1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Web sitesi üzerinden aldığınız paralar ve vergi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  [​IMG]Web sitesi kurarak bu siteye gelen soruları cevaplamanız halinde elde ettiğimiz paradan dolayı vergi mükellefi olmamız gerekir mi?
  Bu soru ve birçok soru geçen hafta “web sitesi reklamlarının vergisel durumu” makalemden sonra bana gelen onlarca soru, Ülkemizde elektronik ticaretin vergisel boyutunun uygulayıcılar ve taraflarınca çok iyi anlaşılamamış olduğunu göstermekte. İşte bu sebepten dolayı bu sektörde çalışanlara bu konuda faydalı olması düşüncesi ile bu haftadan itibaren bu konu ile alakalı soruları vergi kanunlarımız açısından araştırarak sizlerle paylaşacağım. upload_2014-9-17_13-30-54.gif
  Şimdi yukarıda aldığımız sorunun cevabına gelecek olur isek;
  Gelir Vergisi Kanununun 37 nci maddesinde her türlü ticari ve sınaî faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilmiş, Türk Ticaret Kanununun 12 inci maddesinde ise, acentelik, tellallık, komisyonculuk ve sair bütün tavassut (aracılık) işlerinin ticari faaliyet sayılacağı hükme bağlanmıştır.
  Ticari faaliyet ise bir tür emek- sermaye organizasyonuna dayanmakta olup, kazanç sağlama niyet ve kastının bulunup bulunmaması böyle bir organizasyon tarafından icra edilen faaliyetin "ticari faaliyet" olma niteliğine etki etmemektedir.
  Ancak bir faaliyetin "ticari faaliyet" sayılabilmesi için kazanç sağlama niyet ve kastı gerekmemekle birlikte, faaliyeti icra eden organizasyonun bütün unsurlarıyla birlikte değerlendirildiğinde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
  Bu hükümlere göre, bir web sitesi kurarak bu siteye gelen soruları cevaplamanız halinde, yapılan faaliyetin [​IMG]ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu faaliyetler neticesinde elde edilen kazancın Gelir Vergisi Kanununun ticari kazançlara ilişkin hükümleri çerçevesinde vergiye tabi tutulması gerekmektedir.