1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vinç halatlarında güvenlik

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Nil Gün tarafından 26 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Merhaba, vinçlerde çelik halatlarda radansalar bulunmaktadır ve bunların 3 tane olması gerekiyormuş araştırmalarım sonucu yönetmelik veya bir yerde bulamadım bu durumun zorunluluğunu. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Uygunsuzluk olarak yazacağım ve bir dayanak bulundurmam gerekiyor. Makalelerde de yok. Teşekkürler şimdiden.
 2. serhan ayköse İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2801
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ekte verilen dosya belki işinize yarar.

  Ekli Dosyalar:

 3. suleymangurgen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Öncelikle radansayı yanlışlıkla yazdınız sanırım. Klemensden bahsettiğinizi düşünerek;

  TS EN 81-1+A1+A2+A3 asansörle ilgili standartta aşağıdaki şekilde geçmektedir. Asansör ve vinçlerde halat güvenlik kuralları aynıdır diye düşünüyorum.


  9.2.3.1 Halat uçları kabine, karşı ağırlığa veya dengeleme ağırlığına veya palangalı sistemlerde askı noktalarına, kurşun dökülmüş soketler, kendinden sıkıştırmalı konik soketli halat kilitleri, en az üç uygun halat klemensiyle bağlanan kurt gözü (radansa), presle sıkıştırılmış boru veya aynı derecede güvenli başka bir sistemle bağlanmalıdır.

  9.2.3.2 Halatların tamburlara bağlantısı, kamalı klemensler, en az iki adet halat klemensi veya aynı derecede güvenli başka bir sistemle yapılmalıdır.
 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Gönderdiğiniz dökümanda klemensler için yazılanlar;

  Standart klemensler halatlar için çapı;
  16 mm ye kadar en az 3,
  20 mm ye kadar 4,
  26 mm ye kadar 5,
  daha büyük çaplar için 6 adet kullanılır.

  Ayrıca döküman için teşekkürler ;)
 5. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Vinç halat bağlantılarına kadar inceleme yaptığınıza göre işinizi gerçekten ciddi yapıyorsunuz, tebrikler.
  ama şunu belirtmek isterim, her ekipmanı teker teker incelemeniz zor olacaktır. bu nedenle periyodik kontrol gerektiren ekipmanların gözetimini bu işin uzmanlarınca kontrol edilmesi sizin iş yükünüzü azaltacaktır. tabi siz de bu işi yapmakla görevli bir uzman değilseniz.
  Kesinlikle yaptığınız çalışmanın yanlış ya da gereksiz olduğu anlaşılmasın, gayette hepimizin bu ve buna benzer konularda fikir sahibi olması önemli.
  Benim önerim (mutlaka sizde işverene bildirmişsinizdir) vinçlerin vb. ekipmanların periyodik kontrollerinin (tüm kısımlarıyla birlikte) bir uzman tarafından yapılmasını önermek olacaktır.
  iyi çalışmalar.
 6. barışyılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  eski tüzüklerde de (isg tüzüğü veya yapı iş tüzüğü) 3 klemens diye geçiyordu yanılmıyorsam, illa kaynağını bulmanıza gerek yok bence, buradaki mantık biri tutmazsa öteki tutsun, piyasa klemensleri bir ters bir düz takarlar ama doğrusu hepsinin aynı yöne bakmasıdır.