1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yükseltme hakkı kazandık mı?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Serhat ÖZCAN tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de 170'e güvenilmemesi taraftarıyım.
    Ben soru soruyorum, onlar da bana soru ile karşılık veriyorlar.
    Recep İvedik gibi oldu. Dünyanın neresinden olursanız olun, soruyu halk sorar, devletin çağrı merkezi cevaplar.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    bilmem kaç kere yazdım değişik konu başlıklarnda tekrar yazmaktan elbette gocunmayacağım, normlar hiyerarşisinde anayasa,
    kanunun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik diye bir sıralama var bunların içinde duyuru ilan yada bildiri gibi bi hukuki norm yok arkadaşlar bizi sınava dahil etmeyeceklerse yönetmelik maddesinde değişiklik yapmaları gerekirdi,
    sonradan hoop hadi bi duyuru ikinci kez sınava giremezsiniz diyemezler, bu noktaları aynen başvuru dilekçemde belirterek, belgeleri de ekleyerek isggm ye başvurumu yapacam kabul etmezlerse hukuksuz bi uygulama yapmış olacaklar biz sınava giremeyeceğiz belki ama sorumluları mahkeme önünde savunma yapacaklar
  3. ertuğrul bartan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hizmet belgesi ve itiraz dilekçesi ile başvurulacak ben de aynı durumdayım.

Ekli Dosyalar:

4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bu duyuruda sadece girilecek sınavınız hatalı ise gibi bir durum anladım.
    Benim prim gün sayım tutmasına rağmen yükseltme sınavına giremezsin diyor. Bunun için de geçerli değil mi bu itiraz dilekçesi?
    ben ona göre bir dilekçe hazırladım çünkü.
  5. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sait Bey,

Benimde prim gün sayım tam 1500. Aynı şekilde ISGKatip'de benimde yükseltme sınavına giremeyeceğim yazıyor. Muhtemelen sistemi ayarlayan kişi 1500 sonrası diye programladı. Yönetmelikte 1500 ve 3000 yatanlar ibaresi var. Aynı itiraz dilekçesi ile başvurduğumuzda sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. SGK'dan resmi belge aldım itiraz dilekçesi ile birlikte yollayacağım. Yapılabilecek tek şey bu.

Muhtemelen tam 1500 ve 3000 olanlarda sorun çıktı.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Sait bey Kemal bey
    mevcut sorgulamada aralık prim günü yatırılmış hali mi
    zira muhasebeciler son güne kadar 24 ocak a kadar bildirgeleri yapmazlar
    yaparsa bi 30 gün daha ekleyecektir zaten
  7. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Erdem Bey,

sgk.gov.tr'deki hizmet dökümü ve ayrıca SGK bürosundan aldığım resmi belgede de direkt olarak 1500 Aralık sonu dahil.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Durumumuz aynıymış.
    Ben de itiraz dilekçesi oluşturdum.
    E-Devlet üzerinden barkodlu da hizmet dökümünü aldım. Onu da ek olarak dilekçemle beraber göndermeyi planlıyorum yarın.
    İnşallah kısa sürede sorun giderilir.
  9. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ISGKatip'ten sertifika sorguladığımda; sertifika onaylanmış ve aktif görünüyor. Ama Gerekli Belge Şart Sayısı diye bir şey var. Bundan haberi olan var mı?
  10. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hizmet belgesinden kasıt ne acaba, siz anladınız mı? ben kurumuma sordum onlar ben ne istersem onu vereceklerini söylediler. "Şu - şu tarihler arası görev yapmıştır." mı, "Emekli Sandığı'nda şu kadar prim günü bulunmaktadır." mı yazması lâzım belgede? Bir de hâliyle bu belge de bizden ıslak imzalı istenecek. İşin yoksa tep Konya-Kayseri yolunu.
  11. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hangi sınıfta olunursa olunsun A sınıfı için 3000 gün, B Sınıfı için 1500 gün istendiğinden, bunundışındaki yorumlar yanlış görüş,
  12. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    GİREBİLECEĞİNİZ SINAV GRUBU: B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
    EĞER SINAV GRUBUNUZUN HATALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ 27.01.2014 TARİHİ MESAİ BİTİMİNE KADAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAŞVURUNUZ..

herhangi bir işlem yapmama gerek yok herhalde. Doğru mudur? Prim : 2400 B Sınıfı için
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    C SINIFINDAN A VE B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINA YÜKSELME İMKANI ve İKİ SINAVDA BAŞARISIZ OLANLARA SINAV HAKKI KONUSUNDA DUYURU!

2 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak (kaç sınav yapılacağı ve tarihleri henüz Bakanlıkça belirlenmemiştir) olan A ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına aşağıdaki şartlara sahip olanlar girebilecekler ve sınavda başarılı olmaları halinde A veya B Sınıfı İş Güv. Uzmanı olabileceklerdir. Bu sınav hakları, sadece 2 Ağustos 2014 tarihine kadardır ve en fazla 2 sınav hakkı verilecektir!

Önceki tarihlerde (18 Ağustos sınavı dahil) C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olmuş olanlar veya 21 Aralık 2013’te veya -2014 yılı 2 Ağustos öncesi 2 sınav açılması durumunda- 2014 yılı ilk sınavında C Sınıfı sınavında başarılı olanlar;

Sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 1.500 gün prim ödenenler (bu 1.500 günlük kıdemlerini hangi işle iştigal ederek geçirdiklerine bakılmaz, meslekî uygunluk aranmaz!) B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar.

Sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 3.000 gün prim ödenenler (bu 3000 günlük kıdemlerini hangi işle iştigal ederek geçirdiklerine bakılmaz, meslekî uygunluk aranmaz!) A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu şekilde, 3.000 gün prim ödemesi olanların, A Sınıfı sınavına girebilmeleri için, önce B Sınıfı olmak gibi bir zorunlulukları yoktur!

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahip olanlar (bu Yönetmelik ile C iken prim günü ve sınav süreci sonunda B Sınıfı olanlar dahil olmak üzere*), sınav içinbaşvurdukları tarihte, adlarına 1.800 gün prim ödenenler,A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar.
    *: Örneğin; 2.000 prim günü ödemesi olan bir C Sınıfı uzman, 21 Aralık’ta B Sınıfı sınavına girip başarılı olarak B Sınıfı uzman olur; bir sonraki 2 Ağustos öncesi 2014 sınavında da -1.800 prim günü ödenmişliği olduğu için- A Sınıfı sınavına girerek A Sınıfı Uzman olabilir.
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayılarıdikkate alınacaktır.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar;(T.C. vatandaşlık numarasını içeren Dilekçe*,Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmî yazı ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.

Şartları uyan Kursiyerlerin, girebilecekleri en erken sınav tarihi 21 Aralık 2013 Cumartesi günüdür. Sınav yerleri ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’dır.

Sınav yerleri vb. detaylı bilgilendirmeler; 11.11.2013 tarihinden itibaren; www.meb.gov.tr
    ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyurusunda incelenebilecektir.
  14. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    2013 tarihli mi bu duyuru
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Evet.
    Prim gün sayısı belirtilen.
  16. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Şimdi isg katip e girdim aksam 5 e kadar hala size özel mesaj yok yaziyorken simdi sinav hakkini kullandiniz yenidrn prim ödeme yukseltme sinavina giremexsiniz yazıyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2014 ---
    Bu parantez icindekiler sizin yorumunuz mu anlamadim
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Önceki mesajda size söylemiştim. Sınıf yükseltmeye girerek B aldıysanız tekrar yükseltme ile A ya izin vermiyor.
    Dur ben tekrar bakayım. Belki benim de giremezsin dediği sınava girerim şimdi. :D
  18. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Ama paylastiginiz duyuruda patantez icinde 21 aralikta b yukseltenlerde dahil yapmışsınız
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orada sanırım yükseltme sınavından bahsedilmemekte. Ondan kaynaklanan bir yanlış anlaşılma var.

O zaman şöyle yapalım;
    3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.
  20. nly celik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49136
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya birşey sormak istiyorum e devlet şifresi nedir nasıl alınıyor bana yardımcı olurmusunuz bakamadım da hangi sınıfa gireceğimi sınav için