1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vinçlerde sepet kullanımı hakkında

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba Meslektaşlar,
    Sepetli vincin düşmesi ile ilgili bir çok iş kazası duyuyoruz,belki de yaşadık.

Sepetlerde çalışmalarda alınacak güvenlik tedbirlerinden örneğin; emniyet kemerinin kancasının boma takılması,2 kişiden fazla kişinin binmemesi,sepet kapılarının içe açılması vb. gibi.Bu tedbirler mantık ve deneyim sonucu konulan kurallar..
    Mesela bazı firmalar sepetleri kendi yapıp vince takarak kullanıyor.
    Bazı sepetler kiralanan vinçle birlikte geliyor.Bununla ilgili bir tartışma bile yaşadım;Vincin sahibi böyle bir kontrolün olmadığı bunu ilk defa benim sorduğumu söyledi.
    Periyodik kontrolü yapan mak. müh. ne sorduğumuzda ise vinçlerde sepetin kullanılmaması gerektiğini söyledi.bu tarz kuralların neye göre konulduğu ile ilgili dayanakları araştırdım.Mevzuatı taradım ekteki dosyada topladığım tüm bilgileri görebilirsiniz.

Benim gözardı ettiğim,bilmediğim konu vardır diye siz profesyonellerin görüşlerini almak üzere bu konuyu açtım.Sizin çalışmalarınızda farklı bir uygulamanız mevcut mu?(manlift vb. dışında).

Görüşlerinizi bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ekte dosya yok
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ekledim.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hİ-UP YADA İNSAN TAŞIMA VE KALDIRMA İÇİN TASARLANMIŞ BOBCATLERDE YAPILMASI LAZIM...
  5. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    Tuğba Hanım Merhaba;

güzel bir konuya değindiniz teşekkürler. ekteki dosyanızı inceledim ve bu dosya sonucunda belirli bir standartın verilmediğini gördüm. yani iş burda sizinde dediğiniz gibi gözlem ve deneyim sonucu oluşan önlemlerden ibaret. yasa açık bir şekilde acil durum, olanüstü durum, geçici işler gibi ucu açık bir tanımla gerekli önlemler alınınca her makineyle insan kaldırma ve taşıma işi yapılabileceğini söylüyor.
    sizin çalışma alanınız neyse ona göre makismum önlemi almanız gerekir.
    insan sepetleri genelde kaynak atölyelerinde firmalar kendi bünyelerinde veya dışardan yaptırır
    bu yüzden sepetteki kaynağın sağlam olması
    özellikle sepetin ağırlık merkezinin düzgün olması
    kaldıracak vincin kapasitesi
    bağlayacağınız halat veya zincirin sağlamlığı.(tavsiyem bez sapan kullanmanız )
    eğer ortam mümkünse emniyet kemerini vincin bomuna değil can halatına bağlamanız
    üstten bişey düşme riski yoksa çatısız sepet kullanmanız
    gibi önlemer başta olmak üzere;
    çalışmayı yapacağınız bölge ve işle ilgili detaylı bilgi verebilirseniz daha yardımcı olabilirim

iyi çalışmalar
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Teşekkür ediyorum :)
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haklısın,amacına uygun araç kullanılmalı
  8. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    o yüzden sepetin çatısız olması olması ve can halatı kullanımını öncelikli olarak belirttim. makine mühendisleri odasının kontrolleri hikayeden ibaret. mümkün oldukça kontrollere vincin teknik elemanını getirtmenizi tavsiye ederim. ve operatörle sürekli diyalog halinde olunmalı ve sürekli bağlantı noktalarını ve halatını kendiniz kontrol etmelisiniz.
  9. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
    Arkadaşlar Merhaba,
    Bende bir konuya değinmek istiyorum HİAP(Vinç) Operatörü ile ilgili, Operatörler sahaya giriş yaptığında genel olarak kiralık vinçler giriş yapar sahanıza ve operatörün o anki durumunu bilemezsiniz, geçen ay başımıza bir kaza geldi, Operatörün alkollu olduğu(esrar kullandığı), bu durumda vinç kullanırken sepetteki 2 çalışanı sepetten 30 metre yükseklikten dışarıya attığına tanık olduk. bunun tek sebebi nedir biliyor musunuz arkadaşlar eğer biz operatörün sahada bulunma zamanı ne olursa olsun ister yarım saatlik işi ister 1 saatlik işi ister de tam günlük işi olsun ilk önce bir ön eğitimden almamız gerektiği ve bu sizin bur da tartıştığınız konuları o eğitim esnasında sormamız gerektiğini bildirmek istiyorum.
    saygılarımla,
    iyi çalışmalar.
  10. Eray Tuncer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vestel A.Ş
    Arkadaşlar peki Forkliftlere insan taşınabilen sepet takılarak yüksekte çalışmak uygunmudur. Değilse bunu ispatlayan maddeler yönetmelikler nedir ???
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    adı geçmişken bir şey belirtmek istiyorum, denetime gelen müfettişler kazan, vinç, kompresör, elektrik hattı gibi sistemlerin kontrollerinden sonra yetkili kişilerin tuttuğu tutanaktaki sonuç bölümünde açıkça "... sistemi uygundur" hükmünün yazılıp imzalanmasını istiyor, şu şu kontrolleri yapıldı ancak sonuç bölümüne uygundur yazılmadıktan sonra kabul görmüyor müfettiş gözünde, ki doğrusu da o...

insan kaldırma ile ilgili olarak vinçle veya forkliftle insan kaldırmada uygun sepet ve güvenlik halatı olduktan sonra sorun yok dendi ama buradaki 'uygun' ne anlama gelir tartışmak lazım... :) bence 90 cm yükseliğinde korkuluğu olan, altında 10 cm yüksekliğinde etekliği olan, tek veya en çok iki kişilik bir sepeti forklifte sabitledikten sonra kişiyi emniyet kemeri ile de sağlama alıp, forklifti de olduğu yere lastiklerinin önüne ve arkasına konulan takozlarla hareket edemez şekilde sabitledikten sonra kişiyi kaldırıp çalıştırmak yapılabilecek en iyi seçenek gibi duruyor...
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yük taşımaya yarayan kaldırma araçlarında insan taşınamaz!!
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taşınamayacağı zaten yönetmelikte açıkça yazıyor, bunu şunun üzerine söyledim;
    elektrik hatları ve armatürlerin temizliğini istedi müfettiş heyeti, dedim ki biz oraya bu adamları nasıl çıkartalım ne tavsiye edersiniz siz muhakkak etkili bir yöntem görmüşsünüzdür bugüne kadar dedim, forkliften düşmeyecek şekilde gerekli tedbirleri alın kemerle kişiyi sabitleyin sorun olmaz cevabını aldık... :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Mart 2013 ---
    bir kaza durumunda müfettiş demişti diye kendimizi savunamayız tabi, onu da unutmamak lazım...
  14. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği*
    3. Yük kaldırmada kullanılan iş ekipmanı ile ilgili hükümler
    3.1. Genel hususlar
    3.1.1. Yük kaldırmak için tasarlanmış seyyar veya sökülüp-takılabilir iş ekipmanlarının zemin özellikleri de dikkate alınarak öngörülen bütün kullanım şartlarında sağlam ve kararlı bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.
    3.1.2. İnsanların kaldırılmasında sadece bu amaç için sağlanan iş ekipmanı ve aksesuarları kullanılacaktır.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 5 inci maddesindeki hükümler saklı kalmak kaydıyla olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir.

bana soracak olursanız periyodik kontrol yapan bir mak müh olarak her ekipman yalnızca tasarlandığı iş için kullanılmalıdır.bomların ucuna sepet takılmamalıdır. bu iş için sepetli platformlar yada man lift ler vardır..
    ancak bu konu gerçekten epey tartışılan bir konu.. çünkü sepetli platformlarının kaldırma yükseklikleri mobil vinçlerin kaldırabileceği yüksekliklere genellikle ulaşamıyor, çözümü mobil vincin bomunun ucuna geçmeli sepet takarak buluyorlar ne yazık ki..
  15. Eray Tuncer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vestel A.Ş
    Arkadaşlar benim kendi fikrim forkliftle hiçbir şekilde insan taşınması uygun değildir. Cok kolay devrilen araçlardır. Ama standartları karşılayan (
    En 280+a2 ) forkliftlerde de kullanılabilen insan taşınabilir sepetler var. Bunu yıkabilmek için bana kesin maddeler lazım . Yardımlarınız .
  16. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği*
    3. Yük kaldırmada kullanılan iş ekipmanı ile ilgili hükümler
    3.1. Genel hususlar
    3.1.1. Yük kaldırmak için tasarlanmış seyyar veya sökülüp-takılabilir iş ekipmanlarının zemin özellikleri de dikkate alınarak öngörülen bütün kullanım şartlarında sağlam ve kararlı bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.
    3.1.2. İnsanların kaldırılmasında sadece bu amaç için sağlanan iş ekipmanı ve aksesuarları kullanılacaktır.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 5 inci maddesindeki hükümler saklı kalmak kaydıyla olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir.
  17. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu çok önemli. Çalışanlar için bütün tedbirleri alsanızda, vinci kullanacak operatör ve vincin kontrolü önemli. Biz benzer bir iş kazası yaşadık. Bir çalışma esnasında sepet, vinçten halatın boşalması sonucu aşağı düştü. İçindeki iki kişi yaralandı. Mecbur olmadıkça kesinlikle böyle bir taşıma kullanmayın. Ama bazen çalışılacak alan şartları bunu kullanmayı gerektiriyor.
  18. budamacı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    her gün sepetli araçta budama yapan biri olarak sizlere yardımcı olmak isterim kullandığımız sepetli araç (TP 22M) 2008 yapımı (sepetteki kumanda paneli ile kullanılmakta) şu an onbeş,yirmi metre uzattığım da 1 1,5 metre saga sola boşluk var epey sallanıyor sepet boma sabitlendiği farklı yerlerinde iki kere yırtıldı ve kaynadı şu an öyle kullanılmakta orta gerilim hatlarını 40 /50 cm kadara bomu yaklaştırdım 1 1,5 metre üstü de budama yaptım yüksek gerilim hattının da 1,5 metre altından dal kestim 40 derece eğim olan bir yolda kurduğumuzda operatör yukarıdaki şahıs düşmesin diyemi yoksa araç yıkılmasın diye mi kovalı aracın ayağına sıkıca sarıldı bu aracların operatörlerine başmzıdaki çavuşlara ve biz sepette görev yapanlar eğitim şart sanırım bü tür araçlarda metal yorgunlugun daha kısa bir zamanda meydana geliyor çünkü iki yıllık olan bir aracın şasesin den yırtıldığını biliyorum, araba nın triger kayışı 60000 de değişiyor acaba bu aracların hidrolik yağ hortumları kaç yılda değişmeli hortum patlarsa allaha muhafaza
  19. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57834
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
    Merhaba çalıştığım işyerinde yüksekte yapılacak bir bakım işi için çalışanlar kepçeyi kullanmış ve kepçe kovasının düşmesi sonucu iş kazası meydana gelmiştir.Normalde kepçe ile insan taşınmaması gerektiğine dair talimatlarımız oluşturulmuş ve çalışanlara tebliğ edilerek imzalatılmıştır. İşyerinde iskelemiz,platformlarımız mevcut fakat bakım amiri iskele yada manliftlerin yapılacak işe uygun olmadığı ,skele kullanılması durumunda uzanmaları gerektiğini belitmekte.İşveren de benden hangi durumlarda kepçenin insan taşımak için kullanılabileceğini düzenleyen bir talimat hazırlamamı istedi.Bende forklifti sepetiyle bir yere kadar ama kepçe ile insan taşınmaması gerektiğini düşünüyorum.Bunu işverene nasıl anlatabilirim?