1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vinç , calaskal periyodik kontrol

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Taner Yılmaz tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, Periyodik kontroller eskide İSİG tüzüğüne göre kaldırma araçlarında 3 ay idi. http://www.mmomuayene.org/?page_id=26
    11 Ocak 1974 tarih ve 14765 Sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün;
    376. ve 378. maddeleri her türlü kaldırma makinalarının (gezer vinç, köprülü vinç, monoray vinç, caraskal, forklift, asansör vb.) periyodik olarak 3 ayda bir kontrol edilmesini ve gerekli testlerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.
    denmekteydi.
    25.04.2013 tarihli İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde ise kaldırma araçları için 1 yıl denmekte.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130425-7.htm

    Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılmasıdurumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
    Ve yeni yönetmelikte tekniker de yapabiliyor denmekte.

    Benim sorum şu resimde vereceğim, kaldırma araçları da aynı şekilde kontrolü yılda bir olmalı mı? Kaldıraçlar, tek eksende sadece pompa çıkartmak amacıyla kullanılıyor. tesiste zincirli calaskal da var. Bunlar içinde yılda bir mmo'dan kontrol istiyoruz değil mi?





    Varsa resimlerle ilgili görüşünüzü almak isterim.
    IMG_2084.JPG IMG_2085.JPG
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Taner Bey, İş Ekipmanları Yönetmeliği' nde direkt bir yıldır demiyor ki. Standartlarda belirtilmemişse bir yıldır diyor ve standartlarda da belli zaten. İsg tüzüğü üç ayda bir demiş. Her ne kadar kalkmış olsa da yerine yenisi gelmediği için biz ona tabi olmak durumundayız.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ekim 2013 ---
    Ayrıca resimdeki kaldıraçlarda kullanılan halatın cinsini, ne kadar zamandır kullanıldığını ve hangi sıklıkla kaç kilogram yük kaldırıldığını bilmediğimiz için kesin birşey söyleyemeyiz diye düşünüyorum. Sayısal verilere dayanmadan kafadan atmak da hoş olmaz.