmalı bunu kaybedersek hepimiz kaybedeceğiz bu geminin içerisinde hepimiz varız.aramızda birlik olmalı birbirimizi yiyerek nereye varabiliriz.biz kendimizle uğraşırken atı alan üsküdarı geçiyor.bugün eğer benm bu yazımı okuyan kardeşlerim mutlaka ama mutlaka şu soruyu kendine sormalı BEN BUGÜN BU YASANIN GEÇMEMESİ İÇİN NE YAPTIM.daha yazacak çok şey var fakat zamanım kısıtlı olduğundan bu kadarını kaleme alabildim.dün dünde kaldı cancağızım artık yeni şeyler söylemek lazım-mevlana
  14. yemrekavaklioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    125686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAVAKLIOĞLU MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
    Arkadaşlar 50 sınırının aşağı çekilmesi ertelendi mi yoksa halen beklemede mi ?
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    aslında sadece iş güvenliği değil yaşam güvenliği desek daha doğru olur. teknik-bilimsel şartların insanın sadece çalışma ortamına değil yaşam ortamına uygun hale getirilmesi ve insanların bilinçlendirilmesi olayıdır.
  16. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Arkadaşlar bu kanunun yürür hale gelmesi için neler yapılmalı herkes eleştiriyor çözüm önerisi yok. 3 gün önce konu açtım ortak paydada vekillere sunmak üzere fikir toplamak istedim ancak yorum yok.
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanırım herkes yasanın geçeceğinden emin.
  18. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Açıkçası ben bu tür önerilere kulak asılacağını sanmıyorum. Yıllardır böyle bir şey görmedim çünkü. Yani tepkimizi belirtmekten başka elimizden bir şey gelmez diyebilirim. İnşallah yanılıyorumdur.
  19. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    şimdiye kadar kilerde geçti samet bey. akılcıl çözümler sunalım kanuna bizler yön verelim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2013 ---
    esnaf odaları başkanı gidipte görüşüp bunu başarıyorsa koskocaman işçi sendikaları var maksat akılcıl çözümler üretmek.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2013 ---
    geri adım atılacaksa bile mantıklı olmalı buradan mail atıpta tivitleyipte yapma bakanım diyene kadar. saha deneyimlerini ortaya koyarak bakanım böle olması lazım denmeli.
  20. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında engüzeli buradan yani aramızdan 10 tane babayiğit kendine güvenen seçip,Cumhurbaşkanı huzuruna çıkıp yüzyüze bireysel olarak görüşmek,durumu anlatmak.hersey onun elinde,o istemezse kanun reddedilmesi imkansız.