1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte çalışma kaç metreden başlar?

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kaya Safety
  Yüksekte çalışma kaç metreden başlar?

  Çalışma yapılan yer,gerek yer seviyesinin altında gerekse üstünde olsun,bir düşüşün gerçekleşmesi halinde yaralanma riski taşıyor ise bu yerlerde yapılan çalışmalara " Yüksekte Çalışma " denir.Çalışma yapılacak yere ulaşmak ve çalışma yerinde başlangıç noktasına geri dönmek de yüksekte çalışma kapsamındadır.

  Yükseklik Kavramı göreceli olup kişiden kişiye değişir.Genel olarak ise yükseklik ; adım atarak çıkamayacağımız ya da inemeyeceğimiz yerler olarak tanımlanabilir.

  Yüksekte çalışmanın kuralları ve korunma yöntemleri standartlarla da belirlenmiştir.Çalışma hayatında ülkeden ülkeye farklılık gösteren yükseklik kavramı Avrupa'da 180 cm , Amerika'da 120 cm olarak kabul edilmiştir.yani bu yükseklikler ve daha üzerinde çalışan personellerin mutlaka öncelikle toplu koruma araçlarıyla ,mümkün olmadığı durumlarda ise kişisel koruyucu donanımlarla korunması gerekir.Unutmayalım ki OSHA (Occupational Safety and Health Administration ) İstatistikleri 3,4 Metre üzerinde çalışırken düşen insanların %85'inin hayatını kaybettiğini göstermektedir.
 2. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  31762
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  GAMA
  eline sağlık.
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Türkiye Mevzuatında ise;

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 metre,
  Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 metredir.


  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ (Resmi Gazete Tarihi: 05.10.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28786)

  A) Yapı alanındaki çalışma yerleri için genel asgari şartlar

  Yüksekte çalışma

  1– Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Talha bey ne diyoruz peki bu konuda?
  Gerçi son C Sınıfı sınavındaki soru daha geniş kapsamlıydı ama sonuçta yürürlükteki mevzuatta bir değer var ve farklı değerler bunlar.
 5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Hocam tüzüğü kaldırmak için taslakları hazır ancak bakanlar kurulu kararı gerekiyor. Tüzükler şuan ayak bağı gibi birşey. O yüzden müfettişlere göre güncel mevzuat takip edilmeli diyorlar. Net bir ifade yok.

  Olası bir iş kazasında hakime iki mevzuatıda söylersiniz avatajı şu olur tüzük hiyerarşide daha üstün olduğu için 3 metrenin altında emniyet kemeri takmadan gerçekleşen ciddi bir iş kazasında işveren için kaçamak olabilir. Ben tüzüğü baz aldım dedi mi işler karışır...
 6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Şuanda teftişler "adam burdan düşerse yaralanır mı" sorusu üzerine yapılmakta, zaten yüksekte çalışma sınırı için 3 metre bence gayet yüksek bir rakam...