1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte çalişma eğitici eğitmenliği

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve BÜLENT USTALAR tarafından 27 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ VE NAM AKADEMİ EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENECEK OLAN YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİCİ EĞİTMENLİĞİ MÜBAREK KURBAN BAYRAMINDAN SONRA DÜZENLENECEKTİR.
    DAHA ÖNCE DÜZENLENMİŞ OLAN EĞİTİMDE KATILIMCILARIN İL BAZINDA DAĞILIMI İSTANBUL, RİZE, İZMİR, ANKARA, DENİZLİ, KOCAELİ İLLERİNDEN KATILIM SAĞLANMIŞTIR.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ VE NAM AKADEMİ EĞİTİM MERKEZİ OLARAK 27.09.2014 TARİHİNDE PLANLANAN ACİL DURUM KRİZ YÖNETİM EĞİTİMİ TAMAMLANMIŞTIR.

BİLGİ VE ÖN KAYIT İÇİN 0 532 338 38 77 - 0 545 321 13 87 TELEFON NUMARALARINDAN BÜLENT USTALAR İLE İRTİBAT KURABİLİRSİNİZ...
    http://yeditepesem.yeditepe.edu.tr/egitimler/kisisel/acil-durum-kriz-yonetimi.html
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    "YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİCİ EĞİTMENLİĞİ" yani yüksekte çalışma eğitimi verebilmek için bu eğitimi almamız şart !
    Herhangi bir mevzuat dayanağı var mıdır ? şimdiden teşekkürler
  3. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

5 Ekim 2013CUMARTESİ YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

EK – 4

YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

Bu ekte yer alan yükümlülükler, yapı alanının özelliğinin, yapılan iş ile tehlikelerinin ve çalışma şartlarının gerektirdiği durumlarda uygulanır.

A) Yapı alanındaki çalışma yerleri için genel asgari şartlar

Yüksekte çalışma

f) Yüksekte güvenli çalışma donanımlarının, düzenli olarak kontrol ve bakımlarının yapılması sağlanır. Uygun olmayan donanımların kullanılması engellenir.

g) Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir.

ğ) Yüksekte yapılan çalışmalar işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişinin gözetim ve kontrolü altında gerçekleştirilir.

Yukarıda verilen açıklamalar ve aynı zamanda

6331 sayılı kanun gereği

Çalışanların eğitimi

MADDE 17 –
    (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

Bu açıklamalar gereği firma çalışanları eğer yüksekte çalışmaları gerekir ve süreklilik arz edecekler ise bu eğitimi almaları gerekmektedir.

Uzman arkadaşlarımız bu eğitimleri veriyorlar veya verdiklerini söylüyorlar, eğitim almadan verilen eğitimlerin sonuçları çok acı bu sebepledir ki kocaeli ve istanbul bölgelerinde müfettişler eğitici eğitmenlik uzmanlık alanlarına göre (yangın, yüksekte çalışma) alınan eğitimleri saymamakta aynı zamanda eğitimi vereni araştırmaktalar. Aynı zamanda eğitici eğitmenlik almadan eğitim belgesi düzenleyememekteler. Sadece eğitim katılım formunu imzalamaktalar.

Bu alacağınız eğitim ile Yüksekte Çalışma Eğitici Eğitmenlik eğitimi alarak bu eğitimleri verebilir aynı zamanda belge düzenleyebilirsiniz. İzmir OSGB firmaları, Gediz Elektrik eğitmenleri, Rize OSGB, Onbir yıldız Kocaeli ve bir çok uzman, eğitmen ve idari kadrodakiler bu eğitimi alarak Türkiye genelinde eğitim vermekteler.

Saygılarımla,

Bülent USTALAR
    0 532 338 38 77
    Nam Akademi ve Yeditepe Ünv.
    Eğitim Koordinatörü
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yüksekte çalışma yapmak diye bir meslek mi var!! bu 2 maddeyi nasıl birbiri ile bağladınız? Mesleki eğitim farklı, yüksekte çalışma eğitimi farklı mevzuatta belirtildiği gibi bizlerin yaptığı BİLGİLENDİRME eğitimi meslek edindirme eğitimi değil ...yani ustalık kazandırma veya uzmanlık kazandırmak değil...bunun içinde eğiticinin eğitimi diye bir belgeye mevzuata göre gerek bulunmuyor.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sayın @BÜLENT USTALAR " Uzman arkadaşlarımız bu eğitimleri veriyorlar veya verdiklerini söylüyorlar, eğitim almadan verilen eğitimlerin sonuçları çok acı" biz o zaman senelerdir hata yapıyoruz. Çalışanlara sürekli eğitim veriyoruz sizlerden eğitim almadan. 19 tane konuyu hekim ile beraber anlatıyoruz hep :eek: Siz fırsatçılar yüzünden bu durumlara gelmedi mi bu meslek. Siz kim oluyorsunuz da eğitim almadan eğitim veriyor diye uzmanları aşağılarsınız. Hangi uzman eğitim kurumundan eğitim almadan uzman olmuş o_O bakanlık sınavını geçmiş uzman olmuş birde size mi kanıtlayacağız kendimizi. Uzman arkadaşlar böyle eğitimlere para vermeyin. Ortalık böyle torbacılarla dolu. :sinir:
  6. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzmanları aşağılamak gibi bir düşüncem yok olamazda meleklerimiz aynı ama yazıları iyi okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. bu eğitimi ister alınız isterseniz almayınız, zorla kimseye bir eğitim verme niyetimiz yok, bu zamana kadar da olmadı. yüksekte çalışma eğitimleri İSG uzmanlığı eğitimlerinde verildiğini ilk defa sizden duydum. Toplamda 500 soruyu çözüp ezberleyen herkes bu sınavı geçerek belge alabiliyor bir kısıtlama da olmadı devlet tarafından çünkü kanun çıktı uzman bulamadılar bunu hepimiz biliyoruz. Anlattığınız konular nedir bilmem ve beni de hiç ilgilendirmiyor. Üslubunuza dikkat ederseniz iyi olur. İSG uzmanı demek her türlü eğitimi almış ve çok iyi biliyor anlamı taşımıyor ve içimizde Acil Durum Planını görmeyen bilmeyen bayağı arkadaşımız var ve buna çok üzülüyoruz. Madem herkes eğitim veriyor ve her şey güllük gülüstanlık her geçen gün kaza oranlarında artış var azalacağı yerde bunu unutmayınız. Bakanlığın açtığı sınavı geçen herkes uzman ünvanı aldığı için ve de her şeyi çok iyi bildikleri için tabi bu kadar olaylar meydana gelip kapanıyor ve savcının karşısında hesap veriyoruz.

Size kalmış bir konu ister eğitim alır isterseniz almaz sınız ama uslubunuzu bozarak insanları karalayamazsınız madem ki bu yüksekte çalışmayı iyi biliyorsunuz neden soru sorma gereği duydunuz ? mademki eğitimler verebiliyorsunuz neden Katılım sertifikası veremiyor sunuz ? sadece katılım belgelerini imzalıyorsunuz ? Madem yetki verdi devlet size uzmanlık sertifikanız ile Yangın, Yüksekte Çalışma, İlkyardım, Acil Durum Ekip eğitimi de verebilirsiniz değil mi ? Diğer firmaların, uzman arkadaşların, kamum kurum ve kuruluşlarının sizin kadar kafaları çalışmadığı için eğitmenlik aldılar değil mi ? ve almaya da devam ediyorlar ... Anlaşılan sizin hizmet verdiğiniz yerlere adam gibi müfettişler gelmiyor burdan o anlaşıldı...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Eylül 2014 ---
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    O eğitmenlik adı altında kursa giden arkadaşlarım maalesef sizinde dediğiniz gibi kafası çalışmayanlar. O kadar demagoji yapıyorsunuz ki şurada yazdığınız 2 paragrafta bile kendinizi haksız çıkarıyorsunuz. Size sordum çünkü nasıl bir strateji ile insanları kandırmaya çalışacağınızı görerek gülmek istedim. Gerçekten de güldüm :cool: Sonuçta bunlar benim fikirlerim siz merak etmeyin bu eğitimleri siz yine yaparsınız ve bu eğitimlere katılacak işi öğrenmeye çalışan çok uzman bulursunuz.
  8. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yüksekte çalışma eğitim sertifikası diye bişi yok ... 5 ayrı şantiyem de denetleme geçirdim böyle bişi duymadım.Acil durum eğitimleri içinde aynı şey geçerli bir tek İlkyardımcı sertifikasını için durum farklı onda da belli sayıda personel eğitiliyor diğerleri de işyeri hekimi tarafından bilgilendirme eğitime katılıyor..BÜLENT bey bu arada siz 500 soru ile uzman olmuş olabilirsiniz ama herkes siz değil...
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Birde üstüne demez mi " İSG uzmanı demek her türlü eğitimi almış ve çok iyi biliyor anlamı taşımıyor ve içimizde Acil Durum Planını görmeyen bilmeyen bayağı arkadaşımız var ve buna çok üzülüyoruz. "
    1- Siz kimsiniz ? yani siz (ler) tarikat mı topluluk mu ???
    2- Bayağı arkadaş ? İlk mesajımda yazdığımı yineliyorum "siz kimsiniz de uzmanları aşağılıyorsunuz"
  10. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba yazıları dikkatli okur isek aradaki farkı anlayacaksınız !
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim eksiklerimi tamamlama da yardımcı oldunuz.
    1. verdiğim YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI alınmasının gerekliliğinden bahsettim
    2. Açıklamam da çalışanların eğitimlerinden bahsedilen metni koydum bilgi amaçlı konuları karıştırmadım anlaşılacağı üzere. Mesleki belge de alsanız 1. açıklamada eğitimin alınması gerekliliği söz konusu. Bu eğitim ve işler o kadar önemli ki BİLGİLENDİRME yapmanız bakanlık müfettişleri açısından yeterli bulunmadığı için bir çok şantiye kapatılarak Belgeli eğitim almaları konusunda yönlendirilmişler dir. Konuyu genel olarak anlatmaya çalıştım, Yüksekte Çalışmanın Farklı Mevzuatı derken anlamadım mevzuat hangisi bilgi verebilir misiniz ?
  11. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bülent bey bu konu ile ilgili müfettiş tutanak örneği paylaşır mısız lütfen...'''Mesleki eğitim farklı, yüksekte çalışma eğitimi farklı ...''' noktalama işaretini koymadığım için yanlış anlaşılmış.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
  13. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben konu ile ilgili bakanlık müfettişlerinden bizzat görüştüm yangın , acil durum ekiplerinin eğitimlerini ve yüksekte çalışma eğitimi belge olmadan verebilirsiniz diye söylediler. Kaldı ki bizde denetimden bu şekilde sorunsuz geçtik. Bende Orkun Beye katılıyorum net bir mevzuat yok bununla ilgili müfettişlerin görüşüne kalırsak ta biri başka diğeri başka şekilde söylüyor. O sebepten ötürü bence uzman arkadaş ilk yardım eğitimi dışında diğer eğitimleri verebilir. Yeni uzmanlığa başlamış arkadaşlar çok fazla para kaptırıyorlar bu tarz eğitimlere lütfen önce biraz araştırın biraz pratik olarak çalışın göreceksiniz ki birçok şeyi eğitime gerek duymadan halledeceksiniz.
  14. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru haklısınız bizde sürekli denetlemelerde müfettişler ile irtibat halindeyiz. Ama müfettişlerde kendi aralarında çelişkiye uğruyorlar, elimde bulunan ve gizlilik arz ettiği için paylaşamayacağım firmalara ait tutanaklar var. Bu tutanaklarda bizler eğitim vererek bunları eğitim katılım fomları ile kanıtlasak da Yangın, Yüksekte Çalışma, Acil Durum Ekip Eğitimi ve yeni duyduğum Acil Durum Tatbikatı (soruldu da) alınmamıştır, tamamlanması gerekiyor diye tutanaklar var. Bazı müfettiş arkadaşlar da ben uzmanın verdiği eğitimi yeterli bulmadım diyerek eğitim yenileme ve belgeli olması gerektiğini söylüyorlar bu karışıklıklar her firmada veya her yerde olmamakla birlikte her an karşılaşabiliyoruz. Siz hangi müfettiş arkadaşa sordunuz bilmiyorum ama her müfettişin görüşü farklılık arz ediyor. Bu da firmalar ile bizleri karşı karşıya getiriyor. Emekli iş müfettişinin bir tanesi İSG Uzmanı arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeleri gerekiyor, diğer eğitimlerde yetersiz kalmalardan ötürü sorunlar yaşanıyor diyerek yorumlarda yapabiliyorlar.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o_O
  16. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tatbikatlar 6 ayda bir yenilenmesi gerekiyor zaten. Acil durumlar için senaryolar hazırlanır ve tatbikatlar yapılar yangın, deprem vs. Uzman arkadaşta senaryoyu hazırlar rolleri anlatır ve sonucunda da raporunu hazırlar. Bunun içinde herhangi bir eğitim gerekmez :D
  17. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    forum da bir çok tutanak paylaşıldı siz de ,firma isimlerini paintte silerek paylaşabilirsiniz..
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar kusura bakmayın ben hala "yeni duyduğum Acil Durum Tatbikatı" lafın dayım kendime gelemedim :eek:
  19. BÜLENT USTALAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tatbikatlar 6 ayda değil yılda en az bir defa yapılması gereklidir diye biliyorum. Ama sizin firmaların kritik durumları mevcut ise bu tarih değişebilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Eylül 2014 ---
    Acil durum tatbikatlarını genelde sormayan müfettişler Soma faciasından donra sormaya başladılar. Orkun bey sizin yaşınızın gereği kopmanız normal ama dikkat edin dağılmayın sonra sizi toparlayamayız.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bülent bey müfettiş tutanaklarını hala bekliyoruz ;) konuyu dağıtmayalım lütfen