1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Videodaki makineye nasıl önlem alabilirim?

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar çalışanın elinde zımpara var kenarlarını dönerken zımparalıyor. Çalışan en küçük dalgınlığında eldiveni kesip, elini kesmeler olabiliyor. Bileğini kesme riskide var. Önerilerinizi bekliyorum.

2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Tezgaha ters L şeklinde basit iki parçadan teşkil demir bir çubukla zımpara aparatı yapılabilir, L nin iki kolu makas gibi açılıp kapanırsa zımpara sırasında hem daha etkin hem de tehlike yüksek oranda bertaraf edilmiş olur.

Ya da tavana yaylı bir aparat bağlanır zımpara bunun ucuna sabitlenir.

Bir de motoru eliyle yavaşlatmasın
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ya bu işi yapan daha güvenli bir makine bulacak ya da Çelik Örgü Eldiven kullandıracak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2014 ---
  4. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Hiç 90° çevirip torna gibi çalışmayı denediniz? Yatay konumda olursa (torna gibi) daha dikkatli çalışılır düşüncesindeyim. Ayrıca bir kuralı da size hatırlatmak isterim. Torna, matkap, zımpara, alet bileme ve freze gibi döner makinelerde işlerinde eldiven kullanılmaz. Çünkü eldivenler buralarda ayrıca kendileri risk oluştururlar.
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hasan bey eldiven kullanılmaz ancak burada yapacak bir şey bulamadım. Devri çok yüksek olmadığı için eldiveni önerdim ancak takılıp bileğini kırma riskini ortaya çıkarır.
  6. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    image.jpg

Böyle bir şey:)
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  8. ramazanyilmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82742
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çelik örgülü eldiven hiç kullanılmaz arkadaşım. malzemedeki çapak eldivene takılırsa kolunu koparma riski var. tezgah yatay çevrilse dönen malzeme merkezkaç kuvvetinden kurtulup fırlama riski var. yatay çevrilmesi doğru değildir. yorumlar içinde en uygunu yukarıdan sallanan sistem. farklı bir şey aklıma gelirse paylaşırım.
  9. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128131
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa bozye 'in gösterdiği gibi bir aparat daha etkili olacak ancak aparatınız hazırlanana kadar yüksek kesilmeye dirençli eldivenler öneririm. videoda gösterilen eldivenlerde nitril eldivenlere göre cook daha etkin koruyacağını düşünmekteyim.
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    evet benimde aklıma eldiveni sağlamlaştırmaktan başka bişey gelmiyor :) makine değişecek yada. Birde bilek koruması taktırmam lazım ekstra olarak.
  11. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zımpara yapılan malzeme belli, zımpara belli, dönen aksam belli.. Yukarıdan bir aparat ile zımparaya hic el deymeden olur bu iş gibime geldi, öyle oturduğum yerden :) Böyle oturduğum yerden de ne kolaymış bu işler.. Masa lambası ayarında bir aparat olabilir diye düşünüyorum..
  12. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makinenin kullanımı amacı ne olduğuna söylersiniz mehmet bey daha kolay yardımcı olabiriz diye düşünuyorum.Şayet ince işçilik isteyen (kabın ağız kısımlarında bulunan şişkinliklerin kap ile aynı seviye getirilmesi gibi) bir zımparalama işlemi söz konusu ise bu durumda aparat kullanımı işe uygun düşmeyecektir ve çalışana kullandırtmanız zorlaşıcaktır.Dönel aksam tek parçadan oluştuğundan ve düşük devirde olduğundan eldiven kapma riskini zayıf görüyorum.Bu durumda deviri biraz daha düşürüp ipekk dediği tarzda eldiven kullanımını uygun göruyorum.Çelik örgülü eldiven zamanla yıpranacak ve eldivenden kopan parçalar daha büyük risk oluşturacaktır kesinlikle doğru bulmuyorum.Yok eğer kaba işçilik sözkonusu ise(kap ağzındaki çapakların alınması gibi) aparat kullanımı düşük devirde uygun düşeceği gibi yukardan asmak doğru olmayacaktır çalışan aparatın kontrolunu kaybetiği anda yay yüksek hızla aparatı çalışanın yüzüne çekebileceği gibi yayın çalışana dolanma riskide doğacaktır.
  13. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Suat bey, kap ağzındaki çapaklar alınıyor
  14. ramazanyilmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82742
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar dönen aksamlı ve çapaklı malzeme için nasıl eldiven önerirsiniz anlamıyorum.bir de çapak takılabileceği cinsten örnekler vermişsiniz. en azından nitril eldivenin çapağa takılma riski daha düşüktür. burdaki sıkıntıya makineden müdahale edebilir miyiz o açıdan da bakmak lazım. makineye dönmekte zorlandığında duran bir sistem monte edilebilir mi??. dönme hızı düşürülebilir mi??
  15. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128131
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ramazan bey benim önerebileceğim eldiven kesilmeye dirençli kevlar kaplamalı eldivenleri öneririm. Çapak takılma ihtimalı videodaki eldivene göre daha iyi ve neredeyse yok o yüzden aparat yapılana kadar kullanılmasını önerdim. Farklı marka kesilmeye dirençli eldiven bende kullandırıyorum eli tam kavradığı için boşluk olmuyor rahat çalışma imkanı sağlıyor. Aparat yapılana kadar etkin olacağını düşünmekteyim en azından şuanki çalışma durumunda etkindir diye düşünüyorum. Tabi ki Mehmet Mete beyin dediği zımparadan olmadığı için nacizane öneriydi bizimki umarım en iyi çözüme ulaşırsınız.