1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek gerilim hattı ile çatı arasındaki mesafe

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar merhaba ;

Çalışmış olduğum firmada yükleme alanında çalışan personelin üst tarafına sundurma diye tabir ettiğimiz bir yapı yapılacak. Arkadaşların emnıyet kemerını baglayacak aparatlar ve korkuluklar yapılacak.

Asıl konu ; yapılacak sundurmanın dış tarafında bir fabrikaya ait yüksek gerilim direği var , bu direk ile çatı arasında ne kadar bir mesafe olmalı .

yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    elektrik ile ilgili bir yönetmelikte mesafeler yazmakta , ama hangi yönetmelik hatırlayamadım
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İlgili yönetmeliğe bakar mısın gerilim değerine göre yaklaşma mesafeleri değişmektedir.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği sanırım.(hatta bu mesafeler B ve A sınıfı uzmanlık sınavlarında sorulabiliyor)

aa.png

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Nisan 2013 ---
    yukarıda tablo yatay çıktı .şuraya bakın (çizelge 8) ; http://www.isguv.com/elektrik_mevzuat.htm
  5. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Çok teşekkür ediyorum Ersin Bey . Hemen İnceliyorum.
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Cihan Bey EKAT yönetmeliğindeki emniyet mesafelerine bakarak sundurma yapacaksınız. Ancak birincisi yukarıda düşey mesafeler yazılmış..Bu düşey mesafeler yatay yaklaşım alanı içindeyseniz geçerlidir. Yatay yaklaşım mesafeleri de aynı yönetmelikten çıkar. Şimdi yatay ytaklaşım 34,5 kV için 2 metre oalrak verilmiştir. Ancaaaak eğer ki siz direğe değil de iletkene yakınsanız iletkenin rüzgar salınımını da hesab etmeniz gerekecektir. .Eğer hesab etmezseniz.Diyelim ki 3 metre öteye yapı kurdunuz.Rüzgar salınımı ile birlikte yatay yaklaşım 4 metre ve siz de ihlal ettiniz.. O zaman o enerji hattının işleticisinin sizin yapıyı yıktırması gerekecektir. Diyelim ki yatay emniyet alanı içindesiniz ama binam yüksek değil diyorsuınuz.. O zaman da +45 derece sıcaklıktaki iletkenin sehimn durumu referans alınarak değer verilir..Ama 34,5 kV hatlarda direkler genelde 12 metre olduğu için binalar yataydan yaklaşıyor..Söz konusu enerji iletim hattının işleticisnden yaklaşım mesafesini çıakrmak için dilekçe veriniz..Yarın öbür gün y apınızı yıktırmasın..