1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte çalişma eğitici eğitmenliği

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve BÜLENT USTALAR tarafından 27 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bülent bey, ilgili üniversitenin çalışanı reklam yapıyor hali hazırda.Eğitici eğitmenliği ismi çok havalı iyi strateji.Gerçek bir yüksekte çalışma eğitimi almak isterseniz arkadaşlar IRATA eğitimleri derim. Endüstriyel Dağcılık Eğitimi, gerisi boş.
  2. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Orkun bey haklısın , böyle bir eğitici ünvanı resmiyette yok. Bülent bey haklısın , yeni mezun teknik üniversiteli arkadaşlar sanayinin kapısından girmeden bir nevi denetçilik olan uzmanlığı meslek addediyorlar. Bence ikinizde haklısınız, bülent bey gibi arkadaşlar bu işten para kazanmaya devam eder. çünkü okuldan çıkan arkadaşlar ne yapacağını bilmiyor. Orkun Bey , haklısınız Yangın eğitmenliği gibi buda para tuzağı
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    :D sizi tebrik ediyorum @Taner Yılmaz orta yolu bulmak denilen bu işte ;)
  4. Zafer B. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88188
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir konu bu kadar tartışılıyorsa kesin mevzuttaki boşlukluklar hatta çarpıklıklardandır. Hangi konu olursa olsun. Mevzuatta yeri olsa bu kadar tartışılmaz zaten.

Mevzuat bu kadar bölük pörçük ve çelişkilerle dolu olunca en azından şunu söyleyebilirim, Müfettişin, Uzmanın vereceği eğitimi kabul etmemesinin yasal gerekçeli bir sebebinin olmamasına rağmen itiraz etme ihtimali yine mevzuattaki boşluklardan kaynaklanabilecek. Bu açıdan bakınca IRATA L3 sertifikasının bile Türkiye'de yasal bir kabulü olmadığı için müfettişler nazarında hukuken geçerliliği olmamalı. Yani hangi mevzutta IRATA geçiyor? Ki IRATA mevzuatlarda kabul edilmiş bir eğitimse birisi bunu paylaşırsa sevinirim. (Gerçekten bilmiyorum araştırdım bulamadım) Mevzutta yeri olan uygun belge var dı da biz mi almadık gibi bişey... Hatta biri bana bir zahmet Acil Durum Ekip Üyelerinden "Arama Kurtarma Tahliye Ekip Elemanı" nın özel olarak eğitildiğini belgeleyen o sertifikayı-belgeyi her ne ise işte o, onu göstersin bilgim artsın :) AFAD 'da olsa olur.

IRATA sertifikasını kötülemek için demiyorum, herkesin harcı değil zor bir sertifika ve saygı duyuyorum. Ancak IRATA diyen arkadaşlarımı IRATA eğitiminin iple tırmanışlar, kazazede kurtarma vb odaklı olduğunu dikkate almalarını bekliyorum. Boeing 777 kullanmak başka şey helikopter kullanmak başka şey. İkisi de uçuyor deyip geçmek olmaz. Klimacı, kalıpçı, tabelacı.... İSG açısından Yüksekte çalışma başka iple tırmanış kazazede kurtarma farklı.

Diğer taraftan malum kimse İş Güvenliği riskine hayrına girmiyor. Hepimiz para kazanırken aldığımız paranın hakkını vermeye çalışıyoruz. Ölüm-yaralanma-kaza ihtimallerine çok çok çok duyarlı arkadaşlarımızı herhangi bir kazada bir daha kaza yaşanmasın diye ön saflarda elinde "Kaza Değil- Cinayet" pankartı ile kamuyu bilgilendirme çabası içinde görememek şaşırtıyor. Veya "ya çalışan düşerse" diye çok çok endişelenen kimi uzman arkadaşlarımızın, çalışan için mi yoksa kendi geleceği için mi endişelendiğinin ayrımını tam yapamamak...

Çok iyi ve gerçekten faydalı yüksekte çalışma eğitimi veriyor da olsanız bu eğitimi satın alacak kişiyi ikna etmek deveye hendek atlatmaktan zor oluyor. Yasal olarak olmayan kanıtı-belgeyi görmek istiyor. Siz "Ama mevzuatta ...." diye başladığınızda yetmiyorsunuz ve siz o hakkıyla vereceğiniz faydalı eğitimi veremiyorsunuz belki de. Belki de İş Güvenliği Uzmanı bile olmayan, sadece sunumunu okuyan ve yasalarda yeri olmasa da elinde bir belgesi olan kişi, o çok endişelendiğiniz çalışana sizin vereceğiniz eğitimin belki de 1/4'ünü verebiliyor. Eee çalışan için endişelerimiz? Hani iş güvenliğinden para da kazanacaktık ?

Bu gibi eğitimler 35 TL olsaydı bu kadar tartışılır mıydı veya tartışmanın diğer görüşü arkadaşlarım yine de bu tip bir belgeyi "Bulunsun lazım olur" deyip almazlar mıydı diye de düşünmüyor değilim.

Kullanmayı bilince her eğitim bir şey katar. Sonrasında verilecek bu belge de işleri biraz kolaylaştırabilir diye düşünüyorum

(Not: Henüz bu ve benzeri bir konuda eğitici eğitimi almış değilim)

Sağlıcakla kalın

Saygılarımla
    Zafer
  5. JKAYMAK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10626
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DÖNMEZ DEBRİYAJ
    Arkadaşlar konu kapanmak yerine malesefki yeniden açıldı, Milli eğitim bakanlığı tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların yüksekte çalışma eğitimi adıyla (inşaat teknolojisi alan adı ile) modül açmış bulunmaktadır. İşin ilginç tarafı eğitim için modülü kendi inşaat veya çalıştığınız firmalarda açtırmak isteseniz bile maalesef olmuyor, çünkü dışarıdan BİR ADET IRATA LEVEL 3 VE SPRAT LEVEL 2 eğitimci bulmanız lazım. İzmirde bu eğitimi veren bir firma ile görüştüm. Bilmiyordum yeni öğrendim IRATA level level ilerleyen bir eğitimmiş. Önce 1 eğitimi alıyorsunuz sınav oluyorsunuz, sonra üzerinden 1 yıl geçmesi gerekiyor bu arada bu bir yıl içinde 1000 saat yüksekte ipte çalışma yaptığınıza dair belgenizle, level 2 ve aynı sırayla level 3 olabiliyorsunuz. izmirde sadece 1 tane bu kişiden varmış gerisini siz düşünün, yine yeni bir zorunlu modül ve yine uygulanabilirliği yok piyasada...
  6. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Tuğba Hanım;
    Gerçek bir yüksekte çalışma eğitimi almak isterseniz arkadaşlar IRATA eğitimleri derim. Endüstriyel Dağcılık Eğitimi, gerisi boş...

diyorsunuz..
    Yüksekte Çalışma Eğitimi Hk. Düşüncelerinizi aynen paylaşırım... Ama IRATA ' nın Yüksekte Çalışma ile ne ilgis var çözemedim...

IRATA sertifikasını kötülemek için demiyorum, herkesin harcı değil zor bir sertifika ve saygı duyuyorum. Ancak IRATA diyen arkadaşlarımı IRATA eğitiminin iple tırmanışlar, kazazede kurtarma vb odaklı olduğunu dikkate almalarını bekliyorum. Boeing 777 kullanmak başka şey helikopter kullanmak başka şey. İkisi de uçuyor deyip geçmek olmaz. Klimacı, kalıpçı, tabelacı.... İSG açısından Yüksekte çalışma başka iple tırmanış kazazede kurtarma farklı.
  7. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Orkun bey haklısın , böyle bir eğitici ünvanı resmiyette yok. Bülent bey haklısın , yeni mezun teknik üniversiteli arkadaşlar sanayinin kapısından girmeden bir nevi denetçilik olan uzmanlığı meslek addediyorlar. Bence ikinizde haklısınız, bülent bey gibi arkadaşlar bu işten para kazanmaya devam eder. çünkü okuldan çıkan arkadaşlar ne yapacağını bilmiyor. Orkun Bey , haklısınız Yangın eğitmenliği gibi buda para tuzağı
    Bir konu bu kadar tartışılıyorsa kesin mevzuttaki boşlukluklar hatta çarpıklıklardandır. Hangi konu olursa olsun. Mevzuatta yeri olsa bu kadar tartışılmaz zaten.

Mevzuat bu kadar bölük pörçük ve çelişkilerle dolu olunca en azından şunu söyleyebilirim, Müfettişin, Uzmanın vereceği eğitimi kabul etmemesinin yasal gerekçeli bir sebebinin olmamasına rağmen itiraz etme ihtimali yine mevzuattaki boşluklardan kaynaklanabilecek. Bu açıdan bakınca IRATA L3 sertifikasının bile Türkiye'de yasal bir kabulü olmadığı için müfettişler nazarında hukuken geçerliliği olmamalı. Yani hangi mevzutta IRATA geçiyor? Ki IRATA mevzuatlarda kabul edilmiş bir eğitimse birisi bunu paylaşırsa sevinirim. (Gerçekten bilmiyorum araştırdım bulamadım) Mevzutta yeri olan uygun belge var dı da biz mi almadık gibi bişey... Hatta biri bana bir zahmet Acil Durum Ekip Üyelerinden "Arama Kurtarma Tahliye Ekip Elemanı" nın özel olarak eğitildiğini belgeleyen o sertifikayı-belgeyi her ne ise işte o, onu göstersin bilgim artsın :) AFAD 'da olsa olur.

Diğer taraftan malum kimse İş Güvenliği riskine hayrına girmiyor. Hepimiz para kazanırken aldığımız paranın hakkını vermeye çalışıyoruz. Ölüm-yaralanma-kaza ihtimallerine çok çok çok duyarlı arkadaşlarımızı herhangi bir kazada bir daha kaza yaşanmasın diye ön saflarda elinde "Kaza Değil- Cinayet" pankartı ile kamuyu bilgilendirme çabası içinde görememek şaşırtıyor. Veya "ya çalışan düşerse" diye çok çok endişelenen kimi uzman arkadaşlarımızın, çalışan için mi yoksa kendi geleceği için mi endişelendiğinin ayrımını tam yapamamak...

Çok iyi ve gerçekten faydalı yüksekte çalışma eğitimi veriyor da olsanız bu eğitimi satın alacak kişiyi ikna etmek deveye hendek atlatmaktan zor oluyor. Yasal olarak olmayan kanıtı-belgeyi görmek istiyor. Siz "Ama mevzuatta ...." diye başladığınızda yetmiyorsunuz ve siz o hakkıyla vereceğiniz faydalı eğitimi veremiyorsunuz belki de. Belki de İş Güvenliği Uzmanı bile olmayan, sadece sunumunu okuyan ve yasalarda yeri olmasa da elinde bir belgesi olan kişi, o çok endişelendiğiniz çalışana sizin vereceğiniz eğitimin belki de 1/4'ünü verebiliyor. Eee çalışan için endişelerimiz? Hani iş güvenliğinden para dakazanacaktık ?

Bu gibi eğitimler 35 TL olsaydı bu kadar tartışılır mıydı veya tartışmanın diğer görüşü arkadaşlarım yine de bu tip bir belgeyi "Bulunsun lazım olur" deyip almazlar mıydı diye de düşünmüyor değilim.

Kullanmayı bilince her eğitim bir şey katar. Sonrasında verilecek bu belge de işleri biraz kolaylaştırabilirdiye düşünüyorum.....

Çok yaşayasın Taner Bey... Güldürdün beni..... Tamamen sizinle aynı fikirdeyim....
  8. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    BU ABLA İŞİ BİLİYOR. EN AZINDAN DAHA İYİSİNİ GÖRMEDİM :p
    Evet öyle bir şey yok arkadaşlar.Sadece gider bişiler öğrenirsiniz. Tabi bilmiyorsanız. Yüksekte çalışma eğitici eğitimi değilde IRATA VE SPRAT LEVEL 1-2-3 EĞİTİMLERİNDEN BAŞKA EĞİTİM TANIMAM BEN. LEVEL 3 OLMAYAN DA EĞİTİM VEREMEZ O KADAR. Direk dağcılı çünkü. Mesleki eğitim kapsamında TR de kabul gördü zaten. Sanki başka bir alternatifi var dı da bu güne kadar beklediler. LEVEL 3 seviyesine çıkmak kademeli oluyor.
  9. erkan tümbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16482
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TUTANAK BEKLİYORUZ.İSİMLERİ SİLİN.
  10. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yüksekte çalışma eğitimi diye bir şey yoktur bunlar para tuzağı.
  11. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eyvallah para tuzağı da, tuzağa bizi itiyorlar. Firmaların anlaştığı denetmen firmalar belge soruyorlar. Ben zorunluluk yok dedim defalarca, yönetmelik karşılığını istedim, bu sefer zorluk çıkartıyorlar. Verdik parayı, aldık kağıdı, kurtulduk çeneden. Bilmediğim bir şeyi öğretmediler, o ayrı bir konu. Ama artık kağıt var. Hem de numaralı :)