1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yönetmelik hükümlerine göre tahliye planlarında unsurlar

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Hüseyin Çitçi tarafından 30 Eylül 2019 başlatılmıştır.

 1. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Tüm bu bağlantıların fiili düzenlemelerde de karşılıkları mevcuttur. Aman dikkat yeşil yolu çizdiniz, levhalandırdınız, mevzuatın gerektirdiği diğer gerekleri de yerine getirmeniz gerekiyor. alarm butonlarının yerleştirilme esasları vb birçok detay mevzuatta mevcut.
  İnşallah faydalı olur.
  106 yonetmelik ve tahliye planlari.jpg
  098 Kat Tahliye Plani Unsurlari 009-01.jpg
 2. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
 3. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Diyagram ilk bakışta karmaşık gelebilir. Hangi yönetmeliğin hangi maddesini dikkate almanız gerektiğini gösteren bir yol haritası olarak düşünebilirsiniz.
  Mevzuat gereği, bağlayıcı hükümler uygulamada birçok detayı etkilemektedir. Örneğin BYKHY gereği alarm butonları kaçış yolları üzerine yerleştirilmelidir. Kaçış yolu esasları da yine aynı yönetmelik dahilinde tanımlanmıştır. Alarm butonu yerleştirilmiş olan yer kaçış yolu üzerinde değilse, veya bulunduğu koridor mimari, kullanım vb sebeplerle kaçış yolu özelliklerine uygun değilse mevzuata aykırılık söz konusudur.

  İADY Madde 10[​IMG]5) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümleri dikkate alınır.
  İADY Madde 12: (3) Kaçış yolları, toplanma yerleri ve bulunması halinde uyarı sistemlerinin de yer aldığı tahliye planı.

  İADY genel olarak, yüzeysel okumayla, "işyeri bölümlerini gösterir kroki" çizilmesi gerektiği ifadesi ne yazık ki ÇOK EKSİK algılanmıştır.
  İADY Madde 12 gereği "kaçış yolları" gösterimi, İADY Madde 10 gereği BYKHY maddeleriyle çelişemez, uygun olmak zorundadır. işyerindeki fiili kaçış yolları BYKHY hükümlerine uygun olacak, ve bu kaçış yolları SGİY hükümleri dikkate alınarak tahliye planı üzerinde işaretlenecektir. işaretlemelerdeki en önemli ayrımlardan birisi yangın korumalı ve yangın korumasız kaçış yollarıdır.

  Tahliye planı üzerindeki tüm çizim, işaretlemeler ve renk kullanımları mevzuatımız dahilinde mevcuttur. üstte yer alan örnekte, birçok işaretlemenin dayandığı yönetmelik maddeleri belirtilmiştir. Mevzuatın kapatamadığı noktalarda İYVEASGÖY Madde 8 gereği ISO23601 devreye girmektedir.

  Yönetmeliklere göre muaf tutulan durumlar hariç, 2. kaçış yolu, ve kaçış yollarında yangın korumalı yangın korumasız ayrımı olmayan tüm tahliye planları mevzuata aykırı hükmündedir.