1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vibrasyon (titreşim) nasıl hesaplanır???

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 19 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92465
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sayın Hocalarım ve Arkadaşlarım Merhaba;

  Çalışma ortamı ölçümleri akabinde el-kol titreşim ölçümü Av(8) = 10,4 m/sn2 çıktı. Buna göre kullandığım eldiven antivibrasyon özelliği TRM = 0,90; TRH = 0,52 (TR:Vibrasyon iletilebilirliği; M:eek:rta frekans aralığı; H:yüksek frekans aralığı)

  10,4 m/sn2 sonucu ne kardar düşürdüğümü nasıl hesaplarım?

  İlgi, alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
 2. taylan bunarbaşı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Burak Bey, 10,4 çok yüksek bir değer, bir işçinin o titreşime maruz kalması beklenemez, bende titreşim ölçümü yapıyorum hiç o seviye bir titreşim ölçmedim, titreşim ölçümleri 3 eksende awi olarak ölçülür, sonra bu değerlerin karelerinin karekökü alınarak ahv hesaplanır, bulunan bu ahv değeri karekök (maruziyet süresi/8) değeri ile çarpılarak A(8) değeri hesaplanır, bu işçinin o titreşime maruz kalma seviyesini verir. awi değerlerinin hesaplanması ilgili standartlarda mevcuttur. Bilgi almak istediğiniz konularda yardımcı olabilirim.