1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Verilen eğitimlerin bedeli çalışan ayrıldığında ücretinden kesilebilir mi?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92465
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Değerli Hocalarım ve Arkadaşlarım;

  İş yerinde personellerin belgelendirilmeleri adına aldırılan İlk yardım Sertifikası, Temel Yangın Eğitimi, İş Makineleri Operatörlük (Forklift, Crane) v.b. eğitimlerin bedeli. Personelin işten ayrılması akabinde en son ay ki ücretlerinden kesilebilir mi? Her hangi bir yolu var mıdır?

  Selamlar, İyi Çalışmalar...


  Burak AKÇAY
  İş Güvenliği Uzmanı / B Sınıfı
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Eğitimin maliyeti ve eğitimde geçen süreler

  MADDE 8 –(1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.
 3. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92465
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Doğrudur evet. Fakat her hangi bir personele eğitim aldırıp 1 hafta sonra işten ayrılıyorsa ve bu durum sürekli olursa?
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sonuç olarak personel eğitim alırken, bunun karşılığında belli bir süre çalışmayı taahhüt etmiyor. Buradaki husus eğitim bedeli değil ihbar süreleri ile alakalı. Eğer personel ihbar sürelerine uymuyor ve bu durum şirketi zarara uğratıyorsa işçi mahkemeye verilebilir. Ancak her halükarda işverenin yasal olarak yapılan tanımlamaların dışında kesinti yapması mümkün değil. diğer kesintiler mahkeme sonucunda kesilebilir.
 5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  İlk yardım Sertifikası, Temel Yangın Eğitimi karşılar diğerlerini karşılamazsın Operatörlük, Biz işe alırken iş güvenliği eğitimi olup olmadığına bakıyoruz, ilk yardımcı belgesi varsa tercih sebebidir:=))
 6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  arkadaşın bahsettiği eğitimler iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri değil sonuçta. Kesilmesinde kanuni bir sakınca göremiyorum
 7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kesebileceğiniz herhangi bir kanuni dayanak yok. Siz eğitimi verirken personel ile aranızda bu eğitimler karışığında şu kadar çalışmak zorundasın yoksa bu eğitim bedelini sizden keserim gibi bir anlaşma yapmamışsanız (yapsanızda mahkeme sonucunda büyük olasılıkla kaybedersiniz) öyle bir lüksünüz yok.

  Ayrıca; İlk yardım Sertifikası, Temel Yangın Eğitimi, İş Makineleri Operatörlük eğitimlerinin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi olmadığı fikrine de katılmıyorum.
 8. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Gökçen OSGB
  Sigortalı olarak çalıştırdığınız bir kişiden bu maliyetleri isg adı altında kesemezsiniz ancak sigorta girişi yapmadan önce bu evrakları(sağlık muayenesi , tetkikleri , isg eğitimi , ilk yardım aldığına ait belgeleri) talep edebilirsiniz.

  Eğer bu şekilde yapmak istemiyorsanız bu eğitimleri almadan önce personelinize evrak imzalatmanız gerekir. Belirtilen süreden erken işten ayrılması durumunda eğitim maliyetleri maaşlarından kesilecek gibi. (belli bazı bankalar ceza maddeli süreli sözleşme yaparlar.)

  Rotasyonun fazla olduğu ve eğitim maliyetlerin yüksek olduğu şirketler ilk işe alım sırasında bu evrakları zorunlu tutarlar.(özel güvenlik vb.)
 9. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Abdullah bey bu bahsetmiş olduğunu durum çok mantıklı gelmedi bana. sigorta girişi yapmadan önce belgeleri talep edin diyorsunuz. isg eğitimini çalıştığı işi görmeden çalıştığı işin niteliği bilmeden nasıl alacaklar ? Olayın şöyle de bir durumu var. eğer bu eğitimlerin alınması için iş veren tarafından gönderilmişse ve personel işten çıkmak istiyor ise bu bedelin rucü edilmesi çok mantıklı gelmiyor ve bunun dayandırıldığı bir madde de yok yanlış bilmiyorsam.
 10. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Gökçen OSGB
  Dayandırıldığı bir madde yok zaten yazdığım şekilde işten çıkmak isteyen bir personelden bu bedeli isg adı altında kesemezsiniz. Ancak mesleki eğitim içine dahil edilip süreli iş sözleşmesi altında ceza maddesi koyduğunuzda bedeli maaşa yansıtabilirsiniz. Zira karşılıklı bir sözleşme mevcuttur ve feshinden doğan cezayı işçinin ödemesi gerekir.

  İSG eğitimini gidip herhangi bir yerden almazlar anlaşmalı olduğu kurumlardan alırlar.

  Mantık konusuna şöyle çözüm bulabilirsiniz. Büyük bir kargo firmasının sadece Ankara içinde senelik çalışan değişimi 1000 civarında. Bahsi geçen firma bu ücretleri personele yansıtmıyor ancak küçük firmalar direk olarak anlaşmalı olduğu kuruma gönderip personelden belli bir ücret alıyorlar.(zira işe aldığınız personel hiç haber vermeden işten ayrılabiliyor.)
 11. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  '' Dayandırıldığı bir madde yok zaten yazdığım şekilde işten çıkmak isteyen bir personelden bu bedeli isg adı altında kesemezsiniz. Ancak mesleki eğitim içine dahil edilip süreli iş sözleşmesi altında ceza maddesi koyduğunuzda bedeli maaşa yansıtabilirsiniz. Zira karşılıklı bir sözleşme mevcuttur ve feshinden doğan cezayı işçinin ödemesi gerekir. '' kısmı iş sözleşmesinde haftalık çalışma saati 45 saattir yazıp gerçekte 55 saat çalıştıran iş yerinin sistemi gibi oldu. yanlış anlamayın ama..

  Ayrıca anlaşmalı olduğu osgb firması zaten bu eğitimleri vermek zorunda değil mi neden belirli bir ücret alınıyor ? sözleşme imzalanırken düşük fiyatta anlaşılıp sonradan ben size personel göndereceğim ondan parasını alırsınız durumu mu yapılıyor ?
 12. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Gökçen OSGB
  Lafı çevirmenin manası yok orada yazdığım cümle gayet açık eğer bir kişi nitelikli bir işe girecekse işveren o kişi için az olmayan bir meblağ yatırım yapılıyor(1 ay boyunca sigortalı bir çalışana hem maaş verip hem sigorta yatırıp bir de eğitim verdiğinizi düşünün). Dolayısı ile sözleşmeye yazması gayet doğal bir hakkıdır.

  Eğer iş verenlerin imkanı olsa tüm ücretleri çalışana yansıtır zaten. Düşük fiyattan anlaşılıp personel üzerinden çıkarma durumu olmaz.

  Ancak şöyle düşünün bir şirketin bir biriminde ki tüm çalışanlar ayrılıyor ve bu çalışanlara 1 ay önce isg eğitimi verilmiş 4 saat yeni gelecek çalışanların aynı ay içinde başka bir yerden 30-40tl fazla aldıklarında ayrılma durumları var. Bu gibi durumlarda anlaşmalı osgb firması devamlı eğitim vermek durumunda kalır ve yaptığı ekstra eğitimi işverene yansıtır. Bazı sektörlerde bu durum çok sık yaşanır dolayısı ile işe girmeden önce bu belgeyi isterler.
 13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aşağıda konuyla alakalı bir araştırma var. Yargıtay kararları ile örnek bir olay;

  Bu somut olayımızda bir banka çalışanı olan işçi yönetici adayı olarak işe alınmıştır. İşveren kendisine şirket içi ve dışı eğitimler verecektir ve bu eğitimler karşılığında da en az 3 yıl bankada çalışması koşulu sözleşmede yer almaktadır. Ancak işçi bu sözleşmeyi onaylayıp işe başlamasına karşın çalışma süresi taahhüdüne uymamış ve üç yıl dolmadan işten ayrılmıştır. İşveren bankada da bunun üzerine cezai şart talebi ile dava açmıştır.


  “ Taraflar arasında imzalanan hizmet akdinin 4. maddesinde davacının yönetici adayı olarak göreve başladığı, bu amaçla özel eğitimden geçirileceği, söz konusu eğitim süresi bitiminden itibaren üç yıl içinde işçinin istifası halinde eğitim süresince banka tarafından kendisine ödenen ücretler ile banka dışı eğitmenlere ve eğitim şirketlerine ödenen ücretlerin kendisine düşen kısmı cezai şart olarak ödeyeceği öngörülmüştür.  Mahkemece cezai şartın tek taraflı olduğu gerekçesi ile reddine karar verilmiştir. Bu konuda isteği ikiye ayırmak gerekirse eğitim süresince ödenen ücretler ile banka dışı eğitmenlere ve eğitim şirketlerine ödenen ücretlere ilişkin eğitim gideri ayrı ayrı ödemelerdir. Eğitim süresince ödenen ücretlerin geri istenmesi olanağı bulunmadığından bunun reddine dair karar doğrudur. Öteki ödemeye gelince; bunun bir bilirkişi incelemesini gerektirdiği açıktır. Banka dışı Eğitmenlere ve eğitim şirketlerine ödenen ücretlerin miktarı bilirkişi marifeti ile araştırılıp belirlenmeli ve BK. 161/son maddesine göre bir değerlendirme yapılarak hüküm kurulmalıdır. “[3]  Görüldüğü gibi kararda yerel mahkemenin sözleşmede cezai şartın tek taraflı olması yani hem işçi hem işveren için cezai şart içermediği gerekçesiyle tazminat talebinin reddini yüksek yargı yerinde bulmamıştır. Sadece eğitim süresince işçiye ödenen ücretlerin iade talebinin doğru olmadığını kabul etmiş, buna karşın eğitim bedellerinin bilirkişi marifeti ile tespit edilerek Borçlar kanunu çerçevesinde karar verilmesi gerektiğini belirtmiştir.  Yine Yargıtayımızın vermiş olduğu bir başka kararda[4] açık bir biçimde işverenin işçiye verilen eğitimin karşılığı olarak o işyerinde belirli bir süre çalışmasının kararlaştırılmasının mümkün olduğu ve işçinin bu taahhüdünü yerine getirilmemesi koşulunda kendisinden eğitim bedelinin ne şekilde hesaplanarak geri istenebileceği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır;  “ Uyuşmazlık, işçiye verilen eğitim giderlerinin ödetilmesi isteğine ilişkindir. İşçiye işverence verilen eğitim işçinin işyerinde mal ve hizmet üretimine katkı sağlaması sebebiyle işveren yararına olmakla birlikte, bu eğitim sayesinde işçi daha nitelikli hale gelmekte ve ileride daha kolay iş bulabilmektedir. Bu nedenle işçiye masrafları işverence karşılanmak üzere verilen eğitim karşılığında, işçinin belli bir süre çalışmasının kararlaştırılması mümkündür. İşçinin de verilen eğitim karşılığında işverene belli bir süre iş görmesi işverene olan sadakat borcu kapsamında değerlendirilmelidir. Verilen eğitimin karşılığında yükümlenilen çalışma süresinin de eğitimin türü ve masrafları ile orantılı olması gerekir. Buna karşın, işçiye 4857 sayılı İş Kanunu'nun 78. ve devamı maddeleri hükümlerine göre iş sağlığı ve güvenliği önlemleri kapsamında verilmesi gereken zorunlu eğitimlere ait giderler istenemez.  İşçiye verilen eğitimin karşılığında işverence yapılan masraflar o işçiye özgü olmalı ve yazılı delille ispatlanmalıdır. İşverenin toplu olarak verdiği eğitimler sebebiyle yapmış olduğu giderlerin işçi başına düşen tutarı, aynı dönemde eğitim alan işçi sayısına bölünmek suretiyle belirlenir. İşçiye verilen eğitim ile ilgili olduğu belirlenmeyen giderlerden işçi sorumlu olmaz.  İşverence işçi adına yapılan eğitim giderlerinin tamamı yerine, işçinin çalıştığı ve çalışması gereken sürelere göre oran kurularak indirildikten sonra kalan miktarının tahsiline karar verilmesi gerekir. Gerçekten işçi, eğitimden sonra çalışmayı yükümlendiği sürenin bir kısmında çalışmış ise işverene bu konuda katkı sağlamış olmaktadır. İşçinin yükümlü olduğu sürenin tamamında çalışılmış olunması halinde ise, işverence eğitim giderleri istenemez.  Somut olayda, işverence işçiye verilen eğitime ilişkin bir takım belgeler sunulmuştur. Bilirkişi tarafından eğitime kaç kişinin katıldığına dair bilgi bulunmadığından hesaplama yapılamadığı belirtilmiş, mahkemece de anılan istek reddedilmiştir. Yapılacak iş, gerekli bilgilerin işverenden edinilmesiyle, açıklandığı şekilde işçiden talep edilebilecek eğitim giderlerinin hesaplanmasından ibarettir. Eksik inceleme ile karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. “  Karardan da anlaşılacağı üzere işçi şayet işyerinde belirli bir süre çalışmış ise istenebilecek eğitim bedelinde çalıştığı süre ile orantılı olarak indirime gidilecektir. Ayrıca işveren işçiye verdiği eğitimleri kanıtlamalıdır. İşçi kendisi ile ilgili olmayan eğitimlerin bedelinden sorumlu tutulamayacağı gibi verilen eğitimlerin kendisine özgü olduğu da kanıtlanmalıdır. İşveren tarafından yasal bakımdan verilmesi zorunlu olan İş sağlığı ve güvenliği eğitim bedellerinin ise işçiden talep edilebilmesi mümkün değildir.

  [3] Y.9.H.D. E.2001/10098 K.2001/14113 T.19.09.2001

  [4] Y.9.H.D. E.2007/27359 K.2008/25447 T.06.10.2008