1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek lisans yapılabilen üniversiteler

Konusu 'Eğitici Kurum ve Kuruluşlar' forumundadır ve isgforum tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    evet farklı olgu ama adam diyor ki yasada uzman olabilecek meslekler belli ona göre açıldı burasıda bende onun üzerine ben zaten uzmanlık yapıyorum bu hak tanınmıs bizede dedim.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ama uzman olmayan ve yüksek lisans yapanlar direk B sınıfı sınavına girebiliyorlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ocak 2014 ---
    tabi ki temelde uzman olma şartını sağlayanlar yani işletme okumuş biri iş güvenliği üzerine yüksek lisans yapsa da uzman olamayacağı için sadece akademik çaba sarf etmiş olacaktır.
  3. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    sorun o değilki sorun adamların kimler uzman olbiliyor bunun farkında olmaması..
  4. HALİL DOĞAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Emrullah,ben de yüksek lisans yapmak istiyorum. Kayıtlar ne zaman?
  5. Orçin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba.
    Ben iş güvenliği harici bir görevde yönetici konumunda çalışan bir devlet memuruyum.
    Gedik Üniversitesi İş güvenliği yüksek lisans bölümüne başvuruda bulunmak istiyorum.
    Ancak merak ettiğim ve tavsiyelerinize ihtiyaç duyduğum birkaç husus var;

Öncelikle, Gedik Üniversitesinin verdiği yüksek lisansın kabul edilmemesi ya da tanınmaması gibi bir hadiseden söz edilmiş. Ancak devamında aydınlatıcı bir bilgi verilmemiş. Bu konuda güncel ve net bilgisi olan biri var mı?

İkinci olarak, malum Gedik Üniversitesinin tezli ve tezsiz yüksek lisans adı altında iki bölümü var. Tezli ya da tezsiz yüksek lisans yapmanın B sınıfı uzman olmada herhangi bir artısı ya da eksisi var mıdır?
    Ayrıca ilerleyen dönemde A sınıfı uzman olmak için doktora yapmak gerekliliğinden bahsediliyor. Bu durumda tezsiz yüksek lisans, doktora önünde bir engel teşkil eder mi?

Yoruma dayalı tavsiyeden ziyade, özellikle bilgi sahibi olanların cevaplarını bekliyorum.
    Şimdiden teşekkür ederim.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Merhaba Sayın Orçin;
    Öncelikle İş güvenliği uzmanı olmak şartıyla üniversitede açılan bilim dalının birbirinden bağımsız olduğunu bilmek gerekir.
    Fakat yönetmelik "iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği" alanında yüksek lisans(Tezli ya da tezsiz olması önemli değil) yapanlara B sınıfı sınavına girme hakkı vermiştir.
    Devamın da doktora yapılması durumunda ise A sınıfı uzmanlık sertifikasına sahip olabiliyorsunuz. işte orada yine üniversitenin insiyatifinde olarak tezsiz yapılan yüksek lisanstan doktoraya geçiş yapılamıyor.
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  7. Orçin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Yanıtınız için teşekkür ederim.
    Peki Gedik Üniversitesinin Yüksek Lisans Programının tanınıp tanınmadığı ile ilgili aydınlatıcı bir bilgiye sahip misiniz?
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    orasıda artık sizde üniversite ile konuşup öğrenebilirsiniz
  9. emrullah D İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13642
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ocak 2015 de biteceğini söylediler, gedikte aynı şekilde aralığa yetiştiremiyo oda ama beraber hareket edelim derim ben zaten fazlada alternatifimiz yok olursa bu konu ile ilgili yeni gelişmeler benide bilgilendirirseniz sevinirim
  10. suley İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fizik bölüm mezunuyum. iş saglığı ve güvenliği c sınıfı adayıyım.iş saglığı ve güvenliği bölümünde yüksek lisans yapabilirmiyim bilginiz varmı. varsa şartları nedir ?
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    Son rakamlara göre 9000 A sınıfı 6000 B sınıfı uzman var. 23 Şubat sınavından gelecek yeni uzmanları eklersek en az 15000 A sınıfı ve 15000 de B sınıfı son rakam olabilir. Toplam 30000 uzman çok tehlikeli sınıfa bakabilecek. 1000 ile çarparsak 30 milyon ediyor. Yani bu iki sınıfın bile bakabileceği çalışan sayısı Türkiye'deki toplam çalışan sayısından fazla. C sınıfı uzmanlar da tehlikeli sınıfa bakabiliyor. Onu hiç hesaplamaya gerek yok. Ortadoğu'ya ve Avrupa'ya yetecek kadar C sınıfı uzman var. Eğitim almış sınav bekleyenler var. Artık Türkiye'de mühendislik ve temel bilim okumuş herkesin bir diploması bir de uzmanlık belgesi var. Bundan sonra belge alanlar veya almaya çalışanlar bunun bir faydasını göremeyecektir.

İşverenler için, iş güvenliği mal üretmekte kullanılmayan maliyet artırıcı, gereksiz bir unsur. İşverenin kaynak sağlamasını gerektirecek tedbirler alınmasını isteyen her uzman da kötü çocuk. Hani zabıta gelip kaldırıma taşmış masa sandalyeye, dükkanın tabelasına karışır da, esnaf ondan hoşlanmaz ya, onun gibi bir şey.

İşveren işe aldığı mühendisin, yeri gelince tercüme yapmasını, yeri gelince kolları sıvayıp bakım onarım yapmasını, yeri gelince gidip iş takip etmesini bekliyor. Uzman ise bunların tersini yapıyor. Devletin yasasını hatırlatıyor, gideri var, getirisi yok.

Eğer amaç iş bulmaksa, işverenin işine yarayacak, üretim yapmasını sağlayacak, yeni bir eleman ihtiyacını azaltacak türde birden çok marifetin sizde toplanmasını sağlayan eğitimler alın. İş ilanlarında, SAP, ERP, Auto CAD, derinlemesine excel, birden fazla yabancı dil bilmek gibi özellikler dikkat çekiyor. Bu ve benzerlerine yönelin.

Bu saatten sonra iş güvenliği sertifikam var diye söylemeye gerek yok. Herkeste var.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Haklı ama bir o kadar da karamsar tablo bu. Bence merak etmeyin herkes hak ettiği yeri bulur. Kendimizi geliştirmeye devam
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2014 ---
    Tabi ki asıl mesleğinize uygun iş yerlerinde çalışırsanız hem size avantaj olur hemde bakanlığın ileride meslek gruplarına ayırma kriterlerinde zorluk çekmemiş olursunuz
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Orkun Dalyan
    Yazdıklarım karamsarlıktan dolayı değil. Gayet iyi makro ekonomi bilen birisi olarak, sınırlı talep varken bu kadar arz halihazırda fazla. Hal böyleyken iş güvenliği uzmanı sertifikası almaya yöneltilecek çabaların başka konulara kanalize edilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Mühendis sayısı - mühendis gerektiren iş sayısı = İşsiz mühendis sayısı
    İGU sertifikası sayısı - İGU gerektiren iş sayısı = İşe yaramaz sertifika sayısı

Her iki eşitlikte de en soldaki rakamların büyümesi, en sağdaki rakamların da büyümesi sonucunu doğurmaktadır.
    Ancak yüksek nitelikli mühendis sayısı artırılabilirse, daha nitelikli üretim yapılabilir. Bu da ülke dışına satılabilen mal ve hizmet miktarını artırarak ülke içinde ilave üretim gerektirebilir ve ilave istihdam yaratabilir.

Paylaşılacak pastayı büyütmeden ne kadar çok parçaya bölerseniz o kadar az yiyebilirsiniz. Kendinizi geliştirirseniz pastayı büyütmeye yardımcı olursunuz.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Amaç o değil miydi zaten ??? İşveren dediki ben A sınıfı uzman çalıştırmak istiyorum fakat bulamıyorum(buradaki bulamıyorum uygun fiyat anlamında) bakanlıkta prim gününe bakalım sayıyı arttıralım. arz-talep dengesi bunlara hep katılıyorum. Sonuçta benim savunduğum şudur ki A-B-C fark etmez nitelikli uzman, tecrübeli uzman hep fark yaratacaktır.
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Devletin, eğitim verenin, eğitim alanın, işverenin, hepsinin amacı farklı. Sertifika edinmenin amacı edinen açısından her ne ise, işte o bundan sonra alınacak sertifikalar sayesinde gerçekleşmekten giderek uzaklaşacak. Kaldı ki bu başlıkta tartışılan yüksek lisans daha zahmetli, daha masraflı. Dolayısıyla eğitim alan açısından hedeften oldukça uzak.
  16. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yüksek lisans için neler gerekiyor ales? kpds kpds istemeyen sadece ales sınavıyla alan varmı arkadaşlar

2 yıllık unıv daha cazibeli varmı acaba bildiğiniz?
  17. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kursat bey ben yuksek lisansa yazilmayi dusunuyordum fakat bunca solediklerinizden sonra durup bi dusunmem gerektigini anladim yani tablo o kadar kotu oldugunu goremedim heralde ben peki ne yapmaliyiz kararimizi bu meslek yonunde yogunlastirmak istiyoruz bu isin yuksek lisansini yapicaz belki daha ilerisi de cok farkli ama tablo bu durumdayken yuksek lisans yapmamizi tavsiye edermisiniz?
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @omer umut mutlu
    Sizin adınıza karar vermek istemem. Ayrıca üzerine konuştuğum bu konu hakkında her açıdan yeterli bilgiye sahip olmadığım da kesin. Ben sadece amaç iş bulmaksa buna giden yolun marifetlerimizi artıracak türden eğitimler almaktan geçtiğinden bahsettim. Eğer iş güvenliğinin gelecekte çizeceği yol hakkında benim çizdiğimden farklı bir projeksiyonunuz varsa ona göre davranabilirsiniz.

İş güvenliğine devletin nasıl yaklaştığı ortada. Önce yasa ve yönetmelikleri sıkı şartları olacak şekilde çıkardılar. Biz de buna bakarak kendi tahminlerimizi yaptık. Geçen senenin başında ortalıkta dolaşan bilgiye göre, bunca yıldır sadece 15 bin uzmanın sertifika aldığı yönündeydi. Geçen sene yapılan sınavlarla rakamı 100 bine getirdiler. Bir de yönetmelik değiştirip uzmanların bakabileceği çalışan sayısını hemen hemen ikiye katladılar, az tehlikeli (<50 personel) ve kamu kesimini de 2016 temmuza ertelediler. İş te bu da devletin düzenleme yaparken, risk altında çalışanları ve bu riskin gerçekleşmesini önleyecek uzmanı çok kolay harcayabildiğini gösterir.

Devletin umursamadığı belli olan, kaza olmadığı sürece takibini yapmayacağı bir konuda uzmanlaşsak, yüksek lisanslansak neye faydası olur? Belki birkaç tane çok uluslu şirket Türkiye'deki en ileri düzeyde iş güvenliği belgesine sahip birkaç kişiyi istihdam edecektir. Fakat ilave nitelikler istemeyecekler mi?

Yüksek lisansa kaynak aktarabiliyorsanız, bu kaynağı daha isabetli bir konuya aktarıp, iyi bir işe girmenizde daha etkin olacak şekilde kullanmalısınız.
  19. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni yüzyıl üniversitesinde yüksek lisans düşünüyorum. Grup olarak kayıt yaptırmak isteyen var mı?
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kariyer.net üzerinden başvurduğum bir firmanın ilanı aşağıdaki gibiydi:
    Çelik Sektöründe faaliyet gösteren firmamızın Üretim Tesisinde görev alacak;
    • Üniversitelerin Mühendislik bölümlerinden mezun,
    • İş güvenliği konusunda saha uygulamalarında bulunmuş,
    • Çok ağır ve tehlikeli sanayi kolunda de en az 3 yıl çalışmış,
    • İş Güvenliği Uzmanlık belgesine sahip (C sınıfı),
    • İletişim becerileri yüksek, koordinasyon yeteneği güçlü,
    • Yeniliklere ve gelişime açık,
    • Dinamik bir çalışma ortamının gerektirdiği zamansal esnekliğe sahip,
    • Ekip çalışmasına yatkın,

Bu firmadan bana yanıt gelmiş özelliklerim iyiymiş ama aradıkları pozisyona uymuyormuş. İlginç. Kariyer.net her bir başvurudaki CV'nin firmalar tarafından kaç defa incelendiği bilgisini de gösteriyor ve benim CV'yi hiç açmamışlar bile. Tabi firma başvuru sırasında ek olarak "net ücret beklentisi?" sorusunu yöneltmişti. Herhalde tek inceledikleri bu olmuş olsa gerek. Sanırım ellerinde A sınıfı uzman var ve yanına C sınıfı ekliyorlar. Onun da sadece ücretini dert ediyorlar.

Siz CV'nin içine iş güvenliği doktoru diye yazın isterseniz.