1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yüksekte yükleme yapılan sundurma altına nasıl birşey ?

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar merhaba ;
    Henuz isg uzmanı degılım ama sanırım ısın ıcıne gırmeye sımdıden basladım , cok soru soruyorum kusuruma bakmayın lutfen :S

Yüksekte yükleme yapan işcilerin üzerine sundurma ile kapatılmış sağlam bir yapı yaptırdım. Şimdi halat gerip arkadaşları emniyet kemeri ile baglıyacagız ama bu halatın nasıl olması gerektiği ozellıklerı hakkında fikir sahibi arkadaslardan bilgi ıstıyorum. İşveren yonetmelıge uygun olsun arastır soyle yapalım dedı.Halatı alacakları yerde ısg uzmanına sorup alın demısler. Ben sizlerden daha pratik ve saglam bılgıler alabılecgımı dusunuyorum sımdıden yardımcı olan tum arkadaslara tesekkur ederım.

Birazdan sundurmanında resmını cekıp buraya eklıyecem.
  2. fatihoyalı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2554
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uzmar gemi inşa.
    standart ve sertifikalı çelik halat alırsanız yeterlidir diye düşünüyorum.Ayrıca karabinaların CE işaretli ve üzerinde kaldırabileceği yük yazanlardan alırsanız uygun olacaktır.ayrıca düşey tutucuda kullanabilirsiniz,iyi çalışmalar.
  3. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Fatih Bey ;
    Standart ve sertifikalıdan kastınız nedir acaba ? bu sertifikada yazan test raporu tarzı bişey mi ?

Teşekkürler.
  4. fatihoyalı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2554
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uzmar gemi inşa.
    TS EN 12385-1+A1 :2010 standardına sahip olan bir çelik halat yeterlidir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2013 ---
    ayrıca yaptırdığınız sundurma nasıl bir sundurma,sağlam olduğundan ne kadar eminsiniz ?
  5. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Yapılan sundurmaya ait resimleride yüklüyorum Fatih Bey ;

Sağlamlık konusunda yeterince sağlam yaptıgımızı dusunuyorum.

Biz 3 tane bastan sona ayrı ayrı halat cekıp yukleme yapan personelı emnıyet kemerlerıyle bu halatlara baglamayı dusunuyoruz uygun olur mu acba?

Bu arada vermıs oldugunuz standart ıptal olmus , bakmak ıstedım ama bulamadım :s

Tesekkurler
    Kısa olan direkler arkasında resimde görünmeyen ancak ana binayı tutan direklere ayrıca sabitlenecek.

Ekli Dosyalar:

6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Şimdi biraz araştırma yaptıktan sonra 8mm kalınlıkta paslanmaz 6*19 çelik halat kullanmaya karar verdim. Çelik halatlarada yukarıdan paraşüt tipi emniyet kemeri ve baret kkd leri ile ekleme yaparak güvenli olacagını dusunuyorum haklımıyım acaba ?
  7. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben böyle bir çalışmada işçiyi sepette çıkarmıştım, o sepet üzerinde çalışırken bir yandanda diğer kaldırıcı malzemeleri veriyordu, ve sapan kullanmak yeterli olmuştu, sadece ağırlığına göre uygun halatı seçtik o kadar.
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pardon ben yüksekliği algılayamadım, kaç metrelik bir yükselik söz konusu... :?:
  9. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Merhabalar ;
    Sanirim yanlış anlasildi burasi yapildi simdi ustu sac ile kapatilacak. Burasi sevkiyat yukleme alani personel kamyonlari yaklasik 4-5 metre yukarida yukluyor. Ben bu sundurmanin altına celik halat cekip iscileri parasut tipi emniyet kemeriyle baglamayi planliyorum.
    Yukarida da belirttigim gibi yaklasik 4-5 metre yukseklikte yukleme yapilip aracin brandasi cekiliyor.
  10. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar burada sizlerden de fikir alarak yaptığımız ve şu gün itibariyle faaliyete geçen sistemi sizlerede tanıtmak istedim. Yükleme yapan arkadaşlar her ne kadar ^^ Abi bu bizi çok terletiyor ^^ desede :) eksiklikler olabilir. Uzman Adayı olarak , elimden geldiğince patronumla birlikte bunları kaldırmaya çalıştık , çalışıyoruzda.

Ekli Dosyalar:

11. Volkan AZAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam bende daha yeni başlıycam isg ye fakat daha sen başlamadan iyi bir şekilde girmişsin:) tebrik ederim,
  12. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Çok teşekkür ederim , ben mayısta sınava gırıcem ama istiyorumkı sımdıden acemılıgımı atayım. Çunku işçiler ozellıkle ustalarla iletişim sorunlarını şimdiden halletmek farkındalık yaratmak sanki işimi ileride kolaylaştıracak gibi :)
  13. Volkan AZAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    inşallah hocam:)
    sende bu azim varken senin önünde hiç bişi durmaz:)
  14. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Evet Fatih Bey ;

İçinden vida atılarak ayrıca kaynakla tutturuldu , ? en son da test ıcın birini sallandırmak zorunda kaldım.

Şimdi siz söyleyince içime kurt düştü farklı bişey mi yapmak lazım dı :/
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaynak sıkıntı oluyor..Risk taşıyor gene,Fatih beye Katılıyorum.
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    biraz maliyetli ama araç giriş çıkışını engellemeyecek şekilde her iki yana metal direkler dikilip zemine sabitlenerek ankrajlar bu direklere yapılabilir