1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yükseklik kavramı ve seyyar merdiven kullanımı yükseklik şartları ile standartları

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve engin demir tarafından 19 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  ........... yüksekliğe kadar şu şu şartlarda şu kriterlerde seyyar merdiven kullanılır,bu m. nin üstüne mobil vinç ,sepetli vinç vs kullanılır gibi bir kriter var mıdır?
 2. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98472
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.


  Seyyar merdivenlerin kullanılmasıyla ilgili metre olarak bir kriter yok. Seyyar merdivenlerin; İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ve eklerinde kullanım kriterleri verilmiştir.


  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
  Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628


  Genel yükümlülükler
  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alır.
  (2) İşveren:
  a) İş ekipmanını seçerken işyerindeki özel çalışma şartlarını, sağlık ve güvenlik yönünden tehlikeleri göz önünde bulundurarak, bu ekipmanın kullanımının ek bir tehlike oluşturmamasına dikkat eder.
  b) İş ekipmanının, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tamamen tehlikesiz olmasını sağlayamıyorsa, kabul edilebilir risk seviyesine indirecek uygun önlemleri alır.


  EK - II
  4. Yüksekte yapılan geçici işlerde, iş ekipmanının kullanımı ile ilgili hükümler
  4.1. Genel hususlar

  4.1.1. Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesine uygun olarak, yüksekte yapılan geçici işler uygun bir platformda, güvenlik içinde ve uygun ergonomik koşullarda yapılamıyorsa, güvenli çalışma koşullarını sağlayacak ve devam ettirecek en uygun iş ekipmanı seçilir. Toplu koruma önlemlerine kişisel koruma önlemlerine göre öncelik verilir. İş ekipmanının boyutları, yapılacak işin doğasına ve öngörülen yüke uygun, geçişlerin tehlikesiz şekilde yapılmasını sağlayacak şekilde olması gerekir.

  4.1.2. El merdivenleri ancak düşük risk nedeniyle daha güvenli bir iş ekipmanı kullanımı gerekmiyorsa, kısa süre kullanılacaksa veya işverence değiştirilmesi mümkün olmayan işyeri koşullarında, EK-II madde 4.1.1’de belirtilen şartlara uymak kaydıyla yüksekte yapılan çalışmalarda kullanılabilir.
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  şu yükseklik diye net bir rakam hatırlamıyorum. ancak british colunbia Health & safety ofisinin bir videosunu çeviiyorum bu günlerde.
  orada diyor ki
  1) dayamalı merdivenler bir yerden bir yere ulaşmak ya da çok kısa süreli el aleti gerektirmeyen hafif işleri yapmak için kullanılır. en fazla 7 metre uzunluğunda bir dayamalı merdiven kullanılır (1/4 kuralına göreyaklaşık 5 metrelik bir yükseklik yani)
  2)3-5 dakikadan fazla ama 15-20 dakikadan fazla olmayan görevler için A tipi merdivenler kullanılır. ancak bunda da yük taşınmaz veya elde alet çıkartılmaz.
  3)eğer elde yük çıkacaksa ya da iş uzun dürecekse platformlar ve/veya platformlu merdivenler kullanılır. bunların trabzanlarının olması şarttır. bunlarda yükseklik sınırı yok sanırım
  4)sürekli insan trafiği için ise beton vsden sabit merdiven kullanılır.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merdiven üzerinde çalışmalar ile ilgili soru ve cevap hem güzel hemde üzerinde daha çok çalışmamız gereken bir konu olduğuna inandığım için paylaşmaya değer gördüm.

  merdiven.jpg

  kaynak:http://www.isgforum.net/threads/merdiven-kullanımı-merdiven-üzerinde-çalışmalar-tespit-ve-önerileriniz.13930/#post-107233
  http://www.isgforum.net/threads/merdivenler-ile-ilgili-güvenlik-önlemleri.7222/#post-102170