1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek gerilim sertifikası

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba arkadaşlar,

Tesisimizde 31500 volt elektrik olan bir trafo odamız var, bir personelimizde ise yüksek gerilim sertifikası bulunmakta fakar süresi dolmzk üzere. Yenileme eğitimi ile ilgili bilgiler verebilir misiniz?

1. Yenileme eğitim her zaman veriliyor mu?
    2. Yenileme eğitimi nerelerde ve kimler tarafından veriliyor?
    3. Yenileme eğitimi için kimlerle iletişime geçilmeli?
    4. Yenileme eğitimleri ne kadar sürüyor?
    5. Yenileme eğitimleri ne kadara patlıyor?

Saygılarımla,
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Merhaba,
    1- YEnileme eğitimleri sık sık veriliyor..Ama doluluk oranları yüksek olursa yetkili üç kurum3-4 ay ileri atabilir eğitim tarihini..
    2-Yetkili Kurumlar :
    TAbii ki en yetkili kuruluş benim çalıştığım kurum olan TEİAŞ'ın SOMA Elektrik Teknolojileri GEliştirme ve Eğitim TEsisleri işletme müdürlüğüdür. 34,5 kV üstüne yetki verebilen tek kuruluştur. 34,5 kv için de yetki verir. Bunun dışında TEDAŞ İzmir- Işıklar Eğitim Tesisleri, EÜAŞ Kumburgaz Eğitim TEsisleri de yetkilidir.

3- Bu kurumların telefonunu internetten aratın iletişime geçin
    4-YEnileme eğitimi 4 veya 5 hafta
    5-Yaklaşık 4 bin tl diye hatırlıyorum..Konaklamasız olursa indirim yapabilirler..

Umarım bu bilgiler faydalı olur
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Haziran 2013 ---
    OSman Bey bu konuları ilgili işletme sorumlusu elektrik mühendisi düşünsün bence, size yıkmasınlar bu işi
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    emo yu ara elektrik mühendisleri odasını
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu izin belgesinimi çıkarmak istiyorsun ?
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

emo yu arayinca ne diyecekler merak ettim gercekten :) belli ki ben yanlis bilgi veriyorum :)

Arkadaslar ben bu kurumlardan birinde calisiyorum, kusra bakmayin da :)
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket

Yüksek gerilim tesislerinde yetkilendirme belgesi verir emo.Eğer belgenin süresi bittiyse yenileme eğitime katılırsın...
    http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=37

aşada linki vardir.Kusura bakmada bende elektrik elektronik mühendisiyim:)
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Serkan Bey bununla onun alakası yok, EKAT belgesi ile işletme sorumluluğu farklı şeylerdir..
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    o zaman arkadaşımız yanlış sormuş soruyu yüksek gerilim belgesi olan personelden bahsediyor...
    ) İşletme sorumluluğu, işletmelerde tam gün ve tam yıl esasına göre çalışan belge sahibi mühendisler tarafından üstlenilir. Ancak işletmelerde yeterli ya da bu niteliklere sahip mühendisin bulunmaması durumunda bu hizmet EMO tarafından yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere verilen Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM Belgesi ve İşletme Sorumluluğu Yetkilendirme Belgesi sahibi olan mühendisler tarafından EMO onaylı sözleşme ile üstlenilebilinir.

bu belgeden farkli midir?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2013 ---
    Bu belgeyle senin dediğin belge aynı ki...baktım ekat adında tedaş verıyor ayni belgeyide emoda yüksek gerilim tesislerinde işletme sorumlulugu adı altında verıyor
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Serkan Bey, Osman Bey burada aslında Teknisyenlerin aldığı EKAT belgesini kastetmiş, ama soruş tarzı biraz konuyu orttada bırakmış..Size de şekil yapmış oldum özür dilerim..Ama emin olduğum konularda yazım yok sayılınca çıldırıyorum:) Siz yine de yazın forumumuza benim Elektrik kibrim sizi forumdan uzaklaştırmasın:) Verdiğiniz bilgi için de teşekkürler..
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    yok ikimizde aynı şeyden bahsediyoruz ama emo daki verdiğim linki bakabilirsen orda açıkca yazıyor kimlerin nelere bakabilceği.teknisyenle mühendisi bir tuttular malesef.ikiside hemen hemen aynı gerilime bakar oldu
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Zırt pırt bişeyleri değişttiriyorlar bakalım:) Öyleyse beni büyük bir yanlıştan kurtarmış olursunuz..Müteşekkir olurum:)
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    yok benim dediğim doğru çünkü bu hafta emoda ki eğitime katılıcam yüksek gerilim tesislerinde işletme sorumluluğu ama bunu tek bir kurum vermiyor sizinde solediğinizde doğru tedaş da veriyormuş bende ögrendim:)saygılarımla...
    konumdaki alakasız olan yorumu kaldırırsanda sevinirim:)pardon anlamsız olarak yazdığınızı
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Serkaney yönemeliği okudum yardımca personele gerekli eğitimi verdirir diyor ama burada bahsettiği işyeri eğitimi..Teknisyenlerin elektrik tesisnde çalışması için EKAT sahibi olması şart. EKAT Belgesini EMO vermiyor, bahsettiğim 3 firma veriyor..Aam mühendislere işletme sorumluluğu yetkisini EMO veriyor..Kavramlar farklı...İşletme sorumluluğu için bir yenileme eğitimi göremedim yönetmelikte ama gözümden kaçmış da olabilir
  14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bizim aldığımız belgenin yenileme eğitimleri var.emo nun sayfasına girip ordan misem adı altında eğitimler var ordan baktığınızda yenileme eğitimininde verildiğini görebilirsiniz.linkinide verebilirim.

http://www.emo.org.tr/misem/egitim_detay.php?egitimkod=450003348

Şimdi arkadaş hangisini soruyor o önemli:)teknisyeni mi mühendisi mi
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    özetle mühendise emo, teknisyene digerleri diyelim :)
  16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

EKAT BELGESİ ZANNEDERİM BU.

EKAT BELGESİNİNİ tekniker ve teknisyen alır.

EĞİTİMİ EMO VERMEZ
  17. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    31,5 kV orta gerilim tesisinde(Kojenerasyon tesisi dahil) elektrik tekniker -teknisyenlerinin orta gerilim manevrası yapabilmesi için EKAT belgesi olmalı.Bu sertifikalar tekniker -teknisyenlere TEDAŞ tarafından veriliyor.Ayrica orta gerilimin olduğu mahalde OG ıstakası,yalıtkan paspas ve silikon OG eldiveni olmalı.Dikkat edilecek husus silikon OG eldiveni ömürlü bir malzemedir.Son kullanım tarihi üzerinde yazar.Bu tarih geçmeden değiştirmeli.
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    TEDAŞ'ın yanında, EÜAŞ ve TEİAŞ da yetkilidir.
  19. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzun süre önce açılmış fakat aynı şekilde devam edip etmediğini merak ettiğim için bir şey sormak istiyorum arkadaşlar.

34500 volt ve altında orta gerilim manevraları yapan kişiler için EKAT gerekli midir? Gerekli diye biliyorum fakat açık ve net bu ve bunun altındakilere gereklidir diye bir şey bulamadım. Bu konuları iyi bilen birisinden net cevap alırsam sevinirim.
  20. izzet yapar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yüksek gerilim işletme sorumlusu olması gerkiyor. bunların denetiminde çalışma çalışmalı yüksek gerilim konusunda mesliki eğitimi bulanan çalışanlar yapılmalı elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde açıkça yazıyor inceleyin derim