1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürüyen merdiven kazaları en fazla 5 yaş altı çocuklarda yaşanıyor

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yürüyen merdiven kazaları en fazla 5 yaş altı çocuklarda yaşanıyor
  [​IMG]

  SEYFETTİN KOÇAK - ANKARA
  1 Mart 2015, Pazar

  Daha çok alış veriş merkezleri, metro istasyonları ve havalimanları gibi yoğun insan kalabalığına sahip alanlarda hizmet veren yürüyen merdiven ve yollar, gerekli tedbirler alınmadığında olası kaza risklerini de artırıyor. Çocukların yürüyen merdivenleri oyuncak olarak görmesi, yaşlı ve engellilerin yürüyen merdivenlerden çıkmakta zorlanması riski artıran en önemli sebeplerin başında geliyor. Vaka istatistiklerine göre yürüyen merdiven kazalarından en fazla 5 yaş altı çocuklar etkileniyor.

  Yürüyen merdiven ve yollara has oluşabilecek risklerin önlemesi için de yürürlükteki "Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Bakımı - Bakım Talimatları İçin Kurallar" başlıklı 'EN 115-1+A1'standardı uygulanıyor. Kaza istatistiklerine göre; yürüyen merdivenlerin neden olduğu hafif kesik ve sürtünmelerden kemik kırılması ve organ kopmalarına dek varan yaralanmalar daha çok 5 yaşından küçük çocukları etkiliyor. Yaralanmaların yarıdan fazlasını merdivenlerden düşme ya da merdivenlerin keskin metal kenarlıklarına dokunulmasından kaynaklanan yaralanmalar oluşturuyor. Ancak en büyük tehlike vücudun bir kısmının hareket eden merdiven ile sabit duran merdiven duvarı arasına sıkışarak kopmasından kaynaklanıyor. Yürüyen merdiven yaralanmalarının bir çoğunda çocuğun mekanizmaya takılması etken oluyor. Örneğin ayakkabı bağcığı ya da giysideki bir bağcığın merdiven mekanizmasına sıkışması ve ayak, bacak, kol ya da elin çekilmesine yol açması ile meydana geliyor.

  YÜRÜYEN MERDİVENLERDE ÇOCUĞUN GÜVENLİĞİ İÇİN ALINACAK TEDBİRLER

  Çocukların yürüyen merdivenlerde güvende olması için ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyle sıralanıyor:

  - Yürüyen merdivenlerde çocukları dikkatli bir şekilde denetleyin, basamaklarda yukarı-aşağı koşmalarına izin vermeyin.

  - Merdiven basamağı ile yan duvar arasındaki sıkışmaları önlemek amacıyla çocukların merdivenin ortasında durmalarını sağlayın ve ellerini bırakmayın.

  - Küçük çocukları kucağınızda taşıyın.

  - Yumuşak, kıvrılabilen ayakkabılar ve kauçuk sandaletler özellikle tehlikeli olabilmektedir, yürüyen merdiven bulunan bir yere gideceğiniz zaman çocuğunuza bu tarz ayakkabılar giydirmemeye gayret edin.

  - Pusetleri yürüyen merdivenlerden çıkarmayın, yanınızda puset varken mümkün olduğunca asansör kullanmayı tercih edin. Yürüyen merdiven üzerindeyken pusetten düşmeler de çok sayıda yaralanmaya neden olmaktadır.

  - Çocuklara ayaklarını merdiven duvarına sürtmemeleri gerektiğini öğretin.

  Yürüyen merdivene binerken ve inerken çocukları denetleyerek, merdiven başında sıkışmaların meydana gelmemesini sağlayın.

  - Bağcıkları kısaltın. Ayakkabı ve elbise bağcıklarını çıkarın veya mekanizmaya sıkışmayacak şekilde bağlanmış olduğundan emin olun. Ayakkabı bağcıklarını kontrol ederek gevşemiş veya sarkan bağcık bulunmamasını sağlayın.

  - Yürüyen merdivenlerde acil durdurma düğmelerinin bulunduğunu unutmayın. Çocuğunuzun sıkışması durumunda bu düğmeye basmakta veya düğmeye basılması için yardım istemekte tereddüt etmeyin.

  (CİHAN)
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar ile ilgili kalın bir standardı var ,el bandı üzerine çıkışı engellemek için giriş kısımlarına aparat ve dış kısımdan yürüyen merdiven üstüne çıkıldığında ileriyi gitmeyi engelleyen aparatlar var (resimlerini bulursam paylaşırım)fakat bunları pisayadaki yürüyen merdivenlerde pek göremiyoruz.Alışveriş arabası ve çocuk arabası ile de yürüyen merdivenlere binenler var yasak olduğu halde.yıllık fenni muayenelerinin yaptırılması önemlidir