1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte çalışmalarda güvenlik

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Karahan Egrioglu tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Karahan Egrioglu Site Kurucusu

  • Site Kurucusu
  • Site Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  1.Yükseklik nedir ?
  2.Neden yükseğe çıkıyoruz?
  3.Neden düşeriz?
  4.Yüksekte çalışmanın yöntemi
  5.Yüksekte çalışma platformu
  6.Platformlarda güvenlik tedbirleri
  7.Yükseğe çıkarken bizi taşıyan ekipmanlar
  •Dış cephe asansörleri
  •Yükseltici platformlar
  •Çelik iskele
  •Tekerlekli iskele
  •Merdivenler
  8. Genel Kurallar
  9. Özel hükümler
  10. Yüksekte çalışırken kullanılan koruyucu donanımlar
  11. Koruyucu donanım örnekleri
  12. İlgili mevzuatlar


  Untitled.png

  Ekli Dosyalar:

 2. suhaer91 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50945
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ACARLAR ŞİRKETLER TOPLULUĞU
  Tşk
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yüksekte çalışma

  1– Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.

  2– Yüksekte yapılan çalışmalarda aşağıdaki hususlara uyulur:

  a) Yüksekte yapılması zorunlu olmayan montaj ve benzeri çalışmaların mümkün olduğunca öncelikle yerde yapılması sağlanır.

  b) Yapılacak çalışmaların önceden planlanması ve organize edilmesi, bu planlama yapılırken yüksekten düşme ile ilgili hususlara acil durum planında yer verildiğinden emin olunması sağlanır.

  c) Çalışanların, çalışma yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmaları uygun araç ve ekipmanlarla sağlanır.

  ç) Çalışma yerlerinde çalışanların güvenliği öncelikle, güvenli korkuluklar, düşmeyi önleyici platformlar, bariyerler, kapaklar, çalışma iskeleleri, güvenlik ağları veya hava yastıkları gibi toplu koruma tedbirleri ile sağlanır.

  d) Toplu koruma tedbirlerinin düşme riskini tamamen ortadan kaldıramadığı, uygulanmasının mümkün olmadığı, daha büyük tehlike doğurabileceği, geçici olarak kaldırılmasının gerektiği hallerde, yapılan işlerin özelliğine uygun bağlantı noktaları veya yaşam hatları oluşturularak tam vücut kemer sistemleri veya benzeri güvenlik sistemlerinin kullanılması sağlanır. Çalışanlara bu sistemlerle beraber yapılan işe ve standartlara uygun bağlantı halatları, kancalar, karabinalar, makaralar, halkalar, sapanlar ve benzeri bağlantı tertibatları; gerekli hallerde iniş ve çıkış ekipmanları, enerji sönümleyici aparatlar, yatay ve dikey yaşam hatlarına bağlantıyı sağlayan halat tutucular ve benzeri donanımlar verilerek kullanımı sağlanır.

  e) Yapı işleri sırasında ve yapı işleri bitirilip yapı kullanıma geçtikten sonra yüksekte yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere oluşturulacak yatay ve dikey yaşam hatları için gerekli olan bağlantı noktaları ve yapısal düzenlemeler, projenin hazırlık aşamasında belirlenerek sağlık ve güvenlik planı ve sağlık ve güvenlik dosyasında yer alır.

  f) Yüksekte güvenli çalışma donanımlarının, düzenli olarak kontrol ve bakımlarının yapılması sağlanır. Uygun olmayan donanımların kullanılması engellenir.

  g) Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir.

  ğ) Yüksekte yapılan çalışmalar işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişinin gözetim ve kontrolü altında gerçekleştirilir.

  3– Kullanılan güvenlik ağları; malzeme özellikleri, yapılan statik ve dinamik dayanım deneyleri ile bağlantı ve kurulum şartları bakımından TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standartlarına ve ilgili diğer ulusal standartlara, konu ile ilgili ulusal standart bulunmaması halinde ilgili uluslararası standartlara uygun olması sağlanır ve yapılan işe uygun tipte güvenlik ağı seçilir. Yapı alanında kullanılan güvenlik ağının kullanma kılavuzu işyerinde bulundurulur. Güvenlik ağları standartlara ve kullanım kılavuzuna uygun şekilde kurulur.

  4– Betonarme platformların döşeme kenarlarında, asansör, merpen, baca, şaft, aydınlatma boşlukları gibi döşemelerde süreksizlik meydana getiren boşluklarda, duvar ve perde duvar gibi yapı elemanları arasında süreksizlik meydana getiren pencere ve benzeri boşluklarda çalışanların veya malzemelerin düşmesini engelleyecek toplu koruma tedbirleri alınır, korkuluk sistemlerinin kullanılması halinde korkulukların bu Yönetmeliğin Ek-4 (A) Yüksekte Çalışma başlığının 6 ncı maddesinde tanımlanan özelliklere uygun olması sağlanır.

  5– Herhangi bir sebeple betonarme platform kenarında güvenli korkuluğun bir kısmının geçici olarak kaldırılmasının gerektiği durumlarda, bu alanlarda gerekli güvenlik tedbirleri alınır ve çalışanlara uygun kişisel koruyucu donanımlar verilir.

  6– Korkuluklarda;

  a) Platformdan en az bir metre yükseklikte ve herhangi bir yönden gelebilecek en az 125 kilogramlık yüke dayanıklı ana korkuluk,

  b) Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası,

  c) Topuk levhası ile ana korkuluk arasında açıklıklar 47 santimetreden fazla olmayacak şekilde konulan ara korkuluk,

  bulunması sağlanır.

  Yapı Alanlarındaki Özel Asgari Şartlar!Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği!

  http://www.tekevuzaktanegitim.com/filess/20130326133800.pdf
  http://www.konya.edu.tr/dosyalar/bo...alari/issagligi/Yuksekte Calısmalarda İSG.pdf
  http://www.adam-europe.eu/prj/10358/prj/No Fall Project Book (Turkish).pdf
  http://www.catider.org.tr/pdf/sempozyum7/33_ Bildiri kurklu.pdf

  Ekli Dosyalar:

 4. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  0000
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler
 5. nilgün özbey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 6. MUSTAFA ÇATAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97789
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 7. Okan Bostan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  116746
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Haldız İnşaat
  Emeğinize sağlık. Güzel olmuş.