1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Vinçlerin periyodik bakımı

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Esma Trhn tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Esma Trhn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20048
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    İşyerimizde tavan vinçleri ve portal vinç bulunmakta. Normalde 3 ayda 1 kez MMO'ya bakımını yaptırıyorduk fakat yeni yönetmelik dahilinde bunu ne kadar zamanda yaptırmamızı önerirsiniz?
    3 ayda 1 bakım yaptırmak vinçleri yoruyor çünkü kapasitesinin çok üzerinde yükle yükleniyorlar bu da ömrünü kısaltıyor. Ayrıca üretim de haliyle duruyor. Sapanlar ve kancalar zaten günlük olarak kontrol ediliyor fakat vinçler için kontrolü şuanda biz bu süreyi 6 aya çıkarsak sizce nasıl olur?
    Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
  2. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    kullanım sıklığına göre vinçlerin periyodik kontrol sürelerini siz tayin etmelisiniz Esma hanım..
    iş ekipmanları yön. liği bu şekilde yapmanızı söylüyor .. çalışma sıklığını hesap edin önce bu sıklıkla orantılı olarak 3 ay yada 6 ay yada yılda bır olarak belirleyin;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    periyodik kontrol işlemlerini yapan biri olarak söylüyorum.. 3 ayda bir vince işletme kapasitesi değilde kendi vinç kapasitesi üzerinden ağırlık testlerini yapmak dediğiniz gibi vinci epey zorluyor..
  3. Esma Trhn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20048
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet benim belirlemem gerekiyor Sercan bey de, şöyle durumlar var: Günde 3 vardiya çalışıyoruz. Vinçler de yoğun kullanılıyor. Bakımlar vinçlere her defasında zarar veriyor. En azından halatları 3 ayda 1 kontrol ettirsek, vinçleri 6 ay yapsak başımız ağrır mı ki?:)
  4. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    bence 3 aydan 3 aya devam edin.. lakin ağırlık testlerini 6 ayda bir yapalım diyin mmo ya;) yada verin bizim firma yapsın :)
  5. Esma Trhn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20048
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten aslında ağırlık testlerinden bahsediyorum ben de :) mmo bizim için daha iyi sizin firmanız biraz uzakmış bize sanırım :) ama teşekkürler yine de :)
  6. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    :D ne demek sizin firma Gönen de miydi?
    geçenlerde bandırma 6. ana jet üssünde kontrollerimiz vardı da..
  7. Esma Trhn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20048
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aa bilmiyordum, haber verseydiniz öncesinden, bir çay içmeye beklerdim :)
    Gönen yolunda firmamız.
  8. simsekali01 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46472
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sizin firma (perkon) hangi standarda göre periyodik kontrol yapıyor.benim kontrolünü yaptığım firmanızın yaptığı!daha doğrusu yapmış gibi gösterdiği mobil vinçlerin hiç birinde ne bir standart ne de test ağırlık yüklemesi var?????
  9. simsekali01 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46472
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mobil vinçlerde operatör kabini diye birşey yok (olması gereken) ama hiç esamesi okunmuyor bunların. sizden rica etsem yönetmelikte belirtilen standartlara göre yapılmış bir periyodik muayene sonucunu (şayet firmanız tarafından yapılmış böyle bir muayene varsa)yayınlarmısınız