1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüklenici firmalara isg emniyet cezası kesme prosedürü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Can Atak tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Can Atak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,

Çalışmış olduğum şantiyede, yüklenici firmaların her biri kendi Sigorta sicil numarasına sahip. Firmamızla yapılmış sözleşmelerde İSG uzmanı çalıştıracakları ve isg yönetmeliklerine uyacaklarına dair ekler mevcut.

Bu durumda ben kurallara uymayan taşeronlara ceza kesmek istiyorum, işçiye ceza kesilemiyor ve sanırım bakanlığın hesabına bu paraların yatırılması gerekiyor.

Yaptığım araştırmalarda bazı arkadaşların ceza tüzüklerini oluşturdukları kestikleri cezaları da personele ödül veya KKD olarak kullandıklarını belirtmişler. Fakat muhasebesel açısından bu nasıl fatura edilebiliyor ? Bakanlığın hesabına yatırılmayan paralar nasıl işlem görecek ? Sözleşme maddelerinde caydırıcı iç tüzük ve ceza rakamları yoksa teşeron buna itiraz edecektir bu durumda neler yapılabilir ?

Konuyla ilgili uygulama bilgisi olan uzman arkadaşlardan acil yardım bekliyorum, mevzuatta buna benzer hükümler göremedim. Tecrübelerinizle lütfen yardımcı olun.

iyi çalışmalar.
  2. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu durumu siz bakanlığa bildirmekle yükümlüsünüz..ama sizin ceza kesme yetkiniz varmı, sanmıyorum,cezaların kim tarafından ne kadar olacağı açıktır.
    Sizin bildirimizden sonra teftiş ve ceza yetkisi iş müfettişlerindedir.
  3. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  4. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn Ertün,
    Tespitlerinize katılıyorum, tamamen doğru
    Sormak istediğim, bi firma diğer bir firmaya isg uygulamalarından dolayı ceza kesemez, uyarı ve akabinde Müdürlüğe bildirim yapabilir değilmi?
    Asıl işveren alt işveren isg ilişkilerinde bu tarz bi cezalandırma yok kanunlarda.
    Asıl işveren alt işverene isg konusu ile ilgili bir ceza keser ise bu kanuni olurmu?
    Kanunda verilmeyen bir yetkiyi işveren sözleşmeye koyarak, böyle bir yetki kullanabilirmi?
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işi hukukçular daha iyi çözerler, burada sözleşme maddelerine aykırı bir durum var bunu bir avukatla konuşun derim...
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sözleşme yaparsanız ceza kesebilirsiniz.

Nasıl mı ?

Bir müteahhite arsanızdaki inşaatı yapmak için işi verdiniz. Ve yazılı sözleşmenize de şunu yazdınız ki zamanında bu iş yetişsin.

Fi tarihine kadar bitirilemediği taktirde bitirilemeyen her gün/hafta/ay başına şu kadar ücret yüklenici firma hak ediş bedelinden iade fatura olarak düşülecektir.

Bu özel teşebbüste karşılıklı sözleşme ile yapılabilecek birşey. Özel teşebbüste olası uyuşmazlıklarda mahkemede karşılıklı yapılan sözleşmeler geçerli olur.

Biz de firmamızda iş güvenliği adına yüklenici firmalara bunu yaptığımız sözleşmeye istinaden uyguluyoruz. O sözleşmeyi yapmadan da fabrika sınırı içerisine almıyoruz ;)
  7. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    basit bir örnek vereyim. şimdi ana yüklenizi X firması var. birde alt işveren konumunda Y firmasi. y firmasi ile alt işveren sözleşmasi yaparken ana firma burda istediği her şeyi şart olarak koyabilir. benim baktığım 2 inşaat şantiyesi var. birinde mesala baretsiz adam başına hangi alt işverenin adamı ise o firmaya kişi başı 100 tl ceza kesiliyor. tekrarında (aynı adam olsun olmasın fark etmiyor) ceza 200 tl oluyor. üçüncüde sorgusuz sualsiz adamlar şantiye dışını konuyor. tüm ceza terifesini yayınlıyamıyorum gizlilik şartı yüzünden ama şunu diyeyim her şey için bir ceza rakkamı var ve alt işverenle sözleşme imzalanırken bu ceza listesi de sözleşme içinde var ve imzalanıp kabul ediliyor. benzer olarak da diğer inşaat şantiyem de ise her ne olursa olsun fark etmeksizin 1000 tl kesiliyor firmalara. tekrarında 2000 tl. 3. de ise 10000 tl.
    ama dediğim gibi tüm bunlar sözleşme ile alt işverenlerce kabul edilmiş durumda ve direkt hak edişlerinden kesinti şeklinde uygulanıyor.
    dediğiniz gibi hukuki bağlayacılığı nedir bilemiyorum ama uygulama bu şekilde en azından.

bu noktada şunu da belirteyim: cezaları ben kesmiyorum. ben sadece gerekirse resimli bir rapor ve noter onaylı deftere tespitlerimi uygunsuzlukları ve nasıl giderilebileceği konusunda bilgilendirmeyi yapıyorum. bunun dışında asıl cezai tespitleri İş Güvenliği Kurul Üyeleri ile çalışan temsilcileri, ana firmanın teknik ekibi belirleyip kesiyor. Çünkü en başında inşaat başlamadan gerekli olan tüm teknik ekibe özel bir İş Güvenliği Eğitimi verdim. yeni giren tüm teknik kişilere de bu eğitimi vermeden sahaya çıkılmıyor. dolayısı ile de sahadaki herkes İş Güvenliği Konusunda ciddi bilgi sahibi oluyor ve biz İş Gğvenliği Uzmanlarının hafiye gibi elinde foto makinesi orada burada koşturmasına gerek kalmıyor.
  8. Can Atak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim. Mevcut yönetmelikler incelendiğinde sözleşme eki olarak disiplin-ceza yönetmeliğinin uygulanıp uygulanamayacağına yönelik ibare bulunmamaktadır. Dolayısıyla yapılan caydırıcı uygulamaların yasal ve kimseyi mağdur etmeden belli sınırlar içerisinde kalmasının sağlanması ve standarda bağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Aksi takdirde zaten zor durumda olan alt yüklenicilerin keyfi uygulamalara maruz kalabileceği ve nihayetinde bu mağduriyeti emekçi işçilerin çekeceğini düşünüyorum.
  9. Onur GÜRER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93603
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her şey yapılan sözleşmelerde bitiyor anladığım kadarıyla.İş güvenliği uzmanının bir cezai yaptırım uygulama şansı yok.Ancak işverenle birlikte hareket ederek taraflar arasındaki sözleşme de bulunuyorsa hakkedişten kesilerek yapılabilir.