1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte çalışma eğitimi periyodu ile ilgili

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Said K. tarafından 1 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Said K. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57491
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;

Firmamda yüksekte çalışma eğitimlerini yenilemeyi düşünüyorum ancak yasal bi dayanak gerekiyor. Yüksekte Çalışma Eğitimi'nin yenilenme süreci ile ilgili yardımcı olabilecek olan var mı? Çok yoğunum ve Google aramaları sonuç vermiyor. Yardımcı olacak arkadaşlar mevzuatı ile birlikte geri dönüş yapabilirse sevinirim.

Hepinize iyi çalışmalar.
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK(Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648)
    Eğitimin temel prensipleri
    MADDE 12
    (4) İşverenin kendi belirleyeceği bir yöntem ile bireysel seviye tespiti yapılarak çalışanların eğitim öncesi seviyesi ve Ek-1’de yer alan konular dışında almaları gereken eğitimler belirlenir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri
    MADDE 6
    (4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
    c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:05.10.2013/28786
    EK – 4
    YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
    A) Yapı alanındaki çalışma yerleri için genel asgari şartlar
    Yüksekte çalışma
    g) Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir.

İşveren, yapacağı değerlendirme sonrasında hangi çalışanların ilgili yönetmelik Ek-1'de yer alan konular dışında kalan yüksekte çalışma eğitimine ihtiyacı olduğunu belirler. Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde olduğunuz varsayımı ile bu eğitimler değişen veya ortaya çıkan yeni riskler yoksa yine aynı yönetmeliğe göre yılda en az bir defa yenilenir. Söz konusu işyeri yapı işleri ile ilgili ise Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği uyarınca yüksekte çalışma eğitimi doğrudan zorunludur. İşveren, başka bir değerlendirmeye ihtiyaç olmaksızın yapı işlerinde çalışanlara yüksekte çalışma eğitimi verilmesini sağlar.
  3. Fatih Işık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yıllardır sahada, gerçek hayattan yurt içinde ve dışında edindiğimiz tecrübelerimiz ve alanında 10 yıl üzerinde tecrübeye sahip yerli ve yabancı personelden oluşan ekibimizle,

- Yüksekte çalışma,
    - Arama kurtarma ve tahliye,
    - Dar/kapalı ve kısıtlı alanda çalışma,
    - Yangın müdahale,
    - Endüstriyel itfaiye,
    - Otoyolda güvenli çalışma,
    - Uluslararası ilkyardım,
    - Güvenli depolama,
    - Güvenli istifleme,

ve daha bir çok spesifik eğitimleri ve Sivil Savunma Planı, Acil Durum Ekiplerinin Oluşturulması, Tahliye Planları, Fiziki Risk Değerlendirmesi gibi alanlarda OSHA standartları baz alınarak danışmanlık konularında paydaş olabilmekteyiz. Eğitim içeriği 6331 ve The Works at Height Regulations baz alınarak, sektöre özel revize edilmektedir.

İşletme içinde ve/veya dışında ulaşılması güç alanlarda yapılacak işlemler için iple erişim, su altı çalışmalarında su altı ekibimizle destek sağlayabilir, yatay ve dikey yaşam hattı oluşturabiliriz.
    Gayemiz yalnızca ticari gelir değil insan kazanmaktır, her konuda çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

www.ursa.com.tc

Ekli Dosyalar: