1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksek yerlerde düşme veya kayma tehlikesine karşi alinacak önlemler

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  • Düşmelerin önlenmesi için her türlü çalışma zemini temiz ve engelsiz olarak bulundurulmalıdır.
  • Çalışma zeminlerinde geçişi engelleyen malzeme ve malzeme artığı bulundurulmamalı, yağlı maddelerin zemin üzerine dökülerek zemini kaygan hale getirmesine izin verilmemelidir.
  • Aşağısında 2 metreden daha fazla bir boşluk bulunan veya yüksekte bulunan çalışma yerlerinde çalışan işçileri düşmeden korumak için korkuluk, çalışma platformundaki malzemelerin düşmemesi için etek tahtaları yapılmalı, bunların sağlanamadığı hallerde, işçilere paraşüt tipi emniyet kemeri taktırılmalı, kemerlerin kancaları tercihen bel hizasından yukarı sağlam bir yere takılmalıdır.
  • Çatı üzerindeki yoğun çalışma sırasında, yuvarlanan veya kayan işçilerin düşmesini engellemek için genel güvenlik önlemi olarak Personel Güvenlik Ağları kurulmalıdır.
  • İşçilerin emniyet kemerinin kancalarını takacakları yerler, çalışılan yere olmalıdır. Çatının veya binanın yatay kirişlerinde yapılan çalışmalarda, belli sağlam dikmeler arasına yatay yaşam hattı kurulmalıdır. İşçiler emniyet kemerlerinin kancalarını bu halatlara geçirerek, hat boyunca emniyetli olarak yürüyebilmeliler.
  • Cam, saç ve çimento harçlı levhalardan yapılmış veya eskimiş, yıpranmış ve dayanıklılığı azalmış çatılarda, personel güvenlik ağı kurulmalı ve buralarda tam güvenlik önlemleri alınmadıkça işçi çalıştırılmamalıdır.
  • Emniyet kemerlerinin kullanılamayacağı, korkuluklu çalışma platformu ya da iskele bulunmayan ve 3m’den yüksek olan yerlerde Personel güvenlik ağı yerleştirilmeden işçi çalıştırılmamalıdır.
  • Emniyet kemerleri ve müştemilatı, can halatları, emniyet kilitleri ve halat tutucu ekipmanları her çalışmaya başlamadan önce iyice kontrol edilmeli, en ufak bir arıza ve bozukluk halinde yenileri ile değiştirilmelidir.
  • Emniyet kemerleri, halatları, karabinaları ve diğer aksesuarlar, 3 aylık periyotlarla bu konuda yetkin mühendis tarafından kontrol edilerek, üzerinde kontrol tarihi ve kontrol edenin bilinen işareti yazılmalıdır.
  • 40-50 km/saat’ in üzerindeki rüzgâr hızlarında, zeminin kaygan ve buzlu olması halinde, yüksekte yapılan her türlü montaj, bakım ve onarım çalışmaları durdurulmalıdır.
  • Yüksek kodlarda bulunan çalışma yerlerine emniyetli bir şekilde çıkış ve inişi sağlayacak için yatay yaşam hattı platformu kurulmalıdır.
  KAYNAK
 2. esra karademir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Erkan Bey
  50 katlı bınallar ıcın asansör bosluklarına nasıl onlem alabılırım 2-3 katta bır ag gerdırdım ,boslukların onunu kapatırdım ama yeterlı gelmedi daha dogrusu yukseklık fazla olunca baska seylerde yapmam gerekıyormus gıbı gelıyor. olası bır kazayı onlemek için baska ne yapabılırım sımdıden tesekkurler
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Aldığın önlemleri foto olarak paylaşırmısın.Güzel uygulamalar yapmışsın uyarı levhalarıda önlerine koyabilirsin.
 4. esra karademir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  enkısa zamanda paylasırım ,uyarı levhaları var.ben yazmayı unutmusum,iyı calısmalar