1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek lisans yaparak b sinifi uzman olmak sizce doğru mu?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şimdi arkadaşlar konuyu şöyle ele alalım. Atıyorum herhangi bir arkadaşımız falanca mühendisliği bitirdi. Sıfır deneyimle C SINIFI uzman oldu. Yine sıfır deneyimle gitti yüksek lisans yaptı ve B SINIFI uzman oldu. Kısacası ağır sanayiine bakabilir. Buradan şunu anlıyorum. -adam B olmuş arkadaş. Gerekli yeterliliğe ulaşmış. Bakabilir tabi ki. Devlet böyle bir yol tutturmuş gidiyor. Arkadaşlar bu iş öyle çarpışan araba kullanmaya benzemez. Yüksek lisansla İSG UZMANI olunmaz. O kadar açık ve net. Normal olarak C den B ye 3 yıl çalışarak yükseltme sınavına girenlere saygı duyuyorum. Ama 3 yıl çalışmış ve sadece ofis ortamında çalışarak yada buna benzer bir ortamda çalışarak B ye yükseltenlerin de belgelerine karşıyım. Buna bi kısıtlama getirilmeli. Yani ofiste 3 yıl çalışıp B yi kazanan adam gidip ağır sanayii ne bakamamalı. Ama içinde A SINIFI bir uzmanı olan deneyimli bir kadro ile spesifik bir işte çalışarak belgesini B ye yükselten bir kişinin yine aynı sektörde çalışmasına şapka çıkarıyorum. Avrupa birliği uyum süreci doğrultusunda birilerinin işi 2 ayağın bir pabuca sokulması gibi bir duruma düşürmesi çok yanlış. Piyasada hiç iş bilmeyen A SINIFI uzmanlar zaten ayrı bir dert. Tabi ki herşey 4 4 lük olamaz zamanla oturacak ama zaten yıllardır şantiyelerde sürünen bizlerin hakkı yeniyor. Birde ben B SINIFI uzmanım diye hiç ama hiç iş güç bilmeden gezenler var. Lütfen arkadaşlar önce işi bi öğrenin. Sonuçta yaptığımız iş İNSANLARIN SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ. Bu iş ŞAKAYA ASLA GELMEZ. Bir bakmışsın hapistesin. LÜTFEN YUKARIDAKİ ANKETE KATILIN
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Balık baştan kokarmış. Öncelikle iş güvenliği sektörünün o kadar çok derdi var ki yaz yaz bitmez. Yukarıda bahsettiğin mevzu bildiklerimiz ve gördüklerimiz yanında hafif kalır. Öncelikle iş güvenliği uzmanının ne yetkisi var? Valla 2 yıldır bu işi yapıyorum yetkimi kullandım zorla yaptırdım dediğim tek bir önlem yok. İşveren isterse yapar istemezse yapmaz. Bizim elimize verdikleri defterin kapak sayfasında bile öneri yazıyor öneririz yaparsa yapar yapmazsa keyfi bilir. Kardeşim para alıyoruz ama orada alın teri ile para kazanan insanların ölümünü gördüğümüzde belki hukuksal olarak derdim olmayacak ama yetkim olsaydı onların ölmesini engelleyebilirdim vicdan kısmını ne yapacağız.. Yetkimiz yok ancak insanlar ölünce tepemize binmeye çalışan bir devlet var. Hırsızlık yaptık milletin malını çaldık ya olay patlak verdin mi bizi tutukluyorlar bütün namussuzlar da televizyonlara çıkıp ahkam kesiyor güya bir halttan haberi var gibi. Gerçi adamlarda haklı bazen kanallardan arıyorlar 1000 tl verin sizinle röportaj yapalım burada bile para önceliğimiz. Parayı veren iş güvenliğini anlatır! Birde meşhur osgbler var OSGBHANE desek daha doğru olur.Osgb konusunda hiç girmeyelim zaten iki ucu boklu değnek. Birde çalışma ve sosyal güvenlik padişahı var utanmasa öldükten sonra tahtına varisini oturtacak. Her fırsatta işçileri suçlayan, yönetmelikleri öven, taşeronluk sistemini eliştirip hiç bir adım atmayan,cezalardan bahsedip milleti korkuttum derken bu yıl geçiş süreci olacak diyen bir padişah. Bu ülkede düzen yok nizam yok hukuk yok iş güvenliği yok rant var emek hırsızlığı var. Piyasaya bak heşeyin paranın etrafında döndüğünü görürsün. Parayı veren düdüğü çalar yani yüksek lisansı da yapar b de olur a da olur. Sonra çıkar televizyonda da konuşur. Bakarsın padişah bile olur. Burası TÜRKİYE
  3. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Merhaba arkadaşlar;
    Aktif çalışan C sınıfı uzmanım(OSGB de) . Yüksek lisans konusu açılmışken bende yapıp yapmamak konusunda kararsızım . 3 sene çalışmak mı yoksa 6 bin TL verip B mi olmak. Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum..
  4. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlet üniversitelerinde yüksek lisans yok mu?
  5. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Benim dediğim devlet üniversitesi zaten tezsiz yüksek lisans programı açmışlar.3 döneme 6 bin TL...
  6. sezgi gök İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79127
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar istanbuldaki herhangibir üniversiteye toplu kayıt yaptırmak isteyenler var mı? var ise bende katılmak istiyorum.
  7. sezgi gök İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79127
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar istanbulda herhangibir üniversiteye toplu yükseklisans başvurusu yapacaklar var mı? bende katılmak istiyorum.