1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Biz şunumu yapsak bunumu yapsak derken yasa erteleniip gidecek.
  Napıyosak yapalım artık cumhurbaşkanınamı gidilecek başbakanamı çalışma bakanınamı mailmi twitmi . ama yapalım benim canım çok sıkılmaya başladı artık
 2. Süleyman kara İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70553
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  mac iş güv.dan.ltd.şti.
  Bu fikre katılıyorum,tabi bu kişiler dernek başkanları olabilir,oda başkanları olabilir, vs..o kişilerin harekte geçmesi lazım,bireysel olarak C.Başkanı kimseyi muhatap almaz sanıyorum.
 3. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 4. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaslar ınternette arastırdığımda ertelendığı haberlerı yazıyor kesın olarak hatta 3-4 gün oldu bu haberlerı okuyalı tam olarak kesinleşip kesinleşmediği hakkında bılgısı olan varmı
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mevzuat bilgi sistemimize daha girmedi Talha bey ve ekibi bu sitede yayınlayana kadar böyle şeylere aldırış etmeyin..Mevzuat ekibi bizde sağlamdır..
 6. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben ertelendı gozuyle bakıyorum yanı kotusune alıstırıyorum kendımı çalıştığım yerde onceden ayrılacagımı soylemıstım anlayıs gostermıslerdı sımdı yasa ertelendı dedım yıne anlayıs gosterdıler. 1 yıl daha devam dıye ertelenmese dahı bır sene daha çalısacagım gercı keske ertelenmesede bır ben uzak kalsam....
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2013 ---
  bırde egıtım kurumum bana bı takıp numarası verdı bu numarayı nasıl ve nerede kullanacagım 5 hanelı bır sayı dosya takıp numarası dıye bırsey.
 7. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
 8. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) her yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen konferanslarının 102'incisi 5-20 Haziran 2013 tarihleri arasında Cenevre’de yapıldı. Ancak bu toplantıdan Türkiye'ye kötü haber geldi; Türkiye, ILO aplikasyon komitesinde "kara listeye" alındı. Bunun anlamı şu; Türkiye, geçen Kasım ayında çıkarılan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na rağmen, dünyada "işçi haklarına saygı duymayan ülkeler" listesine dahil edildi. Listede Türkiye dışında göze çarpan ülkeler arasında, Pakistan, Kamboçya, Mısır, İran ile, son dönemde büyük ekonomik kriz içindeki Yunanistan da yer alıyor.
 9. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Ankara
  Sertifika Numarası:
  14848
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TİM OSGB
  Türkiye... Nereye gidiyoruz. İlerlemek gerekirken, gerileme çabası niye. Vatansever kişiler nerde? Bu kadar çok AVM, Rezidans, Otel yapılan bir ülkede İSG çalışmalarından tabi bahsedilemez çünkü saatte bir bina dikiyoruz. İş Güvenliği hızımızı keser mazallah(!)
 10. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ab sürecini unuttum ben artık tamamen orta doğu ülkesi olma yolunda hızlı adımlarda ilerliyoruz
 11. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iyimser olmaya çalışıyorum fakat başaramıyorum
 12. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş, istisnai olan bazı hükümlerinin ise kademli olarak yürürlüğe konulması kararlaştırılmıştı.

  İş Kanunu'na konulan hükümlerle, 50 ve daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerini kapsamına alan düzenlemelerle, iş kazası ve meslek hastalıkları sorunun yıllarca çözülemediği görüldüğünden, işçi sayısına dayalı sınırlamaları kaldırmak ve tüm işyerlerini kapsayacak bir kanun yapmanın temel ihtiyaç haline geldiğini, bundan dolayı ise söz konusu ihtiyacı karşılamak ve AB normlarına uymak için yeni kanunun çıkarılmasının kabul edildiğini dile getiren Kocaeli Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayım Yorgun, ancak 50'den az işçinin çalıştığı işyerlerinde 6331 sayılı kanunun getirdiği iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma veya hizmet satın alma zorunluluğuna ilişkin kademeli geçişin kanunda yer almasına rağmen uygulamanın tekrar ertelenmesi ve eski kanun şartlarına dönme girişimleri son günlerde ciddi anlamda yoğunlaştığını söyledi.

  EN YÜKSEK ÖLÜM ORANI İNŞAATTA!
  [​IMG]
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin 2011 yılı istatistiklerine göre ülkemizde 69 bin 227 iş kazasının yaşandığını ve 697 meslek hastalığının tespit edildiğini ifade eden Yorgun, ölümlü kazaların 1.700'ünün iş kazaları sonucu, 10'unun meslek hastalıkları sonucu gerçekleştiğini, bu rakamların ise 2010 yılı sonuçları ile karşılaştırıldığında; meydana gelen iş kazalarında yüzde 10, meslek hastalığı sayısında ise yüzde 31 artış olduğunun görüldüğünü belirterek iş kazaları ile ilgili bazı verileri şöyle aktardı:
  1.Yaş gruplarına göre dağılımda 25-29 yaş grubundakilerde,
  2. İşyerinde çalışan sigortalı sayılarına göre 1-3 arası işçi çalıştırılan işyerlerinde,
  3. İşçinin son işveren nezdinde ki çalışma süresine göre 3 ay-1 yıl arası kıdemlilerde,
  4. İşyerindeki üçüncü iş saatinde yaşandı.

  2011 yılında iş kazalarında en yüksek ölüm oranının 304 ile "Bina İnşaatı" faaliyet grubunda meydana geldiğini dile getiren Yorgun, bunu 194 ile Kara Taşıma ve Boru Hattı Taşımacılığı faaliyetlerinin izlediğini belirtti.

  TEDBİRLERİ ERTELEMEK ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARIYOR

  Söz konusu verilerin incelendiğinde ölümcül kazaları önlemek için öncelikle küçük işyerlerine yönelik tedbirlere öncelik vermenin önemine dikkat çeken Yorgun, küçük işyerlerini örnek göstererek, tedbirleri ertelemenin ölümlere davetiye çıkartacağını söyledi.

  HER KESİM SORUMLULUK ALMALI

  Dar anlamda iş sağlığı ve güvenliği kavramının, işçinin sağlık ve emniyetinin işyeri sınırları ve iş dolayısıyla doğan tehlikeler karşısında korunmasını kapsadığını ifade eden Yorgun, ''Bu görevi yerine getirmek için önlemenin maliyetinin ödemekten her zaman daha ucuz olduğunu düşünerek, insan emeğine ve yaşamına saygıyı esas alan bir çalışma düzenini hakim kılmak için her kesin ve her kesimin sorumluluk yüklenmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için kanunları uygulamak, denetlemek ve farkındalık yaratmak her halde ilk adım olacaktır. Türkiye, onayladığı uluslararası sözleşmeler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği hususlarında yükümlülük altındadır.'' dedi.

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili; Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Antlaşması, Avrupa Sosyal Şartı, Avrupa Sosyal Şartına Ek Protokol, Avrupa Birliğinin sınırlı istisnası dışında bütün çalışanları kapsayan 89/391EEC Çerçeve Direktifi ile ILO'nun İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin 155 sayılı Sözleşmesi ve İş Sağlığı Hizmetlerine İlişkin 161 sayılı Sözleşmesinin ülkemizce onaylandığını söyleyen Yorgun, sözlerini şöyle sürdürdü;

  ''Bu uluslar arası düzenlemelerin gereğini yerine getirmek üzere hazırlanan 6331 sayılı yasanın gerekçesinde "2005 yılında müzakere sürecini başlatmış olduğumuz Avrupa Birliğinde yalnızca silahlı kuvvetler ve polis gibi belli özel kamu hizmeti faaliyetleri ve sivil savunma hizmetleri kapsam dışında tutularak diğer tüm faaliyet kollarında çalışanların tamamı özel kanunlarında iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altına alınmıştır. Görüldüğü üzere hazırlanan bu Tasarı, ülkemizde bu taahhütleri karşılayacak olan önemli bir düzenleme olacaktır." ifadesi yer almaktadır. Şimdi bu gerekçeyi yazdıktan sonra kanunun bazı maddelerini ertelemek ne anlama gelecektir. Bunun anlamı hem anayasal hem de uluslar arası sözleşmeleri yok saymaktır. Ancak, açıkça ifade edeyim ki anayasamızın 90. Maddesi gereğince usulüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir ve bu hükümler bağlayıcıdır.''

  ''EVET'' OYU VEREN ÖLÜME DEVAM DİYECEK

  Hukukun temel ilkelerinden birinin ''insanların beden ve ruh bütünlüğünü korumayı teminat altına almak'' olduğunu söyleyen Yorgun, iş sağlığı ve güvenliği hakkının hem devlete hem de işverenlere sorumluluk yüklediğini, o yüzden mali gerekçelerle iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini ertelemenin kasten adam öldürmekle eş değer olduğunu belirterek, ''6331 sayılı kanuna "evet" oyu verenler özellikle iş kazaları sonucu ölümlere "dur" demişlerdi, şimdi ise kanun değişikliğine "evet" oyu verirlerse "ölmeye devam edin" diyeceklerdir.'' dedi.


  Kaynak: Haber7
 13. cpt.akin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  arkadaşla trt2 de bir altyazı geçmiş İŞYERLERİNDE İŞEYİRİ HEKİMİ ZORUNLULUĞU KALKIYOR FAKAT İŞGÜVENLİĞİ UZMANI ZORUNLULUĞU DEVAM EDECEK şeklinde. gören duyan veya bilgisi olan varmı
 14. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  neden konular üyelere kilitleniyor ve yöneticileri cevap hakkı doğruan yazılar yazabiliyor.. anlamış değilim...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Haziran 2013 ---
  sayın forum yöneticileri bu konuyu nezaman kilitleyeceksiniz merak ediyorum..
 15. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  herkes erteleme oldu diye konu açmaya başladı
 16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tamamda yöneticiler yazmaya devam ediyor.. böyle saçma bişey olurmu?
 17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
 18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  benim cevap yazamayacağım ama bende alıntı yaparak sayın yöneticinizin yaptığı yorumu ya kaldıracaksınız yada benin cevap hakkımı kullanmama müsaade edeceksiniz..
 19. cpt.akin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  peki benim yazdığım konuya yorum yapacak kimse yokmu.ciddi diye düşünüyorum bu konu
 20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi


  cevap hakkınızı kullanabilirsiniz konu aktif şu an
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Haziran 2013 ---  teklifte hem uzman hem hekim için erteleme yazıyordu komisyonda da aynen kabul oldu resmi gazetede değişir mi onu bilemeyiz