1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Fecriati tarafından 31 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Fecriati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba

  Bildiğim kadarıyla belirli bir gerilimin üstünde olan tesislerde sorumlu elektrik mühendisi istihdam edilmesi ya da danışmanlık alınması gerekiyor. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
  Bizde elektrik mühendisi yok, elektrikle ilgilenen arkadaşlar da bana gerilim değeri (kV) değil güç değeri (kVA) güç değeri söylüyor. Bildiğim kadarıyla yönetmelikte güç değil gerilim için sınır değer tanımlanmış.
 2. Şafak Erdem İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98162
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Selamlar, Eğer firmanın kendine ait trafosu varsa YG işletme sorumlusu bulundurması gerekiyor.Seninde belirttiğin gibi bu hizmeti dışarıdan satın alabilir ya da bünyesinde bulunan Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi almış bir Elektrik Mühendisi ne yaptırabilir.

  Siteye yeni üye oldum, Elektrik Hizmetleri(Trafo,tesisat,topraklama,aydınlatma vs.) veren aile firmamızda görev almaktayım.Elimden geldiği kadar tüm meslektaşlarımı yardımcı olmaya çalışacağım.

  Saygılarımla,
 3. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93835
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  154 KV ve daha büyük tesislerde İşletme sorumlusu olarak elektrik müh. hizmet alınmalıdır. Ayrıca bu bölgede çalışacak kişiler için EKAT belgesi( yüksek gerilimde çalışma belgesi) istenmelidir. Yada işletme kendi bünyesinde bir elektrik müh. bulunduracak ve bu elektrik müh. gözetiminde yüksek gerilim altında çalışmalar yapılacaktır.

  Kuvvetli akım tesislerine girmek
  Madde 59- Kuvvetli akım tesislerine meslekten olmayan kimselerin girmesine ve özel gereçler olmadan bunlara dokunulmasına izin verilmez. Ayrıca tesislerin girişinde işletme personeli için gerekli iş güvenliği malzemeleri her zaman hazır bulundurulacaktır.
  Bu tesislere herhangi bir nedenle geçici olarak herkesin girmesine izin verilirse, meslekten olmayanların, tehlikeye uğramasını önleyecek önlemler alınacaktır.

  Kuvvetli akım tesislerine girilmesi ziyaretçiler için tehlikeli olacaksa bunların ancak işletme tarafından özel olarak görevlendirilmiş olan ve tesisleri tanıyan bir kimsenin gözetimi altında küçük topluluklar halinde girmesine izin verilir.

  Kuvvetli akım tesislerinde çalışmak
  Madde 60- Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır. Bu Mühendisin iş güvenliği ve iş emniyeti açısından sorumluluğu, tesiste uyulması gereken iş güvenliği yöntemlerini tespit etmek, emniyetli bir işletme için uyulması
  gerekli kuralları belirlemek ve gerekli araç gereçleri tespit ederek söz konusu kurallara uyulması yönünde denetlemeler yapmaktır. Kuvvetli akım tesislerinde yapım, bakım ve işletme esnasında işi yapan elemanın kişisel hatalarından oluşacak kazalarda bu mühendise hukuki sorumluluk yüklenemez.
  Yeterli güvenlik önlemleri alınmadan ve özel araçlar kullanılmadan yüksek gerilim altında hiçbir şekilde çalışma yapılamaz.
  Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar tarafından bu amaçla açılmış olan eğitim kurslarını bitirerek "Kuvvetli Akım Tesisleri'nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi" alan elektrikle ilgili fen adamları ya da bir mühendisin sorumluluğu ve gözetimi altında olmak üzere öteki görevliler çalışma yapabilir.
 4. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  1kv un üzerindeki tesislerde elektrik mühendisi bulundurmak zorunlu değildir? aksini söyleyen varsa bunun dayanağınıda söylesin 154 ve 380 kv tesislerde elektrik mühendisi bulundurulması zorunludur? (ekat yönetmeliği geeği) fakat bu da hemen hemen hiç uygulanmamaktadır. hangi elektrik gücünde hangi personelin çalışacağı ise elektrikle ilgili fen adamları yönetmeliğinde tanımlanmıştır.
 5. Fecriati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben hiçbir şey anlamadım bu işten.