1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vinçlerde sepet kullanımı hakkında

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Sepetli vinçler çok tehlikeli. Vinç sepetindeki çalışmalarda bazıları emniyet kemerini vince bağlıyor ve sırf bu yüzden vinç devrilip ölenler oldu. Eğer yaşam hattının bağlanabileceği vinç harici bir seçenek (Önünde çalışılan bina olabilir vb.) varsa bu seçeneğin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 2. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hiçbir durumda böyle birşey yapılamaz. Kendini mesul yapacak birşey hazırlama. İşveren o işin emniyetli yapılması için ne gerekiyorsa onu yapmalı. İnsan taşımak için mevzuata uygun bir sürü araç ve alet var. İşverende bilmeli ki uygun olmayan araçlarla iş yaptırırsa kendi başı daha çok ağırır. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130425-7.htm ayrıca 6331 madde 13 ve iş kanunu madde 77
 3. rammsteinnnn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  vinci
  vincin kancasına mı bağlıyorlar anlamadım. Vinç nasıl devriliyor bu yüzden?
 4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Vinç sepette çalışandan dolayı devrilmiyor. Sepette çalışan kişi yaşam hattını vincin üst noktasına bağlayınca, vinçte yanlış denge hesabı veya vincin üzerinde bulunduğu zeminin taşıma değerinin düşük olması veya zemindeki hareketlenmeden dolayı vinç devrilince çalışanda vinç sepeti ile birlikte savrularak yaşamını kaybediyor.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  vinçler hangi amaç/amaçlara dönük üretildi ise o amaçlarla kullanılır ve bunu da üretici kullanma kılavuzlarında belirtmek zorundadır.Sadece acil durumlarda sepet kullanılabilir onunda pek çok şartı var(acil durum sepetinin vincin bağlantısı,sepetin özellikleri,Sepetin her kullanım öncesi kontroller yapılması,konu ile risk değerlendirmesi yapılması gibi şartlar var.Bu konu ile makine emniyeti ynetmeliği ve iş ekipmanları yönetmeliği haricinde ilgili çeşitli standartlar var
  upload_2016-10-26_21-13-0.png
  FEM CLE MC N 0284 standart değil bir kılavuz dökümandır