1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Veee hükümet kanunu erteliyor... #isgkanunuertelemeyehayır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Firmanızda kaç personel çalışıyor ki bu para isteniyor?
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    toplamda 110 kişi,

3. Öncelikle bi araştırın işsizlik oranı Türkiye'de neye göre belirleniyor ondan sonra bu rakam üzerinden konuşalım olur mu ? Bu teklif kanunlaşırsa işsizlik azalacak diye SEVİNELİM Mİ ??? Bu kadar süredir bu tarihi bekleyip az da olsa iş umudu olanlar olarak kötü durumdayız yazma şu konulara mesaj arkadaşım ya gelip SİYASETİ sokuyorsun sonra AKP'ye bu yüzden mi oy mu verdiniz gibi sığ bir düşünce ile bu tasarıyı savunuyorsun :sinir: az beyin ya :sinir:
    ha bu arada kimse burada siyaset yapmıyor gelip AKP savunuculuğunu bile bu konuda yapıp ortaya SİYASETİ siz getiriyorsunuz !
  4. anlayan anladı merak etmeyin.
    forum sitelerinde hoşlanmadığım bir tarzda mesaj çatışmasına girdim.kim olursanız olun n olursanız olun prensibim olmayan bir şekilde mesajlar yazdım.kusura bakmayın.
    forum yöneticilerine verdiğim sözden ötürü tartışmayı ilerletmeyeceğim.
    cevap hakkı doğuran cümlelerden kaçınmanızı rica ederim.
    burası bir siyasi platform değil.bunu bilmeme rağmen siyaset yaptım.gereksiz oldu.
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Çok tehlikeli sınıfta için risk skoru ve etkisi yüksek olduğu için A sınıfı uzmanlar bu parayı istiyor sanırım.Sonuçta işin riskini işveren uzmana satıyor gibi bir algı var.
  6. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca yaklaşık olarak 5.5 yıldır kendi mesleğini yapan yapabilen biriyim çok şükür .. ama ben herkes yapsın istiyorum kendi bildiği işi.. ha devlet ab uyum yasalarına uymak adına isg sistemi koymak için çabalıyorsa (?) insanları oyuncak etmeyecek.
  7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
  8. Orhan Çaşur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bir kaç konuya açıklık getirmek istiyorum.
    1- Çok tehlikeli işyerlerinde çalışabilecek C sınıfı İG uzmanlarının zaten minumum 3 yıl tecrübeli olma şartı var. yani yeni belge almış arkadaşları bu kanun teklifi kısa vadede çok etkilemiyor. Diğer sınıflarda evet maalesef ki etkiliyor.
    2- yanlış biliyor olabilirim ancak, ilk iş yada gelir fırsatı olarak gördüğünüz Risk değerlendirmesi, eğitimler ve acil durum eylem planlarının illaki İG uzmanı tarafından yapılması gerekir diye biz zorunluluk yoktur. işverende bunu yapabiliyor.
    3- ben bir işveren olarak bazı arkadaşlarında ayaklarının yere basmasını ve iş yaşamının gerçeklerini görmesini isterim. Dün belge almış yeni mezun arkadaşlar hakkımız 5-6 bin TL daha aşağısına sakın çalışmayın gibi söylemlerde bulunmaktalar. Arkadaşlar bu bahsettiğiniz rakamlar 15-20 sene tecrübeli ofiste çalışan bir proje müdürü nün alacağı ücretler yada 10-15 sene tecrübeli sahada çalışan mühendisin alacağı rakamlardır. Dün mezun olup kursa ve sınava gidenlerin büyük çoğunluğunun alabileceği bir belgeye sahip olduktan sonra bu paralara çalışmayı düşünenlerin şimdi biraz gerçeklerle yüz yüze gelmesi gerekir.
    4- Vasıflı arkadaşların iş bulabilmesi için kanuni zorunluluklara gerek yoktur. Ülkemizde iş güvenliği ve kaliteye gerçekten önem veren bir sürü kurumsal firma vardır. Siz donanımlı olduktan sonra iş bulamama diye bir sıkıntınız olacağını düşünmüyorum. ben burada ilan verdim 2-3 kişiden fazla dönen olmadı. herkes bi bekleyelim görelim modunda.. beklemeye devam....
  9. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakanlığın önünde " Duralım " derim .

10. 1-2 bende öyle biliyorum .

Ama 3 için size katılsam da bunu önleyecek birşey yok . Sonuçta siz okuyup bir yerlere gelmeye çalışıyorsunuz ama hiç okumadan sadece işçi statüsü ile sizden fazla kazanan olan bir ülkede insanların belki biraz kendine gelebileceği bir konuda yapılan bir geri adımı hoş karşılamak ( hele ki şurada 20 gün kalmışken ) mümkün olmuyor. Yani ne bir işçinin aldığı parayı alabilecek işler bulduk ne de KPSS den birşey elde edebildik . Yanlış anlamayın ama burada tuzu kuru olanların yaptığı yorumlar çokta faydalı olmuyor .

Eğer yaş sınırlaması istiyorsanız o zaman en başta devlet bunu yapsın okuyup özel sektörde çalışanlara öncelik tanınsın okuldan mezun olupta devlet kadrolarına alım olmasın yada süreli olsun iş tecrübesine göre .

Neyse uzatmadan özete geleyim kimse bu yeni mezunlara karışamaz sonuçta bu hak herkese tanınmış .
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de kendimce 1 delme bekliyordum ama böyle bir şey kesinlkle değildi benim beklentim, ben de çok büyük hayal kırıklığına uğradım malesef... böyle son dakika golleri burası türkiye dedirtiyor gerçekten...böyle bir şey yapacaktıysan madem sınavdan önce yapsaydın, insanlar ona göre bilseydi, 20 gün sonrasını etkileyecek şekilde bir değişiklik böyle köklü bir şekilde nasıl yapılır ya...

ama çok şaşırmadım, dokunulmazlıklar kalkması gündeme geldiğinde başbakan "ya kim kendi ayağına kurşun sıkar, niye kaldıralım" demişti ve kendini kayırma konusunda kesinlikle sermaye ve iktidar gereğini yerine getirdi... ben de meclisten geçeceğine inanıyorum bu teklifin, zor bir ihtimal düşmesi...
  12. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37780
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

bence biraz ithamlarınıza dikkat edin AHMET UĞUZ BEY .hem niye bu kadar bu konuda tepki gösterdiniz ki,niye bişeyleri üstünüze aldınız acabaaa????
  13. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben mi yanlış anlıyorum acaba. Kanun teklifinde sadece 6. ve 7. maddeler için değişiklik verilmiş. 6. ve 7. maddenin yürürlük tarihinin ertelenmesi, risk değerlendirilmesinin yapılmasını, acil durum planlarının yapılması vs. engellemiyor diye düşünüyorum.
    Madde6-
    a- çalışanları arasında iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelini görevlendirir....
    maddesine göre iş güvenliği uzmanı hizmetinin alınması ertelenecek doğru mu?
  14. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    998893_170149233156263_30419691_n.jpg
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---
    o degilde bahaneleri çok komik ya:)) İŞLETMELER HAZIR DEGİLMİŞ !!! YAHU KARDEŞİM ZATEN İŞLETMLER HAZIR OLSAYDI SEN NE DİYE BÖYLE Bİ KANUN ÇIKARMA GEREGİ DUYARDIN... SEN EGER İŞLETMELERİN ALT YAPISI UYGUN DEGİLSE VE UYGUN HALE GETİRMEK İSTİYORSAN BUNU İŞ GÜVENLİGİ UZMANLARIYLA VE HEKİMLERİYLE YAPACAKSIN İŞVEREN ALT YAPIYI KURMAK İSTESE ŞİMDİYE KADAR KURMAZMIYDI :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---
    aklıma geldikce sinir oluyorum yaa :(
  15. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    talha bey hayrola dun konuyu actıgımda KOMIK bulmuştunuz:)uykuluydunuz sanırım :)
  16. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    O değil de, bi de sırf rahatlığı yüzünden bu işe para dökmeyen tipler (işverenler), dürüst ve panik olan işverenlerin karşısına geçip 'nanik' yapıyor şu an resmen... Çok sinir bozucu. Develete olan güven bu şekilde sarsılmaz mı...
  17. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Komik bulma olayını burada millet yanlış anlıyor sanıyorum. Bakanlığın içine düştüğü durumu komik buldum ben. Tabi Mustafa Elide saçma sapan şeyler yazmış kendince ona cevap verme tenezzülünde bulunmadım. Benim komik bulduğum mesajları yanlış anlıyorlar :) Tuhaf ya...
  18. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Guven kaldimi sarsilsin ki
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    heralde ki maaşları fazla isteyecekler ahmet bey biz uzmanız unuttunuzmu? normal ücretlendirme ile çalışmak istesek kendi mesleğimizi yapardık zaten hemde sorumlulukta yok.işini yap geç ama uzmanlıkta öylemi?uzmanı olduğunuz bir yerde kafanız rahatmı?olayı sadece 15 günlük kurs gözüyle bakanlarıda anlamak güç biz 15 günlük kurs görebiliriz ama o sınavı kazanmamız için gereken çalışma 150 günden fazla idi ona bakacak olsanız türkiyede kursa gitmeden bile bazı konularda uzman olabilirsiniz örneğin spk nın yaptığı gayrımenkul değerleme uzmanlığı gibi, ha onlar bizim kadar 49 dersten de değil 5 dersten girdiler ve aldıkları paralardan haberiniz varmı?
  20. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    temmuz 2013 hayalini kurmak şöyle dursun..bu iş içerisinde hem çok hayali olanlar hemde o kadar çok emek harcayanlar var.nasıl bu kadar duyarsız,nasıl bu kadar bilinçsiz oluyor anlamak mümkün değil.bizim vekilimiz bilinçli değil ki başkalarından bunu bekleyelim.Siz halkın nabzını tutamıyormusunuz neymiş hazır değillermiş,SEN HAZIR HALE GETİRMİYORSUN Kİ.Ama iş seçimler olunca nasılda anketler yapıyorsunuz. BURDA DA YAPABİLİRSİNİZ,YAPTIRABİLİRDİNİZ BU VEYA BAŞKA ÇALIŞMALARI.Amaç bizleri galeyana getirip koşturara koştura kursa göndermek sınavı için zaman,para vs harcatmak idi ise çok güzel başardınız tebrikler...