1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yöneticinizin sizden (muhtemelen) sakladığı 5 şey!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yöneticinizin Sizden (Muhtemelen) Sakladığı 5 Şey!
  Yazar: İbrahim Babadağı,
  5 Ocak 2015
  [​IMG]

  İş hayatına hep kendi gözlerimizden baksak da, yaşadığımız çoğu sıkıntıyı aslında ‘ulaşılmaz’ gördüğümüz üst düzey yöneticilerimiz de yaşıyor. Onların daha iyi maaş aldığına, daha mutlu yaşadığına, daha az iş yaptığına inanıyor olabiliriz ama gözlemlerim bu öngörülerin hepsinin tamamen yanlış olduğunu gösteriyor. Çünkü yükseldikçe en tepeye daha yakın oluyorsunuz, dolayısıyla, evet iş yükünüz azalıyor belki, çünkü delegasyona daha çok imkanınız oluyor ancak tüm bu delege ettiğiniz işlerin hepsinden sorumlu olduğunuz için, sorgulanabilirliğiniz daha da artıyor. Siz kendi şehrinizin hedefini tutturamazken, yöneticiniz Türkiye’nin 15 şehirden oluşan büyük bir bölgesinin hedefini tutturamıyor. Siz sıkıntıları ve olmazları daha kolay açıklarken o zorlanıyor. Maaş ve Kariyer de benzer şekilde açıklanabilir. Maaşları sizden daha çok belki ancak giderleri de aynı şekilde. Kariyerleri muhtemelen sizden daha kısıtlı çünkü yolları daralıyor. Örnekler çoğaltılabilir.

  Tüm bu zorlukların yanında aslında yöneticilerin en çok zorlandıkları şey, ‘rol yapma zorunluluğu’. Çünkü yöneticiler çoğu zaman size hissettiklerini söylememe üzerine programlanmış. Sizin yaşadığınız dertlerin çok daha büyüklerini yaşıyorlar belki ama size fark ettirmiyorlarçünkü sizi kullanarak bir yerlere getiriyorlar işi ve sizin motivasyonunuzu bozmak istemiyorlar. Biliyorlar ki her şeyi olduğu gibi söyleseler çoğu zaman işler ters tepecek. O yüzden, inanmasalar da, size yalan söylemek ya da doğruları saklamak zorunda kalıyorlar. Peki en çok hangi konuda doğruları sizden saklıyorlar, hangi konunun doğruları size en çok zarar verecek?

  İşte bunu düşünerek, yöneticinizin sizden muhtemelen sakladığı 5 şeyi yazdım, iyi okumalar:

  1. Aslında Size İhtiyacı Var:
  Başınıza mutlaka gelmiştir, bazen yaptığınız harika şeylerden dolayı yöneticinizden takdir beklersiniz ancak göremezsiniz. O sizi takdir etmeyi değil, katma değerinizi görmezden gelmeyi seçer. Çünkü aklı şöyle çalışır: “ben şimdi bu işten dolayı onu takdir edersem, kendini değerli hissedecek, burnu havalanacak, talepleri artacak, yönetmesi daha zor bir insan haline gelecek, o yüzden, görmezden gelmek en iyisi, başıma dert çıkarmayayım!”.Siz de çoğu zaman gerçeği fark etmeyip kendinizi değersiz, etkisiz hissedersiniz.

  Etmeyin! Yöneticiniz bunu açık açık söylemekten korksa da, aslında size ihtiyacı var. Siz o takımın tamamlayıcı bir parçasısınız; yaptığınız işler, kattığınız değerler, motivasyonunuz, projeleriniz, fikirleriniz, varlığınız tüm ekip için olduğu gibi, şirketiniz için de çok önemli. Çünkü şirket için eğitilmiş bir iş gücüsünüz. Sizin ayrılmanız sıfırdan, işi bilmeyen birinin alınıp, eğitilmesi, işe alışması ve tüm bunlar için gerekli yetkinlikte olması demek. Bu riske hiç bir yönetici girmek istemez. O yüzden, o söylemese de siz tekrar edin:

  “Ben değerliyim, ve şirketimin bana ihtiyacı var!”

  2. Aslında O da İşini Sevmiyor:
  Yapılan araştırmalar her 3 çalışanın 2’sinin işinden zevk almadığını, o işi yapmayı sevmediğini gösteriyor. Bunun nedenleri derinlemesine araştırılırken, ben başka bir gerçeği konuşacağım ve şunu diyeceğim: Bakmayın yöneticinizin sizden daha motive gözüktüğüne, öyle olması gerek çünkü bir ekip yönetiyor, kendisinin demotive olması herkesin demotive olması demek. Bakmayın sizden daha çok maaş aldığına, onun da giderleri kendine göre. Bakmayın sizden bir pozisyon daha yukarıda olmasına, onun da kariyeri muhtemelen tıkalı.Yani, yöneticinizin içi, dışarıdan gözüktüğü gibi değil. Muhtemelen o da işini sevmiyor, o da tıkandığını hissediyor, o da gizli gizli iş arıyor, o da mutsuz, onun da maaşı yetmiyor. Ancak bunu sizden saklıyor.

  3. Aslında O da Hedefleri Yüksek Buluyor:
  Yöneticilerin söylemeyi en çok sevdiği cümle şudur: “hedefler yüksek değil, çok zorlanacağımızı düşünmüyorum”. Ancak muhtemelen iç sesi kendine şunu diyor: “böyle de hedef verilmez ki, resmen prim tutturamamamız için vermişler, bu hedefi gerçekleştirmemiz çok zor!”. Ancak bunu açıkça size söylemesi hedefin gerçekleştirilme ihtimalini sıfırlamak anlamına geleceği için o, kendinden bekleneni, yani sizi motive etmeyi seçmek zorunda. “Bu ay inanılmaz hedef vermişler beyler, biraz rölantiye alalım, diğer ay için biriktirelim!” diyen bir yönetici duydunuz mu hiç?

  4. Aslında O da İş Arıyor:
  Sizi şirkette kalmanız için ikna etmeye çalışsa da, kariyerinizin parlak olduğunu söylese de, biraz sabretmeniz gerektiğini belirtse de aslında onun da kulağı delik. Bir yerlerden gelecek haberleri gözlüyor, gözü dışarıda, kendini bir üst pozisyona yükseltecek bir fırsat bekliyor. Ancak bu ihtimallerin hiç birinin olmaması, aynı şirkette aynı pozisyonda kalması demek ve bu ihtimalde sizin takımdan ayrılmanız onu zora sokacak. Yani sizi her ihtimale karşı takımda tutup, iş aramanızı engelleyip, tekrar motive edecek ve üretir hale getirecek, ama kendisi bir fırsat bulduğunda her an gidebilir.

  5. Aslında O da Sıkıldı:
  Çıkıp sahil kenarında güzel bir bira yudumlamak, tüm iş dertlerinden kurtulmak, hatta onları tamamen unutmak istiyor. Ancak üst yönetimden gelen baskılar hiç bir zaman bitmediği için kafasını rahatlatamıyor, hep bir şeylere yetişmeye, bir şeyleri halletmeye çalışıyor.Dolayısıyla yaşamı kaçırıyor, özel yaşamına, ailesine, arkadaşlarına, çocuklarına gereken özeni gösteremiyor. Bundan o da çok sıkıldı ve hiç keyfi yok.

  Çoğumuz hep bir üst pozisyonun hayallerini kurarız ve bu çok normal, ancak üst pozisyonları hayal ederken hayatımızın aslında birer kademe daha ‘bağımlı’ hale geldiğini unutmayalım. Başarılar!

  kaynak