1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Veri Analizi ve Kayıt Prosüdürü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1. AMAÇ:
  Kuruluşumuz ürün ve hizmet gerçekleştirme proseslerinde saptanan kalite hedeflerine uygun faaliyetleri yerine getirmek için istatiksel tekniklerin uygulanması ve toplanan verilerin yorumlanması, analizlerinin değerlendirilmesi ve çözüm yolları için istatistik teknikleri belirlemektir.

  2. KAPSAM:
  Taahhüt edilen üretimin / hizmetin gerçekleştirilmesi sürecinde kullanılan tüm istatistik yöntemleri ile ilgili faaliyetleri kapsar.
  3. SORUMLULUK:
  Yönetim Kurulu: Kuruluşta yapılan veri analizlerini Yönetimin gözden geçirmesi toplantılarında gözden geçirmekten ve değerlendirmekten sorumludurlar.
  Genel Müdür: Kuruluşta yapılan veri analizlerini Yönetimin gözden geçirmesi toplantılarında gözden geçirmekten ve değerlendirmekten sorumludurlar.
  Tüm Bölüm Sorumluları: Veri Analizi hazırlama tablosunda belirtilen kendileriyle ilgili veri analizlerini gerçekleştirmekten sorumludurlar.
  4. UYGULAMA:
  4.1. Analizi Yapılacak Verilerin ve Analiz Yöntemlerinin Belirlenmesi
  Kuruluşumuzda, ürün ve hizmet gerçekleştirme proseslerinin her aşamasında Bölüm Sorumluları ile Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusunun oluşturduğu Veri Hazırlama Tablosu, ilgili birimlere dağıtımı yapılır.

  Kuruluşumuzda analiz edilecek veriler genel olarak yapılacak üretimin/hizmetin sağlanması prosedüründe belirlenmiş olan hedeflere yöneliktir. Veri analizi uygulamaları şunları içerir.

  1- İhale Makamları / Müşteri Memnuniyeti ve Algılaması ile ilgili bilgiler
  2- Ürünlerimizin / Hizmetimizin belirtilen şartlara uygunluk düzeyi ile ilgili bilgiler
  3- Önleyici faaliyetler de dahil olmak üzere, proseslerin uygunluk özellik ve eğilimleri ile ilgili bilgiler
  4- Tedarikçilerimizin performansı ile ilgili bilgiler.
  5- Eğitim saatleri
  6- Müşteri memnuniyeti
  7- İhale Kazanımları.
  8- İş Kazaları
  9- Çevre Kazaları
  10- Kaynak Tüketimleri

  Kuruluşumuz ürün ve hizmet gerçekleştirme proseslerinin uygulamasındaki değerlendirme sonuçlarına ilişkin analizler Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu tarafından çıkarılır. Sonuçlar analizleri ile birlikte YGG toplantısında görüşülür ve çıkan sonuçlar değerlendirilerek karara varılır.

  Ürün ve Hizmet Gerçekleştirme proseslerinin tüm aşamalarda belirlenen hedefler ile gerçekleşen durum arasındaki farkı tespit etmek maksadıyla, çubuk,sütun ve pasta diyagramları gibi istatistiksel araçlar ve teknikler kullanılır. Bu araç ve teknikler Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu tarafından değerlendirilir.

  4.2. Veri Analizlerinin Değerlendirilmesi
  Bölüm Sorumluları ile Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu bir önceki döneme ait veri analizlerini değerlendirir. Değerlendirme sonuçları Yönetimin Gözden Geçirilmesi toplantısında ele alınarak üst yönetimce değerlendirilir.

  5. KAYITLAR
  Bu prosedürle ilgili kayıtlar Doküman ve Kayıtların Kontrolü Prosedürüne göre tutulur ve saklanır.

  Ekli Dosyalar: