1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yönetici ve isg uzmanlığında izlenecek yol?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Orhan Arslan tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Orhan Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar .
    1-Şu an bir fabrikada yönetici olarak çalışıyorum. iş güvenliği uzmanı olarak ta atamamı nasıl nereye yaptırmam gerekiyor.
    2-Çalıştığım firmayla ayrı bir sözleşme yapmam gerekiyor mu?gerekiyorsa nasıl bir sözleşme yapmalıyım?
    3-100 kişi çalışıyor fabrikada, sözleşmenin 100 kişi ye göre olması gereken süre baz alınarak mı yapılması gerekiyor?
    4-Sertifikam henüz elime ulaşmadı işe başlangıç bu durumda yapılabiliyor mu?
    şimdiden teşekkürler ilginize...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öncelik sertifikan lazım,belge no ve tarih için sözleşmeye girmen için...

birde çalıştığın yerde mühendissen onu belirten patrondan yazı almalısın çalışabileceğine gösteren..

100 kişide eski yönetmeliğe göre tehlike sınıfına göre süreni hesapla ve mühendis olarak aylık saat ve uzman olarak aylık saatın 217 saaati geçmessin..

BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA SÖZLEŞMESİ HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
    1- Firma adresi onay istenilen SGK sicil numarasına ait olmalıdır.
    2- Firmanın SGK sicil numarası 26 haneli olarak yazılmalıdır.
    - SGK sicil numaraları farklı olup aynı adreste bulunan işyerleri, aynı adreste bulunduklarına dair beyan yazısı göndermelidir.
    - Aynı adreste bulunmayan SGK sicil numaralı işyerleri için ayrı ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
    3- Firmanın faaliyet alanı açıkça belirtilmelidir. Tekstil, imalat, konfeksiyon, metal gibi geniş kavramlar kullanılmamalıdır.
    4- Firmanın tehlike sınıfına mevzuata ve faaliyet alanına uygun olarak az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli seçeneklerinden biri yazılmalıdır.
    5- Her iş güvenliği uzmanı için ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
    6- Hizmet vereceği süre “… saat/ay” veya “Tam zamanlı” olarak yazılmalıdır. “Belirsiz süreli”, “1 yıl” vs. gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
    7- İş güvenliği uzmanı firmada aynı zamanda mühendis olarak çalışıyorsa bir beyan yazısı ile belirtilmelidir.
    - Çalıştığı diğer işyerleri kısmı varsa mutlaka doldurulmalı; çalışmıyor ise de çalışmadığını beyan etmelidir. (OSGB veya Eğitim Kurumu dahil)
    8- Düzenlenen sözleşmeler 5 iş günü içinde Bakanlığa gönderilmeli, sözleşmelerin altında mutlaka tarih, firma kaşesi ve imza bulunmalıdır.
    NOT: Onaylanan sözleşmeler belirsiz süreli olup fesih gönderilmedikçe geçerliliğini korumaktadır.Sözleşmelerin feshi halinde, durum hizmet alan tarafından beş işgünü içinde Bakanlığa bildirilmelidir.
    Boş Ek-4 örneği için tıklayınız.
  3. Yeşim Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İyi günler Erkan Bey, benim çalıştığım firma çok teklikeli sınıfta yer almaktadır ve firma bir OSGB den hizmet alıyor. Ben de tam zamanlı olarak 2 aydır burada çalışan C sınıfı bir uzmanım, İSG yönetim ve koordinasyonuyla ilgileniyorum. SGK dökümümde iş güvenliği uzmanı olarak tanımlandı, aynı zamanda da çevre ve kalite konularıyla da ilgileniyorum. Benim durumumda olan kişilerin de ÇSGB' na bildirimde bulunması gerekli midir?
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yeşim hanım öncelikle durumunuz çok tanımlayıcı değil ama anlattıklarınıza göre cevap vermek gerekirse;çsgb ye bildirimde bulunulması gereken kişi isgkatip üzerinden sözleşme yapılan kişidir.bunun yanında eğer çok tehlikeli sınıfta olan işletmeniz 1000 kişiden fazla çalışanı yok ise haricinde başka bir igu uzmanı bulundurma zorunluluğu yoktur.sizin uzmanlık durumunuz uzman adayı olarak görünmekte güncel olup olmadığını bilmeden cevap veriyorum eğer adayı iseniz sizin resmi olarak işletmede böyle bir yükümlülük alamazsınız.buna bağlı olarakta sgk ya uzman olarak bildirim yapılmamalıdır bunun yerine mesleğiniz ne ise görevli mühendis olarak sgk primleriniz yatmalıdır.
  5. Yeşim Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim Fatma hanım, bilgilerimi güncellemediğim için aday gözüküyorum ancak 18 mayıs sınavıyla uzmanlığa hak kazandım. Çalışan sayımız 50 üzeri isg katip üzerinden de A sınıfı bir uzman tanımlaması yapıldı. Uzmanın bulunması gereken süre 20 saat olarak tanımlandığı için ben sürekli olarak çalışıyor saha kontrolleri ve koordinasyonu sağlıyorum ve bahsettiğim işlerle de meşgul oluyorum. Söyledikleriniz gayet açıklayıcı oldu. İlginize çok ederim.
  6. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeşim Hanım, işyerinin tehlike sınıfına uygun bir uzman (A sınıfı) olduğu için, siz de artık kendi sınıfınızda isg-katip üzerinden sözleşme yapabilir, SGK'ya da durumunuzu o şekilde (C sınıfı uzman oalark) deklare edebilirsiniz. Ama orada A sınıfı uzman olmasaydı, isg-katip sizi oraya atamazdı zaten...
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    isg katip üzerinden sorumlu tek kişidir yani tek kişi ile sözleşme yapıabilir.eğer yapılmışsa şirket kendi içinde atayabilir fakat çsgb ye bildirme zorunluluğu yoktur.
  8. Yeşim Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ilginize teşekkür ederimMustafa Bey.
  9. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma Hanım, A sınıfı uzmanın yanında C sınıfı uzman çalışabilir, yönetmelikte açıkça var. İsg-katip C sınıfı uzmanı tanımlamazsa, bu, yönetmeliğe aykırılık teşkil eder.
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bahsettiğiniz madde yi açık bir şekilde yazarsanız üzerinde yorum yapılması açısından daha anlaşılır olacaktır
  11. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ayşe Hanım, ''İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde 7 (3)''e göre, tehlike sınıfına uygun bir uzman çalıştırma zorunluluğu kesin. Ayrıca tam gün çalıştırma zorunluluğu olmasa bile işveren, istediği kadar uzman çalıştırabilir, buna bir engel yok. Yasa ve yönetmelikler asgari zorunlulukları belirler. ''Ben daha iyi hizmet almak istiyorum'' diyen işverene kim, ne diyebilir ki..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Kasım 2013 ---
    Özür dilerim Fatma Hanım, Fatma ile Ayşe'yi karıştırmışım... Yorgunluğuma verin lütfen...
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sanırım bir yanlış anlaşılma oldu mustafa bey yukarıdaki cümleyi tekrar okursanız çalıştıramaz gibi bir anlam ifade etmiyor.elbetteki çalıştırabilir.benim söylediğim şu tehlike sınıfına uyan uzman ile isg katip üzerinden anlaşır yasal sorumluluk o uzmandadır.resmi olarak tam zamanlı isg uzmanı görevlendirilmesi gereken yerler ise yöentmelikte belirtildiği üzere çok tehlikeli iş yerleri için 1000 kişi ve katlarıdır.bu değer minimum sınırı ifade eder ha işveren ben daha fazla çalıştıracağım der kimsenin itirazı olmaz.
  13. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma Hanım, Yeşim Hanım'ın sıkıntısı, İSG-KATİP'te tanımlanıp tanımlanmamakla ilgili. Böyle bir gündemi olmasa, yani işin resmileştirilmesine aldırış etmeseydi, zaten sorusu anlamsız olurdu. Ben, Yeşim Hanım'a diyorum ki: ''Evet Yeşim Hanım, eğer A sınıfı uzmanınız İSG-KATİP'te kayıtlı ise, işveren sizi de C sınıfı uzman olarak atayabilir ve İSG-KATİP üzerinden sisteme dahil edebilir.''

Sözün özü bu... Bunu denemek çok da kolay üstelik... Hepinize, hepimize kolay gelsin...
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
    (4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ayrıca
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişiklik: 11.10.2013/28792

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  16. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam Fatma Hanım, anladım.. Konuyu değiştirelim: Siz, yükselme sınavı için başvurabildiniz mi, beni, kayıtlar uyuşmuyor diye kabul etmedi...
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    nasıl yani nasıl kabul etmedi kabul etmeyen kim
  18. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sistem kabul etmedi (meb.gov.tr)'nin ilgili sayfası...
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla mustafa bey konuya o kadar fransızım ki şimdi ne anlattığınız kousunda hiç bir fikrim yok:)bankaya para yatırmaya gidincemi kabul edilmediniz.yoksa meb in sayfasında bakacağımız bir yermi var...
  20. mustafa kahraman1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Boş verin... Demek ki sizde sorun yok... Biz uğraşacağız artık...