1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yönetmeliğin geçici maddelerine yine dava mı açıldı ?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve erdal81 tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. erdal81 İSGforum Üyesi

Kemal KarayılanpaylaştıİŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI BİLGİ PAYLAŞMA, SORGULAMA VE TARTIŞMA SAYFASI
    MÜJDE !

İş güv. uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları hakkındaki yönetmelik geçici 2. maddesinin iptali için bölge idare mahkemelerinde açılan davaları bölge idare mahkemeleri DANIŞTAY'a göndermiş.

Sınıf yükseltme sınavlarına girme hakkı için yapılan başvurular, toplanan belgeler, ödenen askerlik borçlanmaları geçici 2. madde iptal edilirse bu emekler ne olacak?
    Beğen · · Paylaş · 42 dakika önce, Mersin yakınlarında ·

Mustafa Bozdağ kaynak?
    37 dakika önce · Beğen

Havva Canbek Yanlış hesap Bağdattan bozulmalı
    33 dakika önce · Beğen

facebook alıntısıdı
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Haberin ayrıntısı var mı acaba?
  3. erdal81 İSGforum Üyesi

Sait Bey ,

Haberin ayrıntısını iletiyi yazan kişiye sorduk yanıt alamadık. Ben asparagas olduğunu düşünüyorum .Bizleri demorilize etmek için uydurulmuş bi haber .umarım yanılmıyorumdur .fakat hukukcuda değiliz o kadar emek ,zaman yazık bize .eğer bır dava süreci olacaksa müdahil olalım yetkilileri bizde harekete geçirelim diye bu iletiyi paylaştım

iyi çalışmalar
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bence bu tarz şeylerle canınızı sıkmayın.
    Öyle bile olsa bu davanın sonuçlanması uzun zaman
    Kazanılmış haktan yararlanırsınız. Tabi bu dava 1 ay içerisinde karara bağlanmazsa ve bağlanmayacaktır.
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben zaten mantık süzgecimi bir kenara koydum, atılan zarlar acaba kaç kaç gelecek diye olaya bakıyorum. Mantık silsilesi hak getire.
  6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sait bey haklı,bence takmayın bu haberleri.Asparagas bir haberdir bu.Bakanlık torba yasa ile yeni iş kanunu uygulama noktasında sağlam adım attı ve iptal edileceğini sanmıyorum.Bence sınava odaklanın.
  7. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber asparagas mı bilmiyorum ancak avukatım dava hazırlığı yapıyor, bölge idare mahkemesine başvuru yapacağız. dosyaları inceliyor, bir haftadır dağ başındayım telefon bile çekmiyor! haftaya kendisi ile görüşeceğim kısmetse
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hadi hayırlısı olsun o zaman..
  9. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Brolin adlı ( B Sınıfı Uzman) üye pastayı paylaşmak istemediği için panikte
  10. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gerçekten sizi anlamıyorum, tutturmuşsunuz bir pasta da pasta!
    arkadaş ben 217 saatlik çalışan bir insanım. tüm Türkiye'ye bakamam merak etmeyin. ayrıca endişem rakamların düşeceği vs. değil.
    emin olun ne işsiz kalır ne de şu anki kazancımdan daha az kazanırım.
    yönetmelikteki prim günleri haricinde başka birşey düşünmüyorsunuz anladığım kadarıyla.
    işin özünü anlamıyorsanız beni suçlayacağınıza önce yönetmeliği bir açın okuyun neden itiraz edilmek isteniyor diye!
    belki sizde panik yaparsınız :)
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Neden ediliyor sayın Brolin ?
    Merak ettim şimdi.
  12. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakanlığın hatasını başka hatalarla telafi etme çabasına itiraz ediyorum Sayın Sait Aktaş
    çalışma sürelerinin azaltılmasına itiraz ediyorum
    piyangodan uzmanlık sınavına itiraz ediyorum
    iş güvenliği kelimesinin içinin boşaltılmasına itiraz ediyorum
    uzmanların kurban olarak görülmesine itiraz ediyorum.

merakınızı giderebilmişimdir umarım.
  13. bende çözümü merak ettim..sizce bakanlık ne yapmalı 300 A sınıfı ile 600 bin işyerine nasıl bir çözüm getirmeli ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Kasım 2013 ---
    Sorunu tespit etmişseniz çözümü de biliyorsunuzdur diye soruyorum
  14. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Sayın Brolin, siz acaba B yi nasıl aldınız? Başka bir piyango ile mi?
  15. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yazıyorum ya okumuyorsunuz ya da bilerek soruyorsunuz ezel hanım
    daha önceki açtığım konu başlığında da belirtmiştim. ararsanız bulursunuz.
    prim gününden başka düşüncesi yok mu kimsenin?
    o zaman aynı mantıkla ;
    pratisyen hekimlere de uzman doktorluk verilsin prim günü çok olana
    ya da cerrah olsunlar TUS'a falan ne gerek var...
    her neyse ben burada polemik için konuşmuyorum sadece konuyla alakalı mahkeme süreci için avukatımla görüştüm dedim.
    pasta diyorsunuz, yok panik diyorsunuz
    bir alaycı yaklaşım, yok çözümü sunun , yok meraktayızlar vs..

iyi günler..
    ahmet bey kendi kendinize ipe sapa gelmez yorumlar yapıyorsunuz. yaşınıza hürmeten fazla cevap yazmıyorum size.
    hakkımda bilgi edinmek istiyorsanız forumda açtığım başlığa bakın ve orada hangi piyangoya katılmışım görürsünüz!!!!
  16. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dostum seni çok gergin gördüm. Avukatınla defalarca konuşabilirsin. Danıştay son yönetmeliği iptal etmez, edemez.. Çünkü kanuna aykırı değil.. Çünkü torba yasaya bağlantılanmış..
    Yaptığın benzetmede pek bir alakasız..
    pretisyen hekim uzman olsun diyorsun.. uzmanlık insan organlarından biryada bir kaçı üzerinde eğirim alınarak kazanılan bir husus.. A be B sınıfı uzman olmak ise isgu dalında C olarak çalışılarak alınan bir sıfat. Yani bir konuda uzmanlaşma değil.. yine isg konusunda çalışma akabinde alınıyor. Zaten 3000 günü dolduran iş hayatındaki isg konularını az çok biliyor.
    Kaldıki pretisyen hekimde bilir insan vücudundaki organları. uzman olunan organ hakkında da fikri vardır..
    kaldıki amcam (emekli oldu, 86 yaşında) pretisyen hekimdir, insan vücudunun parsellere ayrılmasına çok karşı.. eski toprak işte..
    hekimdir, bilmelidir der.. belki cerrahları ayırmak gerekebilir.. ama uzmanlığa sıcak bakmaz..
    gördün mü, hekimler arasında da bu tip tartışma var. O zaman onalrda danıştay a gitsin mi acaba? Belki faidesi olur..
    ;)

bence da avukatınla konuş, derhal dava aç ki bizlerde bu sınavı kazanıp şaibe altında kalmayalım.. yani sertifikamızı alıp, sonra dava açılsaydı iptal olurdu, alamazdınız iddiaları ile yaşamımızı sürdürmeyelim..
    kaldıki birahukuk bilgisi olan avukat bu davaya girmez. zira A - B - C sınıfı uzmanlık olayını belirleyende yönetmelik, 3000 - 1500 prim günü olan A ve B sınıfı uzman olur diye belirleyende yönetmelik..
    sonuç olarak Danıştay sadece kanunlara aykırı olan yönetmelikleri iptal eder..
    Avukatına dikkat et, para için iptal davası açmak istemiyordur işalla.. bilitsinki onlar kaybetselerde davacıdan peşin peşin paralarını alırlar.. ;)
  17. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hiç bir gerginliğim yok ali üstün bey... tabi size göre pastayı böldürmek istemiyorumdur!!! o yüzden gerginimdir dimi :)
    Ben danıştaya dava açacağım demedim, ya da şöyle söyleyeyim mahkeme adı da vermedim. yazdıklarımı iyi okumakta zorlanan sen olduğunu görüyorum. sadece yukarıdaki haberle ilgili bireysel olarak yapabileceğim birşey varsa yapacağım diye belirttim.
    Avukatımla alakalı da birşey bilmeden ahkam kestiğini görüyorum, zaten oda ilgili durumla alakalı çalışma yapacağını belirtti.
    yani rahat ol henüz bişeyin açıldığı yok :)

sanıyorum ki 1500 -3000 prim piyangosu size yaramakta ve hemen savunmaya geçmişsiniz.
    neyse habire polemik habire polemik .. gerek yok yakında neyin ne olacağı belli olur, herkes rahatlar.

ancak iptal yada durdurma gerçekleşirse ; o meşhur pasta ile ilgili bir dünya yazı yazarsınız sizde.

sahi pasta neliydi acaba?
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    MÜJDE !

İş güv. uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları hakkındaki yönetmelik geçici 2. maddesinin iptali için bölge idare mahkemelerinde açılan davaları bölge idare mahkemeleri DANIŞTAY'a göndermiş.

Sınıf yükseltme sınavlarına girme hakkı için yapılan başvurular, toplanan belgeler, ödenen askerlik borçlanmaları geçici 2. madde iptal edilirse bu emekler ne olacak?

Beğen · · Gönderiyi Takip Et · Paylaş · 8 Kasım, 21:34, Mersin yakınlarında
      Mustafa Bozdağ kaynak?
      8 Kasım, 21:39 · Beğen
      Havva Canbek Yanlış hesap Bağdattan bozulmalı
      8 Kasım, 21:44 · Beğen · 1
      Zeynel Abidin Ali Sarıboğa Bu seferde iptal olursa tahminim bir dahaki yasa paketine sınıf ayrımı bırakmazlar.
      8 Kasım, 22:22, mobil ile · Beğen
      Erdal Karpuz kanun dayanaklı bu yonetmelık dava açılacaksa kanuna açılır onu da onune elen açamaz ..umarım yanılmıyorumdur
      8 Kasım, 22:36 · Beğen · 1
      Kemal Karayılan Mustafa Bey, Bakanlıkta çalışan bir arkadaşımdan öğrendiğim bilgi.. Yakında açıklanır zaten
      Dün, 12:51 · Beğen
      Kemal Karayılan Erdal Bey sanırım yine TMMOB açmış davayı..
      Dün, 12:51 · Beğen
      Erdal Karpuz hayırlısı olsun dıyelım Sizce sonuç nereye gider bi sonuç alabilirler mi ?
      Dün, 14:43 · Beğen
      Ali Minik davanın karararı en az 8 ay sürer en kötü ihtimalle yürütmeyi durdurur sınav sonucu kazanılan hakları engellemez karar sonrasın dan sonraki uygulamalrı engeller geriye dönük olmaz
      Dün, 14:50 · Beğen
      Kemal Karayılan Yasayı devlet çıkarıyor ama iptal eden onlar değil. İptali için başvuru yapan ve Bakanlık'ın icraatlarına muhalif bazı sivil toplum kuruluşları var. Bunlar kimi yerde haklı, kimi yerde de tamamen haksız olarak "iptal" başvurularında bulunuyorlar. 2005 yılında mesela sertifika eğitimlerinin Bakanlık tarafından ÇASGEM aracılığıyla verilemeyeceğine itiraz eden TMMOB dava açtı 2010 yılına kadar bu dava devam ettiği için hiç bir sınav yapılamadı. Burada bir rant kavgası var. TMMOB , TTB gibi kuruluşlar bu pastayı biz yiyeceğiz diye mücadele veriyorlar, Bakanlık ise pastayı tek başına yemeye çalışıyor. Sonuç itibariyle eğitimleri özel kuruluşlara ve OSGB lere verme hakkını tanıdılar ve pasta bölüşüldü.. Ama olan 5 koca yıla oldu..
      Dün, 14:52 · Beğen
      Serhat Ege Bu kez yetki alınarak yönetmelik çıkarıldıığı için iptal ihtimalinin olmadığını biliyorum.
      Dün, 15:04 · Beğen
      Salih Temiz dertleri para zaten niye mahkemeye versinler yoksa
      Dün, 15:09 · Beğen
      kaynak: https://www.facebook.com/groups/368427736622430/?fref=ts
  19. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dostum ben pasta ile alakadar değilim.. umrumda da değil.. bana C sınıfı zaten yetiyor. Ama olursa A neden olmasın diyorum :)
    mesele budur..
    Pasta umrumda değil, benim işim hazır zaten çok şükür..
    ama senin kullandığın kelimelerden gergin olduğunu hissettim.. tabiki bilemem ne olduğunu.. malum beden dili çıkarılırsa biz burada %75 anlaşıyoruz.. %25 birbirimizi yanlış anlama ihtimalimiz var. O sebeple kelimelerimizi çok iyi seçmeliyiz..

inan bencede polemiğe gerek yok.. sen yada ben yönetmeliğe bireysel dava açarız, o da idare mahkemeden.. o da görevsizlik verip danıştay a yollar.. Danıştay nasıl çalışır bilirmisin? Heh işte burda kimsenin bunu bilmediğini anlıyorum.. ben biraz bilirim, zira çok okurum.. araştırırsan yada avukatına sorarsan sende anlarsın.. avukatınla ilgili söylediklerimde seni korumak içindir.. eğer parayı ver hallederiz derse inanma demek istedim.. ama tanıdıksa ve parasız yapacaksa bu işi hiç durma hemen başlat yasal süreci derim.. içinde kalmasın.. ciddiyim..
    danıştayın işleyişine gelince, onlar bakacaklar, bu yönetmelik iptal olur mu olmaz mı.. olması için kanuna aykırı olması lazım.
    ama baknalık bu sefer sağlam gitti.. planlı programlı gitti.. ve torba yasaya bu yönetmeliğin dayanağı geçici 2 inci maddeyi ekledi.. aha.. işte burası kşilit nokta.. eğer bu yönetlik bu torba yasaya aykırı ise işte o zaman iptal olur..
    yok aykırı değilse yapacak bişi yok.. ne demişler, minareyi çalan, kılıfını hazırlar..
    yani bakanlık herşeyi hazırlamış, bize izleyip görmek yada uymak kalır..

son diyeceğim şeyde, A ve B vede C sınıfını belirleyen yönetmelik... işte bu yönetmelik ne kadar yasalara uygun ve danıştay iptal etmediyse, şimdikide öyle.. kaldıki şimdi yönetmelik iptal olursa, inan bana A, B ve C sınıfını belirleyen yönetmelik için de ben dava açtırır, iptaline gerekçe olarakta prim gün yönetmeliği iptalini gösteririrm..
    umarım anlatabilmişimdir.. ;)
    bu yazılanlar çok komik.. dava dosya numarasını versin idda eden de bizde bakalım neymiş ne değilmiş :)
    sonuç olarak bir arkadaş demiş, her önüne gelen yasa iptali için dava açar, biride demiş, sınıf farkı ortan kaldırmak için bakanlık devreye girer.. aynen öyle.. sonuçta sınıf farkı belirlendiğinde neden kimse itiraz etmedi dersiniz? esas saçmalık orda..
    yada pasta olayı için mi? :) hahahah
    şartları sağlayan arkadaşlar lütfen dersimizi çalışalım.. bakın ben yeni başladım.. artık tv felan da izlemiyorum.. tüzüklerle başladım, tavsie ederim ;)
  20. mtkiymaz İSGforum Üyesi

Bu yönetmelik iptal edilemez diyenler bana şunun cevabını verebilirmi? ''c sınıfı uzmanlık belgesi ve 750 gün primi ile mesleki alanında geçerli olmak kaydı ile tüm tehlike sınıflarına bakabilir'' olayı nasıl danıştay tarafından yürütme durdurma kararı alındı peki? sınıf yükseltme ile 750 gün prim ile tüm tehlike sınıflarına bakabilir olayı arasındaki fark nedir? (Kanun ve Yönetmelikler ile ilgili) bilgilendirirseniz sevinirim.