1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yük taşımacılık yapan araçlar için risk analiz örneği

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve adem salma tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    arkadaşlar firmamızın risk analizini yaptırdık fakat tasımacılık yapan araçlarımız içinde risk analizi değerlendirilmesi yapılması gerekiyormuş bunun için bir örnek arıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adem Bey
    Risk değerlendirmenizi gerçekleştiren uzman arkadaş bu konuyu Risk değerlendirmesinde nasıl atlamış anlamadım.
    Sizin için bazı parametreler belirtiyorum.
    - Nakliye araçlarında zorunlu trafik malzemelerinin ( yangın söndürme cihazı , reflektör , yeterli avadanlık , ilkyardım çantası vb. ) olmaması
    - Nakliye araçlarının Hızlarının kontrol edilmemesi
    - Nakliye araçlarının yüklerinin kontrol edilmemesi, İstihap Haddi aşımı
    - Nakliye araçlarında talimatların olmaması .( yolda araçlara yolcu alınması vb .)
    - Nakliye araçlarının periyodik kontrollerinin yapılmaması ( lastik vb. )
    - Nakliye araçlarına ait araç sicil dosyalarının tutulmaması
    şeklinde 2-3 madde belirtiyorum.Bu şekilde bazı önlemler alınabilir
  3. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    fatih bey araçlarımızı sadece nakliye yapması için kullanıyoruz firmamızla alakalı değil iş uzmanımızda bu konuda daha yeni ve yeterli bilgiye sahip değil risk analizini sadece araçlar içinmi yapmamız gerekiyor yoksa ofisimizide dahil etmemiz gerekiyor bazı örnekler bulduk fakat depo ve istiflemeden bahsediyor risk analizini nasıl yapacagız
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adem bey
    İşletmenizde sonuçta 1 kişi de olsa , kendi çalışanınız Yada taşeron çalışanlarınız nakliye araçlarında çalışıyorsa o faaliyetle ilgili riskleri de risk değerlendirmenize eklemeniz gerekmektedir. Sonuçta nakliye araçlarınızın olduğunu ve çalıştığını belirtiyorsunuz .bu araçların kullanımında hem şoförler hemde trafikteki diğer araçlar için riskler olacaktır .
    Risk değerlendirmenizde
    Ofis , depolama alanı, nakliye araçları ( ki bazı müfettişler her araç ve makina için ayrı olarak istiyorlar ) vb şekilde risk değerlendirmesi içinde kısımlara ,bölümlere yer vererek yapabilirsiniz .
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tüm çalışma alanlarını dahil etmeniz gerekiyor Adem bey, ofisleri de varsa yemekhaneyi de, varsa soyunma odalarını ir.da....vs. Risk analizinde işletmenizi bölümlendirip her bölüm için ayrı ayrı öngörülen riskleri ve bunların nasıl bertaraf edilmesi gerektiği konusunda çözüm önerileri, ne zamana kadar giderilmesi gerektiği (termin) ve kim tarafından (sorumlu kişi) giderileceği açıkça belirtilmiş olmalı... Risk skoruna bağlı olarak öncelikli risklerinizi en kısa sürede çözümlemeniz gerekir.
  6. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    açıkçası biz danışmanlık ve aracılık hizmeti veriyoruz ve bazı müşterilerimizin araca ihtiyacı olduğu zaman bu araçları gonderiyoruz bunun için evet her aracımıza tek tek risk analizi yapacağız ama örnek bulamadık 1 tane buldum onuda size göndersem bi konrok etsenız olurmu yoksa başka yapılacaklar varmı
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gönderirseniz , eklerseniz buraya hem nurdan hanım hemde ben yardımcı olmaya çalışırız
  8. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    şimdiden çok teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Şubat 2014 ---
    firmanın kendi risk analizi var araçlardada bu risk analizi olsa olurmu

Ekli Dosyalar:

9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adem bey
    kaba taslak baktım tehlikeleri iyi belirlemişsiniz.ancak 5x5 matriks ve check list metodunu birleştirerek yapmışsınız .fine- kinney metoduna göre şablonunuzu oluşturmanız çok daha sağlıklı olacaktır.
    Tehlike için , var mı gibi soru yerine mesela
    Araçta stepnenin olmaması şeklinde tehlikeyi belirtmelisiniz .
    Check list ve matriks tipi risk değerlendirmeleri iş müfettişleri tarafından yavaş yavaş tavsiye edilmemeye başlanılıyor ve fine kinney tavsiye ediliyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Şubat 2014 ---
    Check list metodu birincil risk değerlendirmesi olarak kabul görüyor ve yetersiz olarak da algılanmaktadır.
    Sizin için bir şablon yüklüyorum bakarsınız
  10. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yardımlarınız için çok teşekkür ederim
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adem Bey
    Hazırlamış olduğum ve kullandığım bir Fine-kinney şablonunu paylaşıyorum.Bunun üzerinde gerekli yerleştirmeleri yaparsınız.Dediğim gibi tehlikeleri belirtirken "" Şoförün İş bilgisizliği ve deneyimsizliği varmı"" değil de şoförün iş bilgisi ve deneyiminin olmaması dersiniz.
    Mevcut durumu belirtir sonra da olumsuz ise DÖF açarsınız.Eğer önlemler yeterli ise de skoru düşürür ve o maddeyi kaparsınız.

Ekli Dosyalar:

12. adem salma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  13. Barış Paksoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102198
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba. Bu risk analizi ile ilgili mevzuat nedir acaba.
  14. başak can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, arkadaşlar ben de hafriyat yük taşıma işlemi yapan bir firmanın risk analizini yapacam. bunların bir ofisi de yok. sürekli il il dolaşıyorlar.

bu konuda risk analizine ihtiyacım var destek olursanız sevinirim. çok acil lazım.
  15. kenan olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126285
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mrb fatih bey
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2016 ---
    ben gümrük bakanlığında çalışıyorum risk değerlendirmesi yapacam rica etsem bana yardımcı olabilirmisiniz
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş akış şeklini belirte bilirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.